Interpretacja Urzędu Skarbowego Kraków-Podgórze
PP-443/73/03
z 12 czerwca 2003 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP-443/73/03
Data
2003.06.12



Autor
Urząd Skarbowy Kraków-Podgórze


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Przepisy ogólne --> Moment powstania obowiązku podatkowego


Słowa kluczowe
dług celny
import towarów
obowiązek podatkowy
podatek od czynności cywilnoprawnych


Pytanie podatnika
Kiedy powstaje obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług z tytułu importu towarów w przypadku, gdy towar jest przywożony do magazynu celnego?


Urząd Skarbowy Kraków-Podgórze działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) w odpowiedzi na zapytanie Spółki z dnia 13.05.2003 r. (data wpływu do tutejszego Urzędu 13.05.2003 r.) dotyczące rodzaju podatków należnych z tytułu importu towarów, wyjaśnia:

W swoim zapytaniu Spółka podaje, że importowany towar przywożony jest do magazynu celnego, gdzie jest składowany zgodnie z przepisami Kodeksu celnego. Do chwili nadania towarowi przeznaczenia celnego pozostaje on w magazynie celnym, z którego wyprowadzany jest partiami.

Dotyczy podatku od towarów i usług:

Regulacje prawne dotyczące statusu czasowego składowania towarów określone są w ustawie z dnia 9 stycznia 1997 r. Kodeks celny (Dz. U. z 2001 r. Nr 75, poz. 802 ze zm.) Tytuł III Dział III art. 48 oraz Dział IV art. 49-50 i art. 52-54. Zgodnie z tymi przepisami towary przedstawione organowi celnemu nabywają status towarów składowanych czasowo, aż do chwili nadania im przeznaczenia celnego. Towary składowane czasowo mogą znajdować się jedynie w magazynach celnych lub, za zgodą organu celnego i na określonych warunkach, w innych miejscach. Towary składowane czasowo powinny otrzymać przeznaczenie celne w terminach określonych w ww. przepisach.

W myśl przepisu art. 4 pkt 3 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.) przez import towarów rozumie się przywóz towarów na polski obszar celny, w tym również w wykonaniu czynności określonych w art. 16. Natomiast obowiązek podatkowy z tytułu importu towarów powstaje, w myśl przepisu art. 6 ust. 7 ww. ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym, z chwilą powstania długu celnego.

Wprowadzenie towaru do magazynu celnego nie jest równoznaczne z opodatkowaniem tych czynności podatkiem od towarów i usług, gdyż nie rodzą one powstania obowiązku podatkowego w tym podatku, ze względu na fakt, iż nie powstaje w tym przypadku dług celny.

Obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług od importowanych towarów powstanie dopiero w chwili powstania długu celnego. Natomiast dług celny powstaje między innymi w przypadku objęcia towaru procedurą dopuszczenia do obrotu. Regulacje prawne dotyczące procedury dopuszczenia do obrotu określają przepisy Kodeksu celnego Tytuł IV Dział II Rozdział 2 art. 84 - 88 oraz Tytuł VI art. 190 z oznaczeniem 1 do 190 z oznaczeniem 43 i art. 191 - 194.
Przyjęcie zgłoszenia celnego przez organ celny powoduje z mocy prawa objęcie towaru procedurą celną (art. 65 § 3 pkt 1 Kodeksu celnego).

Zatem w sytuacji, o jakiej mowa w zapytaniu Spółki, obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług z tytułu importu towarów powstanie z chwilą przyjęcia zgłoszenia celnego (dotyczącego określonej ilości, określonego importowanego towaru) przez organ celny. Dokumentem potwierdzającym import towaru jest dla podmiotu gospodarczego wyłącznie j.d.a. SAD karta3/8.

Słusznym jest tym samym stanowisko Spółki, iż momentem powstania obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług, zgodnie z art. 6 ust. 7 ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym, jest moment powstania długu celnego.
Należy jednakże zwrócić uwagę, że faktura handlowa nie jest wystarczającym dokumentem, który decyduje o imporcie towarów, jest nim jak wskazano powyżej, wyłącznie dokument SAD karta 3/8.

Dotyczy podatku od czynności cywilnoprawnych:

W zapytaniu Spółki brak jest kluczowej dla opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych informacji, tj. gdzie będzie zawarta umowa sprzedaży i gdzie w chwili zawarcia umowy sprzedaży będzie znajdował się towar.

Zgodnie z treścią art. 1 ust. 4 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. Nr 86, poz. 959 ze zm.) podatkowi podlegają czynności cywilnoprawne, jeżeli ich przedmiotem są:

    1) rzeczy znajdujące się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub prawa majątkowe wykonywane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
    2) rzeczy znajdujące się za granicą lub prawa majątkowe wykonywane za granicą, w przypadku gdy nabywca ma miejsce zamieszkania lub siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i czynność cywilnoprawna została dokonana na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Bez podania szczegółowych informacji tutejszy Urząd nie może się zatem ustosunkować do stanowiska przedstawionego przez Spółkę.
Równocześnie zwracamy uwagę na treść przepisu art. 10 ust. 2 pkt 2 ww. ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, który stanowi, że płatnikami podatku od czynności cywilnoprawnych są nabywcy rzeczy - od umów sprzedaży - jeżeli nabywca kupuje te rzeczy do przerobu lub sprzedaży.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj