Interpretacja Urzędu Skarbowego Kraków-Krowodrza
PP1-443/61/03
z 30 grudnia 2003 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP1-443/61/03
Data
2003.12.30



Autor
Urząd Skarbowy Kraków-Krowodrza


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług --> Stawki podatku


Słowa kluczowe
eksport usług
umowa agencyjna


Pytanie podatnika
Jaką stawkę podatku należy zastosować dla usług świadczonych na podstawie umowy agencyjnej związanych z eksportem towarów oraz dla usług związanych z organizacją eksportu towarów?


Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków - Krowodrza, w odpowiedzi na pismo z dnia 15 października 2003 r. (data wpływu do tut. organu podatkowego 17.10.2003 r.), uzupełnione pismem z dnia 24 listopada 2003 r. (data wpływu do tut. organu podatkowego 28.11.2003 r.), w sprawie udzielenia pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, działając na podstawie art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) informuje:

Z treści złożonego w tut. organie podatkowym wniosku, tj. pisemnego zapytania oraz umów zawartych przez Panią (...) z firmą (...) (tłumaczenie przysięgłe z języka włoskiego dokonane przez tłumacza przysięgłego (...) wynika, że wykonuje Pani usługi na zlecenie ww. firmy, która jest nierezydentem i nie jest podatnikiem podatku od towarów i usług.
Pierwsza umowa, w której występuje Pani jako agent firmy (...) dotyczy wyszukiwania dostawców artykułów wraz z kontrolą jakości, pakowania, wysyłki a także załatwiania wszelkich niezbędnych formalności (faktury od dostawców płacone będą bezpośrednio przez firmę (...). Wynagrodzenie z tego tytułu będzie wypłacane każdomiesięcznie na podstawie faktury i wynosić będzie 8% kwoty podlegającej opodatkowaniu za towary zafakturowane bezpośrednio przez dostawców.
Druga umowa dotyczy bezpośredniej sprzedaży przez Panią dla firmy (...) towarów od dostawców wybranych przez tę firmę z tym, że do Pani obowiązków będzie również dodatkowo należała kontrola jakości towaru i zgodności z zamówieniem, załatwianie formalności celnych i spedycyjnych, a także, w niektórych przypadkach, ponoszenie opłat transportowych i celnych w drodze do magazynów we Włoszech. Z tytułu tych dodatkowych obowiązków otrzyma Pani dodatkowe wynagrodzenie w wysokości 25% ceny zakupionych przez Panią i następnie wyeksportowanych do firmy (...) towarów.

Stosownie do art. 39 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.), eksportem usług w rozumieniu ustawy są również usługi świadczone w kraju, jeżeli są bezpośrednio związane z eksportem towarów, a z zawartych umów wynika, że wartość tych usług jest uwzględniona w cenie eksportowanego towaru. Zakres tego typu usług oraz warunków, jakie muszą spełniać podatnicy, aby świadczone przez nich usługi mogły być uznawane na równi z eksportem usług, stosownie do art. 39 ust. 2 wyżej wymienionej ustawy zostały określone w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 22 marca 2002 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 27, poz. 268 ze zm.).

Stosownie do § 52 ww. rozporządzenia, przez usługi związane bezpośrednio z eksportem towarów (o których mowa w art. 39 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym) rozumie się usługi:
1) dotyczące towarów eksportowanych, polegające na ich pakowaniu, przewozie do miejsc formowania przesyłek zbiorowych, składowaniu, przeładunku, ważeniu, kontrolowaniu, nadzorowaniu bezpieczeństwa przewozu,
2) świadczone na podstawie umowy maklerskiej, agencyjnej, zlecenia, pośrednictwa i komisu, dotyczące towarów eksportowanych.
Stawka podatku od towarów i usług na tego rodzaju usługi wynosi 0% (art. 18 ust. 3 ustawy o podatku od towarów iusług oraz o podatku akcyzowym).

Jednocześnie stosownie do art. 50 ust. 1 ustawy o podatku od towarów iusług oraz o podatku akcyzowym, minister właściwy do spraw finansów publicznych, w okresie do 31 grudnia 2005 r., w drodze rozporządzenia, może obniżać stawki podatku od towarów i usług do 0% dla niektórych towarów i usług oraz określać warunki stosowania obniżonych stawek. Korzystając z tego uprawnienia Minister Finansów w rozporządzeniu z dnia 22 marca 2002 r. obniżył do wysokości 0% stawkę podatku od towarów i usług m.in. dla:
- usług polegających na wykonywaniu czynności bezpośrednio związanych z organizacją eksportu towarów, a w szczególności wystawianiu dokumentów spedytorskich, konosamentów i załatwianiu formalności celnych (§ 60 ust. 1 pkt 10 rozporządzenia).
- usług świadczonych na podstawie umowy maklerskiej, agencyjnej, zlecenia, pośrednictwa lub komisu, dotyczących towarów eksportowanych pod warunkiem, że:
1) usługa jest świadczona na rzecz nierezydentów, nie będących podatnikami,
2) efekt wykonanej usługi będzie wykorzystywany poza granicą Rzeczypospolitej Polskiej,
3) podatnik posiada dowód, iż należność za wykonaną usługą została zapłacona i przekazana na rachunek bankowy podatnika w banku krajowym w terminie 90 dni od dnia wykonania usługi (§ 64 ust. 1 pkt 2b i ust. 2 rozporządzenia).

Mając na uwadze powyższe, usługi wykonywane przez Panią na podstawie pierwszej umowy mogłyby korzystać z opodatkowania podatkiem od towarów i usług według stawki 0% na podstawie § 64 ust. 1 pkt 2b rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 marca 2002 r. Natomiast usługi wykonywane na podstawie drugiej umowy (wartość tych usług jest uwzględniana w cenie eksportowanych towarów) byłyby eksportem usług w rozumieniu art. 39 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku od towarów iusług oraz o podatku akcyzowym, a w konsekwencji również podlegałyby opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług według stawki 0%.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj