Interpretacja Urzędu Skarbowego w Nowym Targu
PR-005/72/2004
z 31 grudnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PR-005/72/2004
Data
2004.12.31



Autor
Urząd Skarbowy w Nowym Targu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Odliczenia od podatku


Słowa kluczowe
kasa mieszkaniowa
ulga podatkowa


Pytanie podatnika
Jakie są konsekwencje podatkowe dla podatnika, który zlikwidował rachunek bankowy, gdzie gromadził oszczędności w ramach kasy mieszkaniowej, korzystając z odliczeń od podatku?


Odpowiadając na Pana pismo z dnia 26 maja 2004 r. w trybie art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137 poz. 926 ze zm) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nowym Targu informuje, że zgodnie z art. 27a ust. 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 ze zmianami) podatek dochodowy zmniejsza się, jeżeli w roku podatkowym podatnik systematycznie gromadził oszczędności wyłącznie na jednym rachunku oszczędnościowo - kredytowym i w jednym banku prowadzącym kasę mieszkaniową według zasad określonych w odrębnych przepisach.

Tak wiec słusznie Pan twierdzi w swoim piśmie, że pomimo iz oszczędzał Pan w kilku bankach to podatek można było zmniejszyć w oparciu o jeden rachunek.

Wycofując natomiast zgromadzone w kasie oszczędności należy mieć na uwadze art. 27a ust. 13 pkt. 4 ustawy w brzmieniu obowiązującym do końca 2001 r. który określa przesłanki do systematycznego oszczędzania. Jeżeli podatnik skorzystał z odliczeń od podatku z tytułu systematycznego oszczędzania a następnie wycofał oszczędności z kasy mieszkaniowej do podatku należnego za rok, w którym zaistniały te okoliczności dolicza się odpowiednio kwoty poprzednio odliczone z tych tytułów. Nie dotyczy to sytuacji, gdy wycofana kwota po określonym w umowie okresie systematycznego oszczędzania zostanie wydatkowana zgodnie z celami systematycznego oszczędzania.

Powyższy przepis daje określony czas na wydatkowanie pieniędzy wycofanych z kasy. Podstawę do zachowania ulgi daje wydatkowanie tych oszczędności przed upływem końca roku podatkowego, w którym wycofano je z kasy.W tym terminie jest konieczne wydatkowanie pieniędzy na określony cel ”budowlany”. Jednym z nich jest remont domu lub lokalu. Tak więc remont mieszkania za pieniądze wycofane z kasy spełnia wymagany cel systematycznego oszczędzania.

Należy nadmienić, że prawidłowość dokonanych odliczeń może być przedmiotem sprawdzenia przez tutejszy Urząd.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj