Interpretacja Urzędu Skarbowego w Oświęcimiu
PP/443/27/04
z 18 marca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443/27/04
Data
2004.03.18



Autor
Urząd Skarbowy w Oświęcimiu


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług --> Obniżenie podatku należnego


Słowa kluczowe
dostarczanie towarów
usługi transportowe
wykonanie usługi


Pytanie podatnika
Czy przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego w przypadku otrzymania faktury za usługę transportową, która nie została faktycznie wykonana?


Naczelnik Urzędu Skarbowego w Oświęcimiu, działając na podstawie art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) - w odpowiedzi na pismo (...) z dnia 16.01.2004 r. w sprawie pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.) - uprzejmie wyjaśnia:

Zgodnie z art. 19 ust. 3 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.), obniżenie kwoty podatku należnego, o której mowa w ust. 1 następuje nie wcześniej niż w rozliczeniu za miesiąc, w którym podatnik otrzymał fakturę albo dokument celny, i nie później niż w rozliczeniu za miesiąc następny, z zastrzeżeniem pkt 2 - 4, natomiast ust. 3a stanowi, iż obniżenie kwoty podatku należnego, o której mowa w ust. 1 i 3, nie może nastąpić jednak wcześniej niż w miesiącu otrzymania przez nabywcę towaru lub wykonania usługi, (....).

Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika, iż firma otrzymała fakturę VAT za usługę transportową, która faktycznie nie została wykonana, bowiem w trakcie transportu towar uległ całkowitemu zniszczeniu i nie został dostarczony do nabywcy. Umowa przewozu należy do kategorii umów o świadczenie usług, której celem jest nie samo przewiezienie rzeczy z jednego miejsca w drugie, lecz dowiezienie rzeczy do miejsca przeznaczenia w określonym czasie. Dlatego też umowa przewozu jest związana z kategorią umów, które zwykło się nazywać umowami rezultatu.
Z uwagi na fakt, iż towar uległ zniszczeniu i nie został dostarczony do miejsca przeznaczenia, rezultat umowy przewozu przedmiotowego towaru nigdy nie zostanie osiągnięty.

Z przytoczonych powyżej przepisów ustawy o podatku od towarów i usług wynika, iż prawo do obniżenia podatku należnego związane jest nie tylko z otrzymaniem faktury, ale równocześnie z nabyciem towaru lub usługi. W przypadku działalności usługowej do uznania, że usługa została nabyta nie wystarczy samo zawarcie umowy i zapłata umówionej ceny. Musi bowiem istnieć zgodność faktury ze zdarzeniem gospodarczym lub czynnością, którą faktura ta dokumentuje.
Wobec powyższego otrzymana od przewoźnika faktura VAT nie może stanowić podstawy do obniżenia podatku należnego ponieważ usługa, udokumentowana przedmiotową fakturą, nie została faktycznie wykonana i w świetle przytoczonych okoliczności faktycznych nigdy nie zostanie wykonana.

Wątpliwość podatnika budzi również fakt, czy zaistniałe okoliczności rodzą po stronie firmy transportowej konieczność wystawienia faktury korygującej.
W przedstawionej sytuacji zastosowanie znajdą przepisy § 41 do 43 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22.03.2002 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 27, poz. 268 ze zm.), umożliwiające wystawienie faktury korygującej i wyeliminowanie z obiegu faktury dokumentującej sprzedaż, do której faktycznie nie doszło.

W kwestii wystawienia przez firmę faktury VAT dla firmy transportowej za zniszczony towar, tut. organ podatkowy stwierdza, iż faktura VAT jest dokumentem potwierdzającym dokonanie czynności wymienionych w przedmiocie opodatkowania podatkiem od towarów i usług.

Domaganie się od przewoźnika zapłaty za zniszczony towar, jest należnością typu odszkodowawczego z tytułu odpowiedzialności dłużnika za wynikłą szkodę. Należność ta nie jest kwotą należną z tytułu wykonywania przez firmę czynności wymienionych w art. 2 ustawy o VAT, zatem nie może być dokumentowana fakturą VAT.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj