Interpretacja Urzędu Skarbowego w Chełmie
DP 415-27/04/05
z 31 stycznia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
DP 415-27/04/05
Data
2005.01.31



Autor
Urząd Skarbowy w Chełmie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Pobór podatku lub zaliczek na podatek przez płatników --> Wysokość zaliczek


Słowa kluczowe
kwota wolna
zaliczka miesięczna
zaliczka na podatek


Pytanie podatnika
Czy istnieje możliwość zastosowania wielokrotności miesięcznej ulgi podatkowej przy obliczaniu zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych od świadczeń wypłacanych w dwóch różnych terminach w przeciągu jednego miesiąca z Funduszu Pracy i Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych?


W związku ze złożonym zapytaniem dotyczącym możliwości zastosowania wielokrotności miesięcznej ulgi podatkowej przy obliczaniu zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych od wypłaconych świadczeń, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Chełmie, działając w oparciu o art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 137. poz 926 z późn. zm.) wyjaśnia.

Stosownie do art. 35 ust. 1 pkt 3, pkt 3a oraz ust. 5 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) zwanej dalej “ustawą” od świadczeń wypłacanych z Funduszu Pracy oraz Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych – organ zatrudnienia pobiera zaliczkę w wysokości 19% przychodu, pomniejszoną o kwotę obliczoną zgodnie z art. 32 ust. 3 ustawy, tj. 1/12 kwoty zmniejszającej podatek, określonej w pierwszym przedziale obowiązującej skali podatkowej, czyli w 2005 r. o 44,17 zł. W świetle obowiązujących przepisów, przy obliczaniu zaliczki na podatek dochodowy, płatnik może zastosować tylko miesięczną ulgę podatkową, bez względu na okres, za jaki wypłacana jest należność w danym miesiącu. Przepisy ustawy nie przewidują możliwości przeniesienia nie wykorzystanych ulg z miesięcy, w których podatnik nie otrzymał żadnych przychodów, na miesiące w których otrzymał przychody z kilku miesięcy.Powyższe sprawia, że podatnik w takich okolicznościach uzyskuje do wypłaty kwotę mniejszą, niż kwotę jaką uzyskałby, gdyby płatnik wypłacał dochód w każdym miesiącu. Pełną kwotę wolną od podatku, podatnik będzie mógł zastosować w zeznaniu rocznym sporządzonym w oparciu o informację PIT-11 z Urzędu Pracy.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj