Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu
PP/443-309-1/04
z 31 grudnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-309-1/04
Data
2004.12.31



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Opolu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Podstawa opodatkowania --> Podstawa opodatkowania


Słowa kluczowe
kasa rejestrująca
kradzież
odliczenie wydatków na zakup kasy rejestrującej
podatek od towarów i usług
wydatki na zakup kasy rejestrującej


Pytanie podatnika
Konsekwencje w podatku VAT związanych z kradzieżą kasy rejestrującej


Pisemna informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie podatnika, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym, o której stanowi art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. 137, poz. 926 ze zm.).

Pismem z dnia 5 września 2004r. Podatnik zwrócił się do Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu o udzielenie pisemnej informacji w zakresie opodatkowania podatkiem od towarów i usług.

Podatnik świadczy usługi przewozu osób taksówką osobową. W związku z obowiązkiem ewidencjonowania ww. usług przy pomocy kas rejestrujących, Podatnik w dniu 31.12.2003r. dokonał montażu kasy fiskalnej. Zgodnie z obowiązującymi przepisami Podatnik dokonał odliczenia podatku VAT od zakupu kasy rejestrującej oraz odliczył od tego podatku część kwoty wydatkowanej na zakup ww. urządzenia Wątpliwości Podatnika dotyczą w szczególności konsekwencji w podatku VAT związanych z kradzieżą kasy rejestrującej, która miała miejsce w miesiącu styczniu 2004r.

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu po przeanalizowaniu przedstawionego stanu faktycznego wyjaśnia co następuje:

Zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dnia 8 stycznia 1993r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz.U.Nr 11, poz. 50 ze zm.) podatnicy sprzedający towary i świadczący usługi, w tym również w zakresie handlu i gastronomii, na rzecz osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej oraz osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą w formie indywidualnych gospodarstw rolnych, są obowiązani do prowadzenia ewidencji obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących. Podatnicy, którzy rozpoczną ewidencjonowanie obrotu i kwot podatku należnego w obowiązujących terminach, mogą odliczyć od tego podatku kwotę wydatkowaną na zakup każdej z kas rejestrujących zgłoszonych na dzień rozpoczęcia (powstania obowiązku) ewidencjonowania w wysokości 50% jej ceny zakupu (bez podatku od towarów i usług), nie więcej jednak niż 2.500 zł (art. 29 ust. 2b cytowanej ustawy).

Zgodnie z § 2 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 23 grudnia 2002r. w sprawie kas rejestrujących (Dz. U. Nr 234 poz. 1971 ze zm.) zwalnia się z obowiązku ewidencjonowania do dnia 31 grudnia 2003r. usługi przewozu osób i ładunków taksówkami osobowymi i bagażowymi. Oznacza to, iż od 1 stycznia 2004r., kierowcy taksówek świadczący usługi na rzecz osób fizycznych byli zobowiązani ewidencjonować uzyskiwane obroty przy pomocy kas fiskalnych.

W myśl § 9 ust. 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 23 grudnia 2002 r. w sprawie kas rejestrujących (Dz. U. Nr 234 poz. 1971 ze zm.) podatnicy są obowiązani do zwrotu odliczonych lub zwróconych im kwot wydatkowanych na zakup kas rejestrujących w przypadku, gdy w okresie trzech lat od dnia rozpoczęcia ewidencjonowania:

  1. zaprzestaną ich używania;
  2. zaprzestaną działalności;
  3. nastąpi otwarcie likwidacji;
  4. zostanie ogłoszona upadłość;
  5. nastąpi sprzedaż przedsiębiorstwa lub zakładu (oddziału) samodzielnie sporządzającego bilans;
  6. nie dokonają w obowiązującym terminie zgłoszenia kasy do obowiązkowego przeglądu technicznego przez właściwy serwis.

Z przedstawionego przez Podatnika we wniosku stanu faktycznego wynika, iż wywiązał się on z obowiązku wprowadzenia ewidencji obrotu oraz kwot podatku należnego przy zastosowaniu kasy rejestrującej w terminach przewidzianych przepisami prawa. Jednocześnie Podatnik skorzystał z przysługujących mu w tym zakresie uprawnień. W deklaracji VAT-7 za miesiąc grudzień 2003r. Podatnik odliczył podatek naliczony związany z zakupem kasy rejestrującej oraz skorzystał z ulgi w postaci odliczenia od podatku kwoty wydatkowanej na zakup tejże kasy rejestrującej. Jednakże posiadana przez Podatnika kasa rejestrująca została skradziona. Kradzież kasy rejestrującej, zgodnie z powołanymi przepisami traktowana jest jako zaprzestanie jej używania. W konsekwencji Podatnik zobowiązany jest do zwrotu części kwoty wydatkowanej na zakup kasy rejestrującej, która podlegała odliczeniu od podatku. Termin zwrotu powyższej kwoty powstaje z upływem ostatniego dnia miesiąca, w którym powstały okoliczności uzasadniające dokonanie zwrotu i należy go spełnić nie później niż w terminie rozliczenia podatku VAT za ten miesiąc.

Mając na uwadze powyższe Podatnik zobowiązany jest do skorygowania deklaracji VAT-7 za okres rozliczeniowy, w którym zaprzestano używania kasy rejestrującej, tj. w deklaracji VAT-7 za miesiąc styczeń 2004r. Kwotę wydatkowaną na zakup kasy rejestrującej należy wykazać ze znakiem minus w pozycji, w której co do zasady wpisywana jest kwota przysługującej ulgi. W konsekwencji nastąpi zwiększenie zobowiązania bądź zmniejszenie kwoty do zwrotu. Obowiązek zwrotu dotyczy wyłącznie kwot ulgi z tytułu nabycia kasy. Zwrotowi nie podlega więc podatek VAT (naliczony), który Podatnik odliczył w związku z zakupem kasy rejestrującej w pozycji – nabycie towarów i usług zaliczonych u podatnika do środków trwałych.

Jednocześnie Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje, iż powyższa informacja o zakresie stosowania prawa podatkowego obowiązuje jedynie w przedstawionym stanie faktycznym oraz jest zgodna z obowiązującym stanem prawnym tylko w przypadku przedstawienia przez Podatnika rzeczywistego stanu faktycznego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj