Interpretacja Małopolskiego Urzędu Skarbowego
PMO-436/16/04/UM
z 24 listopada 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PMO-436/16/04/UM
Data
2004.11.24



Autor
Małopolski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Przedmiot opodatkowania --> Czynności podlegające opodatkowaniu


Słowa kluczowe
nieodpłatne używanie
użytkowanie rzeczy
użytkowanie (używanie)
współpraca (kooperacja)


Pytanie podatnika
Czy umowa dotycząca nieodpłatnego użytkowania (wykorzystania) oprzyrządowania produkcyjnego podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych?


Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego w Krakowie stosownie do art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) odpowiadając na Państwa pytanie z dnia 18.10.2004 roku (data wpływu do tut. Urzędu 20.10.2004 roku) wyjaśnia co następuje:

Przedmiotem zapytania Spółki jest kwestia należnego podatku od czynności cywilnoprawnych od umowy o wzajemnej współpracy z kontrahentem zagranicznym.

Jak wynika z treści pisma kontrahent z Francji podpisze ze Spółką X kontrakt, zgodnie z którym Spółka będzie produkować na jego rzecz wyroby. Nieodłącznym jej elementem jest przekazanie przez tegoż kontrahenta na rzecz Spółki, wyłącznie w celu realizacji tej umowy, z prawem do nieodpłatnego użytkowania (wykorzystywania) niezbędnego oprzyrządowania produkcyjnego (form wtryskowych, narzędzi kontrolno - pomiarowych itp.).Według przedstawionego stanowiska czynność taka nie podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych zgodnie z art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 9 września 2000 r. (Dz. U. Nr 86, poz. 959 ze zm.).

Obowiązkowi podatkowemu w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych podlegają tylko te czynności, które wyraźnie wymieniono w art. 1 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. Nr 86, poz. 959 ze zm.). Zamknięty charakter katalogu czynności prawnych obciążonych omawianym podatkiem wyklucza jakąkolwiek możliwość opodatkowania umów nieznajdujących dokładnego odpowiednika wśród tych wymienionych nawet gdyby faktycznie łączyły one w sobie pewne elementy kilku umów nazwanych podlegających opłacie.
Zgodnie z art. 1 ust. 1 lit. i cytowanej ustawy ustanowienie odpłatnego użytkowania, w tym nieprawidłowego, oraz odpłatnej służebności poddano obciążeniu podatkowi od czynności cywilnoprawnych. Użytkowanie zostało uregulowane w art. 252-265 Kodeksu Cywilnego. Stanowi ograniczone prawo rzeczowe, które daje uprawnionemu stosunkowo szeroki zakres możliwości korzystania z cudzej rzeczy. Treścią prawa użytkowania jest możliwość używania rzeczy i pobierania z niej pożytków. Przedmiotem użytkowania mogą być rzeczy (nieruchomości i ruchomości) oraz prawa. Ustanowienie nieodpłatnego użytkowania jako ograniczonego prawa rzeczowego nie jest natomiast czynnością wymienioną w art. 1 w/w ustawy i w związku z tym jego ustanowienie nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.
Należy podkreślić, że omawianemu podatkowi podlegają te czynności cywilnoprawne, których przedmiotem są rzeczy znajdujące się na terytorium RP lub prawa majątkowe wykonywane na terytorium RP, a także rzeczy znajdujące się za granicą lub prawa majątkowe wykonywane za granicą, jeżeli nabywca ma miejsce zamieszkania lub siedzibę na terytorium RP i czynność cywilnoprawna została dokonana na terytorium RP. Wyjątki od tej reguły zostały wprowadzone w art. 1 ust. 5 i 6 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Wobec powyższego przedstawiony stan faktyczny oraz obowiązujące w przedmiotowym zakresie przepisy podatkowe, pozwalają stwierdzić, iż w/w umowa korzysta z wyłączenia z obowiązku podatkowego na podstawie art. 1 ust. 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Stanowisko podatnika w części dotyczącej należnego podatku od czynności cywilnoprawnych jest słuszne ponieważ nie powstaje obowiązek podatkowy w podatku od czynności cywilnoprawnych od umowy nieodpłatnego użytkowania.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj