Interpretacja Urzędu Skarbowego w Jarosławiu
US-VII-443/41/04
z 25 października 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US-VII-443/41/04
Data
2004.10.25



Autor
Urząd Skarbowy w Jarosławiu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Procedury szczególne --> Szczególne procedury w zakresie dostawy towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich i antyków

Podatek od towarów i usług --> Dokumentacja --> Kasy rejestrujące --> Kasy rejestrujące


Słowa kluczowe
ewidencja sprzedaży
kasa rejestrująca
komis
prowadzenie ewidencji
umowa komisu


Pytanie podatnika
dotyczy opodatkowania podatkiem od towarów i usług przy sprzedaży komisowej używanych maszyn rolniczych przyjętych w komis od indywidualnych rolników oraz ewidencjonowania tej sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących


Naczelnik Urzędu Skarbowego w Jarosławiu, działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), w odpowiedzi na wniosek spółki z o.o. „R.” o udzielenie informacji w indywidualnej sprawie w kwestii stawki podatku od towarów i usług przy sprzedaży komisowej używanych maszyn rolniczych nabytych od rolników indywidualnych, uprzejmie wyjaśnia:

Spółka – poza dotychczas prowadzoną działalnością opodatkowaną na zasadach ogólnych – zamierza prowadzić sprzedaż komisową używanych maszyn rolniczych nabytych od indywidualnych rolników. Według zajętego przez jednostkę stanowiska opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zgodnie z art. 120 ust. 3 pkt 4 ustawy o podatku od towarów i usług będzie podlegała marża (stanowiąca różnicę między całkowitą kwotą, którą ma zapłacić nabywca towaru a kwotą nabycia pomniejszoną o kwotę podatku). Nabycie tego towaru używanego od rolników jest udokumentowane umową komisu, w której osoba fizyczna – rolnik – występuje jako komitent przekazujący towar używany do sprzedaży. Według stanowiska spółki fakturowanie sprzedaży tych towarów na fakturach VAT wystawianych przez spółkę „R.” będzie dokonywane w stawce zwolnionej, a marża w stawce 22 %. Przyjmując, że towar nabyty w komis nie jest własnością komisanta o wartość tego towaru będzie pomniejszona sprzedaż zaewidencjonowana w kasach fiskalnych.

Opodatkowanie sprzedaży komisowej:

Na mocy przepisów ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) zmianie uległy zasady opodatkowania transakcji w ramach umowy komisu. Od 1.05.2004 r. czynności wykonywane przez komisanta na podstawie umowy komisu nie są traktowane jako usługi. Zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 3 ww. ustawy wydanie towarów na podstawie umowy komisu między komitentem a komisantem, jak również wydanie towarów przez komisanta osobie trzeciej jest traktowane jak dostawa towarów (zakup – sprzedaż) z prawem do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wg zasad ogólnych. W przypadku, gdy komitentem jest osoba fizyczna niebędąca podatnikiem podatku od towarów i usług (np. rolnik), komisant – po spełnieniu warunków określonych w art. 120 ust. 10 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług – może zastosować przepisy w zakresie szczególnej procedury, gdzie podstawą opodatkowania jest marża. Marża jest to różnica miedzy całkowitą kwotą, która ma zapłacić nabywca towaru, a kwotą nabycia pomniejszoną o kwotę podatku. Procedura opodatkowania marży wymaga prowadzenia przez spółkę szczegółowej ewidencji do prawidłowego określenia podstawy opodatkowania (art. 109 ust. 3). Ewidencja ta musi zawierać w szczególności kwoty nabycia towarów niezbędne do określenia kwoty marży (art. 120 ust. 15). Spółka (komisant) przy dostawie towarów używanych opodatkowanych na zasadzie marży (art. 120 ust. 4) nie może na wystawionych przez siebie fakturach oddzielnie wykazywać podatku od towarów i usług od dostawy tych towarów. Wystawiona faktura powinna spełniać wymogi określone w § 12 ust. 8 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27.04.2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 971). Zgodnie z przepisem § 12 ust. 8 faktura oznaczona jako faktura „VAT marża” dokumentująca dostawę towarów używanych, dla których podstawą opodatkowania jest marża zgodnie z art. 120 ustawy (w rozpatrywanym przypadku dostawę używanych maszyn rolniczych) powinna zawierać:

  1. imiona i nazwiska lub nazwy bądź nazwy skrócone sprzedawcy i nabywcy oraz ich adresy,
  2. numery identyfikacji podatkowej sprzedawcy i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 10 i 11,
  3. dzień, miesiąc i rok albo miesiąc i rok dokonania sprzedaży oraz datę wystawienia faktury i numer kolejny faktury,
  4. nazwę towaru lub usługi,
  5. jednostkę miary i ilość sprzedanych towarów lub rodzaj wykonywanych usług,
  6. kwotę należności ogółem wraz z podatkiem, wyrażoną cyframi i słownie.

Ewidencjonowanie sprzedaży przy zastosowaniu kasy fiskalnej:

Zgodnie z art. 111 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz prowadzących działalność gospodarczą w formie indywidualnych gospodarstw rolnych są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących. Zgodnie z § 5 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4.07.2002 r. w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące, oraz warunków stosowania tych kas przez podatników (Dz. U. Nr 108, poz. 948 ze zm.) podatnicy prowadzący ewidencję przy zastosowaniu kas rejestrujących są obowiązani m.in. do dokonywania rejestracji każdej sprzedaży przy zastosowaniu kasy i dokonywania wydruku z każdej sprzedaży paragonu fiskalnego lub faktury VAT oraz do wydawania oryginału wydrukowanego dokumentu nabywcy. Zgodnie z § 5 ust. 5 ww. rozporządzenia podatnicy prowadzący ewidencjonowanie przy zastosowaniu kas rejestrujących, u których podstawą opodatkowania jest (...) marża, ewidencjonują na potrzeby obliczenia osiąganego przez nich obrotu oraz kwot podatku należnego całą wartość sprzedaży własnej oraz prowadzonej na rzecz lub w imieniu innych podatników.

Dla ewidencjonowania obrotu ze sprzedaży towarów opodatkowanych na zasadzie marży zgodnie z art. 120 ust. 4 ustawy należy wykorzystać aktualne możliwości techniczne kas fiskalnych. W kasie są oznaczenia literowe, niektóre są przyporządkowane do stałych pozycji: PTU A – 22 %, PTU B – 7 %, PTU C – 0 %, PTU zw – zwolnienie. Pozostałe litery (od D do G) są wolne, podatnik może je wykorzystać np. w razie wprowadzenia nowych stawek podatku od towarów i usług. Dlatego wskazanym jest aby podatnik przyporządkował kolejną wolną literę (np. E) dla sprzedaży opodatkowanej od marży, przyjmując w tym wypadku stawkę 0 % (nie będzie to stawka opodatkowania sprzedaży towarów, lecz będzie to stawka umowna tzw. „zero techniczne”) Fakt przyporządkowania takiej umownej stawki na potrzeby ewidencjonowani obrotu ze sprzedaży towarów opodatkowanych na zasadzie marży – zgodnie z art. 120 ust. 4 ustawy – serwisant, programując tę stawkę zgodnie z wytycznymi podatnika, winien odnotować w książce serwisowej z zaznaczeniem, że stawka 0 % pod literą (np. E, ale może być inna niezaprogaramowana dla ewidencjonowania sprzedaży) jest przyporządkowana wyłącznie do sprzedaży towarów używanych, opodatkowanych zgodnie z art. 120 ust 4 ustawy. W tej pozycji „zero techniczne” należy zaewidencjonować wartość sprzedaży (kwotę do zapłaty) przedmiotowych używanych maszyn rolniczych sprzedawanych przez komisanta – spółkę – osobie trzeciej. Wymóg ewidencjonowania sprzedaży przy zastosowaniu kasy fiskalnej musi być spełniony przy sprzedaży towarów dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej lub rolników prowadzących działalność gospodarczą w formie indywidualnych gospodarstw rolnych.

Stanowisko spółki w powyższej kwestii jest więc nieprawidłowe.

Niniejszej informacji udzielono na podstawie stanu prawnego obowiązującego w dniu jej sporządzenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj