Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Tarnowie
DP/443-54/2/03
z 17 października 2003 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
DP/443-54/2/03
Data
2003.10.17



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Tarnowie


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług --> Kasy rejestrujące


Słowa kluczowe
kasa rejestrująca
odliczenie wydatków na zakup kasy rejestrującej


Pytanie podatnika
Czy istnieje możliwość odliczenia kwoty wydatkowanej na zakup kas rejestrujących w sytuacji, gdy w złożonym oświadczeniu podatnik poinformował o planowanej docelowej ilości kas w liczbie 3, a faktycznie rozpoczął ewidencjonowanie przy użyciu 1 kasy?
Czy istnieje możliwość odliczenia kwoty wydatkowanej na zakup kasy rejestrującej służącej do ewidencjonowania obrotu z tytułu świadczenia usług przewozu osób i ładunków taksówkami osobowymi i bagażowymi w przypadku, gdy podatnik poinformował o docelowej ilości kas i prowadzi już ewidencję z innego tytułu przy użyciu jednej kasy?


Na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) stosownie do swojej właściwości organ podatkowy na pisemne żądanie podatnika, płatnika lub inkasenta, jest obowiązany do udzielenia pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Realizując powyższy obowiązek tutejszy organ wyjaśnia:

Zawarte w Pana piśmie z dnia 06.10.2003 r. zapytanie dotyczy prawa do odliczenia kwot wydatkowanych na zakup kas rejestrujących w sytuacji, gdy w złożonym, zgodnie z wymogami § 11 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 grudnia 2001 r. w sprawie kas rejestrujących (Dz. U. Nr 151, poz. 1711 ze zm.), oświadczeniu poinformował Pan o planowanej docelowo ilości kas w liczbie trzy sztuki oraz faktycznym rozpoczęciu ewidencji w dniu 01.03.2002 r. przy użyciu tylko jednej kasy fiskalnej. Wymienione oświadczenie, złożone przed rozpoczęciem ewidencjonowania, dotyczyło kasy rejestrującej zainstalowanej w punkcie handlowym, taksówce osobowej oraz kasy rezerwowej.
Jak wynika z Pana pisma z dnia 06.10.2003 r. kasy rezerwowej oraz kasy w taksówce nie instalował Pan z uwagi na to, że przepisy podatkowe nie nakładały na Pana takiego obowiązku. W dniu 06.10.2003 r. dokonał Pan fiskalizacji kolejnej ze zgłoszonych kas, nie zachowując ciągłości wprowadzania do użytku kas, o których mowa w § 9 ww. rozporządzenia Ministra Finansów. Zgodnie z brzmieniem powołanego przepisu w terminach wynikających z § 1 ust. 2 pkt 2 i ust. 3, § 3 - 5, § 7 i § 8 ust. 2 podatnicy są obowiązani rozpocząć ewidencjonowanie przy zastosowaniu co najmniej 1/5 (w zaokrągleniu w górę do liczb całkowitych) liczby kas, która została zgłoszona przez podatnika w urzędzie skarbowym, we wszystkich miejscach sprzedaży i świadczenia usług, na dzień rozpoczęcia ewidencjonowania. Od pierwszego dnia, każdego następnego miesiąca podatnicy obowiązani są wprowadzić do ewidencjonowania kolejne kasy, w liczbie nie mniejszej niż liczba kas zainstalowanych w pierwszym miesiącu ewidencjonowania.

Przepisy prawa podatkowego zdaniem tutejszego organu podatkowego w kontekście prawa do odliczenia w podatku od towarów i usług kwoty wydatkowanej na zakup kasy rejestrującej nie dokonują podziału kas na podstawowe i rezerwowe. Przeciwnie, treść art. 29 ust. 2b ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.) daje możliwość podatnikom, którzy rozpoczęli ewidencjonowanie obrotu i kwot podatku należnego w obowiązujących terminach (z uwzględnieniem w rozumieniu tutejszego organu podatkowego również terminów wymienionych w § 9 rozporządzenia w sprawie kas rejestrujących) do odliczenia w podatku od towarów i usług kwoty w ustalonej wysokości - wydatkowanej na zakup każdej z kas rejestrujących (również rezerwowych) zgłoszonych na dzień rozpoczęcia (powstania obowiązku) ewidencjonowania.

Wymieniony powyżej przepis § 9 ww. rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie kas rejestrujących narzucał więc termin rozpoczęcia ewidencji przy użyciu kolejnej kasy (w tym przypadku rezerwowej) na dzień 01.04.2002 r. (pierwszy dzień miesiąca kolejnego po rozpoczęciu ewidencji przy użyciu pierwszej kasy).
Zgodnie z § 11 ust. 2 ww. rozporządzenia odliczenia mogą dokonać podatnicy, którzy rozpoczną ewidencjonowanie nie później niż w obowiązującym ich terminie. Wobec powyższego zdaniem tutejszego organu podatkowego rozpoczęcie ewidencji przy użyciu kolejnej kasy rejestrującej (w Pana przypadku kasy rezerwowej) wiązałoby się z możliwością odliczenia z podatku od towarów i usług kwoty wydatkowanej na zakup tej kasy tylko w przypadku zainstalowania jej w dniu 01.04.2002 r. lub przed tym terminem.

Jak wynika z opisanej przez Pana sytuacji wprawdzie poinformował Pan o planowanym zainstalowaniu docelowo 3 kas, jednak faktycznie na dzień powstania obowiązku ewidencjonowania istniało u Pana jedno stanowisko kasowe, gdyż proces rozpoczęcia ewidencji rozpoczął Pan i zakończył na zainstalowaniu jednej kasy. Wniosek ten potwierdza fakt zaniechania zakupu i fiskalizacji dalszych kas (kasy rezerwowej).

Podkreślić należy z całym naciskiem, iż nowelizacja przepisu art. 29 ust. 2b ustawy o podatku od towarów i usług dokonana ustawą z dnia 15 lutego 2002 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym, o zmianie ustawy o Policji oraz o zmianie ustawy - Kodeks Wykroczeń (Dz. U. Nr 19, poz. 185), obowiązująca od dnia 26.03.2002 r., zawęziła zakres dofinansowania z budżetu zakupu przez podatników kas rejestrujących jedynie do dofinansowania kas przy użyciu, których podatnik rozpoczyna ewidencjonowanie. Wszystkie inne kasy, np. wymieniane z uwagi na zużycie, służące do ewidencji w kolejnych punktach sprzedaży detalicznej uruchamianych po zakończeniu procesu rozpoczęcia ewidencjonowania przy użyciu kas - nie korzystają już z tego odliczenia.

Odmiennie wygląda sprawa odliczenia kwoty wydatkowanej na zakup kasy rejestrującej służącej do ewidencji obrotu ze świadczonych usług przewozu osób i ładunków taksówkami osobowymi i bagażowymi. Na dzień rozpoczęcia przez Pana ewidencjonowania była to czynność zwolniona z obowiązku ewidencji przy użyciu kas rejestrujących na podstawie § 6 ust. 1 pkt 2 lit. c ww. rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 grudnia 2001 r. W myśl aktualnie obowiązujących w tym zakresie przepisów rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 23 grudnia 2002 r. w sprawie kas rejestrujących (Dz. U. Nr 234, poz. 1971 ze zm.) usługi przewozu osób i ładunków taksówkami osobowymi i bagażowymi korzystają ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania do dnia 31.12.2004 r.

Biorąc pod uwagę powyższe przepisy odnośnie kasy służącej do ewidencji obrotu z tytułu usług przewozu osób taksówką osobową nie naruszył Pan terminu rozpoczęcia ewidencji przypadającego od dnia 01.01.2004 r. Biorąc pod uwagę, iż w oświadczeniu złożonym przed terminem rozpoczęcia ewidencjonowania poinformował Pan właściwy organ podatkowy o zamiarze jej instalacji, to w przypadku zainstalowania w terminie ww. kasy (tj. do dnia 31.12.2003 r.) - odliczenie kwoty wydatkowanej na jej zakup będzie Panu przysługiwało. Z uwagi na to, iż nie korzysta Pan ze zwolnienia od podatku od towarów i usług odliczenie dokonywane będzie w składanych deklaracjach VAT-7 za miesiąc, w którym rozpocznie Pan ewidencję na kasie zamontowanej w taksówce i za miesiące następne (§ 8 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 23 grudnia 2002 r.).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj