Interpretacja Urzędu Skarbowego w Olkuszu
US PP III/443-2/HS/03
z 5 czerwca 2003 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US PP III/443-2/HS/03
Data
2003.06.05



Autor
Urząd Skarbowy w Olkuszu


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Przepisy ogólne --> Moment powstania obowiązku podatkowego


Słowa kluczowe
faktura VAT
obowiązek podatkowy
odbiór
odbiór towarów


Pytanie podatnika
Czy istnieje obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług w przypadku nieodebrania faktury przez nabywcę towaru?


Stosownie do postanowień zawartych w art. 14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) w odpowiedzi na Wasze zapytanie z dnia 28.04.2003 r. znak: CB/P/78/04/2003 w sprawie: podatku VAT za dostarczone urządzenia na podstawie wystawionej faktury VAT z dnia 06.02.2003 r. zwróconej bez księgowania Urząd Skarbowy w Olkuszu informuje:

Przepisy ustawy o podatku od towarów i usług, stanowiąc o przedmiocie, podmiocie i podstawie opodatkowania, obowiązku podatkowym oraz o zasadach wystawiania faktur VAT, czyli o tym wszystkim co decyduje o podatku należnym VAT, zawsze wiążą ten obowiązek z wykonaniem określonej czynności.

Odbiór faktury ważny jest tylko z punktu widzenia odbiorcy towaru i podatku naliczonego od jego nabycia, podlegającego ewentualnemu odliczeniu od podatku należnego tego odbiorcy.

W sytuacji, gdy adresat odsyła wystawioną fakturę za towar, który jest odebrany protokołem odbioru technicznego powstanie u wystawcy obowiązek wykazania obrotu i podatku należnego wynikającego z tej faktury niezależnie od faktu jej odesłania bez księgowania.

Obowiązek ten wynika z brzmienia kilku przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, a mianowicie:
- art. 2 ust. 1, który stanowi, iż opodatkowaniu podlega sprzedaż towarów,
- art. 6 ust. 1, mówiący, iż obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania (dostarczenia), przekazania, zamiany, darowizny towaru,
- art. 15 ust. 1, który stanowi, iż podstawą opodatkowania jest obrót, którym jest kwota należna z tytułu sprzedaży towarów, pomniejszona o kwotę należnego podatku,
- art. 32 ust. 1, który stanowi, iż podatnicy obowiązani są wystawiać fakturę stwierdzającą w szczególności sprzedaż towarów (...)
Zatem obowiązek podatkowy w VAT nie jest związany z momentem zawarcia umowy cywilnoprawnej, lecz z momentem wydania towaru lub wykonania usługi.

Wydanie towaru konkretnemu podmiotowi, który ten towar zamówił, musi pociągać za sobą obowiązek zadeklarowania obrotu i podatku należnego, bez względu na fakt, czy zamawiający dany towar przyjmie fakturę stwierdzającą wydanie tego towaru, czy też taką fakturę odrzuci.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj