Interpretacja Urzędu Skarbowego w Jaśle
PD-415/43/04
z 27 grudnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PD-415/43/04
Data
2004.12.27



Autor
Urząd Skarbowy w Jaśle


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie i wysokość kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych
podatek od nieruchomości
zakład pracy chronionej


Pytanie podatnika
dotyczy zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów podatku od nieruchomości od budynków, w których podatnik prowadzi zakład pracy chronionej


W odpowiedzi na zapytanie z dnia 16.12.2004 r. w sprawie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów podatku od nieruchomości od budynków, w których podatnik prowadzi zakład pracy chronionej, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Jaśle, działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), informuje:

Zgodnie z przepisami art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23. Z ustawowej definicji kosztu podatkowego wynika, że muszą być spełnione dwa warunki:

  1. aby uznać wydatek za koszt podatkowy musi on być poniesiony w celu uzyskania przychodu oraz
  2. nie może to być koszt wymieniony w katalogu negatywnym, tj. w ustawowym wykazie kosztów nieuznanych za koszt podatkowy (art. 23 cyt. ustawy).

Aby zatem określony wydatek można było uznać za koszt uzyskania przychodu między tym wydatkiem, a uzyskanym przychodem musi istnieć związek tego typu, że poniesienie wydatku ma wpływ na powstanie lub zwiększenie przychodu bądź na funkcjonowanie firmy.

Podatek od nieruchomości, o którym mowa w przedmiotowym zapytaniu od budynków, w których prowadzona jest działalność gospodarcza niewątpliwie spełnia wymienione wyżej kryteria postawione przez ustawodawcę.

Stosownie natomiast do art. 31 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 27.08.1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. Nr 123, poz. 776 ze zm.) prowadzący zakład pracy chronionej jest zwolniony w stosunku do tego zakładu, z zastrzeżeniem ust. 2 m.in. z podatku od nieruchomości. Środki uzyskane z tytułu (m.in.) tego zwolnienia prowadzący zakład pracy chronionej – zgodnie z art. 31 ust. 3 ww. ustawy – obowiązany jest przekazać na PFRON w wysokości 10 % i ZFRON w wysokości 90 %. Zatem równowartość kwoty podatku od nieruchomości po dokonaniu wpłat na ww. fundusze w całości stanowi koszt uzyskania przychodów.

Jednocześnie należy zauważyć, że wpłaty na rzecz PFRON dokonywane przez zakład pracy chronionej nie mogą być uznane za koszty uzyskania przychodów, nie stanowią one bowiem dla tych zakładów faktycznych kosztów, lecz są jedynie podziałem kwot przychodów uzyskanych przez te jednostki z przysługujących im ulg i zwolnień.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj