Interpretacja Urzędu Skarbowego w Głogowie
PP.443/105/04
z 28 grudnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP.443/105/04
Data
2004.12.28



Autor
Urząd Skarbowy w Głogowie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Obowiązek podatkowy


Słowa kluczowe
powstanie obowiązku podatkowego
usługi transportowe


Pytanie podatnika
Od jakiego dnia należy liczyć moment powstania obowiązku podatkowego przy świadczeniu usług transportowych wykonywanych taborem samochodowym ?


Zgodnie z przepisem art. 19 ust. 13 pkt 2 lit. a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), w przypadku usług przewozu osób i ładunków, m. in. taborem samochodowym, obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż 30 dnia od dnia wykonania usługi.
Tak więc w przypadku świadczenia usług przewozu towarów taborem samochodowym moment powstania obowiązku podatkowego został związany z faktem otrzymania zapłaty który, o ile wystąpi do 30 dnia od wykonania usługi wyznaczać będzie najwcześniejszy moment powstania tego obowiązku. W przepisie tym określony został również moment końcowy dla przypadków, w których zapłata nie pojawi się do 30 dnia od dnia wykonania usługi – następuje on najpóźniej w 30 dniu od dnia wykonania usługi.
Ponadto zgodnie z przepisem art. 12 § 1 ustawy Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) jeżeli początkiem terminu określonego w dniach jest pewne zdarzenie, przy obliczaniu tego terminu nie uwzględnia się dnia, w którym zdarzenie nastąpiło. Upływ ostatniego z wyznaczonej liczby dni uważany jest za koniec terminu.
Zestawiając brzmienie tych dwóch przepisów ustalić można, iż powstanie obowiązku podatkowego na przykładzie przedstawionym w pytaniu gdzie usługę wykonano 2 sierpnia (w przypadku nie otrzymania zapłaty do 30 dnia, licząc od dnia wykonania usługi) powstaje w dniu 1 września, a zatem podatek należny z faktury podlega zaewidencjonowaniu w rejestrze sprzedaży we wrześniu i powinien być ujęty w rozliczeniu (deklaracji VAT-7) za ten miesiąc. Termin płatności ewentualnego zobowiązania podatkowego upływa 25 października danego roku. Jeżeli zaś zapłata za usługę nastąpiłaby jeszcze w sierpniu, obowiązek podatkowy z tytułu tej usługi powstałby w tym samym miesiącu. Wtedy termin płatności ewentualnego zobowiązania podatkowego upływa 25 września danego roku.
Dodać należy, że w przypadku świadczenia ww. usług, również otrzymanie części zapłaty powoduje powstanie obowiązku podatkowego w tej części. Przepis artykułu 19 ust. 11 stanowi bowiem, że również w przypadku otrzymania części należności w szczególności: przedpłaty, zaliczki, zadatku i raty, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w tej części.
Podsumowując dnia dostarczenia towaru, tj. wykonania usługi nie należy uwzględniać przy liczeniu terminu powstania obowiązku podatkowego dla usług transportowych.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj