Interpretacja Izby Skarbowej w Krakowie
PP-1/005/2/561/03
z 31 grudnia 2003 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP-1/005/2/561/03
Data
2003.12.31



Autor
Izba Skarbowa w Krakowie


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług --> Stawki podatku


Słowa kluczowe
darowizna
eksport towarów
Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług (PKWiU)
stawki podatku
środek trwały


Pytanie podatnika
Jaką stawkę podatku VAT należy zastosować przy wywozie za granicę towaru w wykonaniu czynności darowizny?


dotyczy: zapytania z dnia 27.03.2003 r. złożonego do Urzędu Skarbowego Kraków - Stare Miasto, w sprawie stawki podatku od towarów i usług dla darowizny środka trwałego poza granicę państwową Rzeczypospolitej Polskiej.

Izba Skarbowa w Krakowie, działając na podstawie art. 14b § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) wyjaśnia:
Zgodnie z art. 2 ust. 2 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m. in. eksport towarów. Przez eksport towarów - rozumie się potwierdzony przez graniczny urząd celny wywóz towarów z polskiego obszaru celnego w wykonaniu czynności określonych w art. 2 ust. 1 i 3. (art. 4 pkt 4 ww. ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym)
W art. 2 ust. 3 pkt 4, jako czynność podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów wymieniono darowiznę towarów, z wyłączeniem przekazania towarów na potrzeby osobiste podmiotów wskazanych w pkt 2 tego przepisu.
Zatem potwierdzony przez graniczny urząd celny, wywóz towaru z polskiego obszaru celnego w wykonaniu umowy darowizny, jest eksportem towaru i podlega opodatkowaniu według stawki 0%, zgodnie z art. 18 ust. 3 ww. ustawy.

Z treści zapytania wynika, że Fundacja, otrzymany w formie darowizny mamograf, wprowadziła do ewidencji środków trwałych. Uznanie mamografu za środek trwały Fundacji oznacza, że urządzenie to stanowiło własność Fundacji i przeznaczone było do używania przez okres dłuższy niż rok na potrzeby związane z prowadzoną działalnością statutową ( art. 16a ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.).
Urządzenie, o którym mowa, nie zostało zakupione (nabyte w innej formie) zprzeznaczeniem dla konkretnej osoby w ramach pomocy będącej statutowym celem Fundacji.

W ocenie tut. Izby Skarbowej, wywóz urządzenia stanowiącego środek trwały Fundacji, z polskiego obszaru celnego w wykonaniu umowy darowizny nie mieści się w zakresie czynności zaklasyfikowanych przez Urząd Statystyczny w Krakowie (opinia statystyczna nr KRB-5672-1064/2002) do grupowania PKWiU 91.33.14-00.00 Usługi świadczone przez organizacje członkowskie pozostałe, gdzie indziej nie sklasyfikowane.
Stanowi natomiast eksport towaru i podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług z zastosowaniem stawki 0%.

Niniejsze wyjaśnienie jest sprostowaniem informacji udzielonej przez Urząd Skarbowy Kraków - Stare Miasto z dnia 26.04.2003 r., nr US.PP-1/443/1/122/001 684/83/2003.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj