Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Zielonej Górze
I-2/443-149/2004
z 29 grudnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
I-2/443-149/2004
Data
2004.12.29



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Zielonej Górze


Temat
Podatek od towarów i usług --> Miejsce świadczenia

Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania


Słowa kluczowe
miejsce świadczenia
podatek naliczony
stawki podatku
usługi kulturalne


Pytanie podatnika
Podatnik odbywa koncerty za granicą na podstawie zawartej umowy. Czy podatek naliczony związany z nabuciem usług dotyczących tych koncertów podlega w całości odliczeniu (np. wynajem autokaru), czy powinno się zastosować proporcję?


W odpowiedzi na pismo z dnia 20.12.2004r. (data wpływu 21.12.2004r.) w sprawie o udzielenie informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Zielonej Górze po zapoznaniu się ze stanem faktycznym sprawy, z którego wynika że:

Firma odbywa koncerty za granicą. Za koncerty odbyte za granicą na podstawie zawartej umowy wystawiana jest faktura na której zaznacza się, że za zobowiązania podatkowe odpowiada zamawiający. Firma koncerty te traktuje jako czynności, które wykonywane na miejscu podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, w związku z czym przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego związanego z nabyciem usług dotyczących tych koncertów.

W związku z powyższym zwrócono się z zapytaniem cyt. "czy prawidłowo postępujemy odliczając podatek naliczony związany z nabyciem usług dotyczących tych koncertów w całości (wynajem autokaru) czy powinniśmy zastosować proporcję" działając w oparciu o art 14 a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137 poz. 926 ze zm.) wyjaśnia: Zgodnie z przepisem art.5 ust.1 pkt.1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54 poz.535) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.Z art. 27 ust. 2 pkt. 3 ww. ustawy o VAT wynika, że w przypadku świadczenia usług w dziedzinie kultury, sztuki, sportu, nauki, edukacji lub rozrywki- miejscem świadczenia usług jest miejsce, gdzie usługi są faktycznie świadczone.

Na podstawie art 43 ust. 1 pkt. 1 tej ustawy zwalnia się od podatku usługi wymienione w załączniku nr 4 do ustawy, w którym między innymi pod pozycją 11 wymieniono usługi oznaczone symbolem PKWiU ex 92 tj usługi związane z kulturą, w tym również usługi twórców i artystów wykonawców, w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych, wynagradzane w formie honorariów za przekazanie lub udzielenie licencji do praw autorskich lub praw do artystycznego wykonania, usługi związane z rekreacją i sportem - z wyłączeniem między innym pkt. 4 cyt” wstępu na spektakle, koncerty, przedstawienia i imprezy w zakresie twórczości i wykonawstwa artystycznego i literackiego (PKWiU 92.31.2),związane z funkcjonowaniem obiektów kulturalnych (PKWiU 92.31.2).

Pytający wskazuje, że nie jest organizatorem imprezy, na której świadczy usługę muzyczną ,a zatem świadczone przez niego usługi jako związane z kulturą korzystają ze zwolnienia od podatku od towarów i usług na mocy art.43 ust. 1 pkt. 1 cyt .ustawy. Wyłączenie stosowania zwolnienia dotyczy bowiem jedynie sprzedaży usług wstępu na powyższe imprezy ( dotyczy organizatorów imprez)Przepis art. 86 ust. 8 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, który stanowi o prawie podatnika do odliczenia podatku naliczonego także w przypadku .gdy importowane lub nabyte towary i usługi dotyczą dostawy towarów lub świadczenia przez podatnika usług poza terytorium kraju, jeżeli kwoty te mogłyby być odliczone, gdyby czynności te były wykonywane na terytorium kraju, a podatnik posiada dokumenty, z których wynika związek odliczonego podatku z tymi czynnościami w sprawie przedstawionej w piśmie nie będzie mieć zastosowania, gdyż nie będąc organizatorem imprezy w kraju, a wyłącznie świadcząc usługę w kraju zaliczaną do usług związanych z kulturą czynność ta byłaby zwolniona od tego podatku.

Podstawowa zasada wyrażona w art. 90 ust. 1 ustawy o VAT stanowi ,iż w stosunku do towarów i usług, które są wykorzystywane przez podatnika do wykonywania czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje, podatnik ma obowiązek odrębnego określania kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia podatku.

Stosowanie proporcjonalnego rozliczania VAT naliczonego z użyciem (wstępnie) wskaźnika z ubiegłego roku dotyczy tylko zakupów, w stosunku do których nie można określić wprost związku z czynnościami dającymi prawo do odliczenia (odliczenie pełne) lub też z czynnościami niedającymi takiego prawa (całkowity brak odliczenia). Dopiero - w sytuacji gdy nie ma możliwości wyodrębnienia ww kwot podatku naliczonego związanego z określonymi czynnościami podatnik ma prawo pomniejszyć kwotę podatku należnego o taką część kwoty podatku naliczonego, którą można proporcjonalnie przypisać czynnościom, w stosunku do których przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego. Tak więc podatek naliczony przy zakupach (np. wynajmu autokaru) służących wyłącznie realizacji przychodów z tyt. zagranicznych koncertów będzie więc w całości nieodliczony.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj