Interpretacja Urzędu Skarbowego w Ostrzeszowie
PP/443-2/05
z 18 lutego 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-2/05
Data
2005.02.18



Autor
Urząd Skarbowy w Ostrzeszowie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki


Słowa kluczowe
eksport towarów
stawki podatku
zaginięcie dokumentu


Pytanie podatnika
Czy w przypadku zaginięcia karty 3 dokumentu SAD możliwe jest zastosowanie zerowej stawki podatku VAT w przypadku posiadania dokumentu potwierdzonego przez urząd celny wywóz towarów poza obszar Wspólnoty?


Na podstawie art. 14a, 217 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60) Naczelnik Urzędu Skarbowego

p o s t a n a w i a uznać za prawidłowe

stanowisko Podatnika w sprawie możliwości zastosowania zerowej stawki podatku VAT w przypadku uwierzytelnionej przez węgierski graniczny urząd celny kopii karty 3 dokumentu SAD, potwierdzającej wywóz towaru poza terytorium Wspólnoty w miejsce utraconego oryginału dokumentu SAD.

UZASADNIENIE

Podatnik, pismem z dnia 11 stycznia 2005r. zwrócił się do Naczelnika Urzędu Skarbowego o pisemną interpretację co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w przedstawionej poniżej sprawie:

- w dniu 01 października 2004r. Podatnik wyeksportował do Chorwacji określone towary. Towary te opuściły obszar Wspólnoty Europejskiej na granicy węgierskiej. Eksport realizowany był wynajętym transportem na koszt podatnika. W skutek niedbałości przewoźnika została zgubiona karta 3 dokumentu SAD. Z tego też względu Podatnik zastosował do wyżej opisanej sprzedaży stawkę podatku w wysokości 22%. Cały czas Podatnik prowadził jednak działania zmierzające do uzyskania potwierdzenia wywozu towarów poza obszar Wspólnoty Europejskiej. W efekcie tych starań w dniu 10 stycznia 2005r. otrzymał z węgierskiego granicznego urzędu celnego kopię karty 3 dokumentu SAD, uwierzytelnioną przez ten urząd, dokumentującą wywóz towarów poza obszar Wspólnoty. Zdaniem podatnika w/w potwierdzona kopia karty 3 dokumentu SAD stanowi podstawę do uznania przedmiotowej dostawy za eksport i prawa do zastosowania 0% stawki VAT.

Udzielając interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego Naczelnik Urzędu Skarbowego informuje, że: zgodnie z art. 2 ust. 8 ustawy z dnia 11marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) przez eksport towarów rozumie się potwierdzony przez urząd celny wyjścia wywóz towarów z terytorium kraju poza terytorium Wspólnoty w wykonaniu czynności określonych w art. 7 ust. 1 pkt 1-4 ustawy, jeżeli wywóz dokonywany jest przez:

a) dostawcę lub w jego imieniu,

b) nabywcę mającego siedzibę poza terytorium Polski, lub w jego imieniu.

W myśl art. 19 ust. 6 ustawy w eksporcie towarów obowiązek podatkowy powstaje z chwilą potwierdzenia przez urząd celny wyjścia wywozu towarów poza terytorium Wspólnoty. O momencie powstania obowiązku podatkowego przesądza data potwierdzenia wywozu towaru poza granicę - jednak podatnik może wykazać obowiązek podatkowy (rozumiany jako sprzedaż opodatkowaną stawką 0%) dopiero w chwili, gdy dysponuje dokumentem potwierdzającym wywóz towaru poza granice RP. Podatnik, który dokonuje sprzedaży eksportowej, ma prawo, zgodnie z art. 41 ust. 4 w/w ustawy, do zastosowania preferencyjne

- 0% stawki podatku VAT w stosunku do tej sprzedaży, przy spełnieniu warunków określonych w przepisie art. 41 ust. 6 w/w ustawy. W myśl art. 41 ust. 6 ustawy stawkę 0% stosuje się w eksporcie towarów, pod warunkiem, że podatnik przed złożeniem deklaracji podatkowej za dany miesiąc otrzymał dokument potwierdzający wywóz towaru poza terytorium Wspólnoty. Jeżeli warunek ten nie został spełniony, podatnik nie wykazuje dostawy w ewidencji, o której mowa w art. 109 ust. 3, za dany okres rozliczeniowy, lecz w okresie następnym, stosując stawkę podatku 0%, pod warunkiem otrzymania (przed złożeniem deklaracji podatkowej za ten okres) dokumentu potwierdzającego wywóz. Zasadę powyższą stosować należy w przypadku, gdy podatnik posiada dokument celny potwierdzający procedurę wywozu, co wynika z art. 41 ust.8 w/w ustawy. W przeciwnym wypadku zastosować należy do tej sprzedaży stawkę obowiązująca w kraju ( art. 41 ust. 7 w/w ustawy). W myśl art. 41 ust. 9 w/w ustawy otrzymanie przez podatnika dokumentu potwierdzającego wywóz towaru poza terytorium Wspólnoty w terminie późniejszym niż określony w ust. 7 upoważnia podatnika do dokonania korekty złożonej deklaracji podatkowej, w której wykazał dostawę towarów.

Zgodnie z zasadami obowiązującymi służby celne RP eksport dla potrzeb VAT powinien być potwierdzony na karcie 3 dokumentu SAD czerwoną pieczęcią "EKSPORT". Karta ta wydawana jest zgłaszającemu. W przypadku zaginięcia ww. karty zgłaszający może wystąpić do organów celnych o wydanie zaświadczenia o wyprowadzeniu towarów poza polski obszar celny. Zgodnie z przepisami art. 73 ustawy z dnia 19 marca 2004r. - Prawo celne do wydawania zaświadczeń stosuje się odpowiednio przepisy działu VIIIa ustawy - Ordynacja podatkowa. I tak dokumenty urzędowe sporządzone w formie określonej przepisami prawa przez powołane do tego organy władzy publicznej stanowią dowód tego, co zostało w nich urzędowo stwierdzone. Równocześnie Naczelnik Urzędu Skarbowego podkreśla, że kwestia uzyskania potwierdzenia wywozu towarów poza terytorium Wspólnoty przez właściwy urząd celny regulowana jest odpowiednimi przepisami celnymi. W opisanym przez Podatnika przypadku potwierdzenia wywozu towarów poza terytorium Wspólnoty dokonał węgierski urząd celny.

A zatem nie można zakwestionować przedmiotowego dokumentu, którego dane zostały urzędowo potwierdzone.

Dlatego, też w ocenie Naczelnika Urzędu Skarbowego kopia karty 3 dokumentu SAD uwierzytelniona przez węgierski graniczny urząd celny, dotycząca wywozu towaru poza terytorium Wspólnoty daje podstawę do zastosowania stawki podatkowej 0% z tytułu sprzedaży eksportowej, a co się z tym wiąże do dokonania korekty deklaracji VAT-7 na podstawie przytoczonego wcześniej art. 41 ust. 9 w/w ustawy.

Naczelnik Urzędu Skarbowego informuje, iż niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia oraz, że interpretacja ta nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia ( art. 14b §1 i 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. Nr z 2005r. Nr 8, poz. 60)

Zgodnie z art. 14a § 4 ustawy - Ordynacja podatkowa na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w....... Zażalenie wnosi się w terminie 7 dni od dnia doręczenia stronie niniejszego postanowienia ( art. 236 §2 pkt 1Ordynacj podatkowej) opłaconego zgodnie z ustawą z dnia 9 września 2000r. o opłacie skarbowej (tekst jednolity Dz. U. z 2004r. Nr 253 poz. 2532).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj