Interpretacja Lubuskiego Urzędu Skarbowego
I-2/443-130/04/KW
z 2 września 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
I-2/443-130/04/KW
Data
2004.09.02



Autor
Lubuski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
oddział
zwrot bezpośredni
zwrot pośredni


Pytanie podatnika
W jaki sposób dokonać rozliczenia nadwyżki podatku naliczonego nad należnym w deklaracji VAT-7 za kwiecień 2004r.Czy do zwrotu na rachunek bankowy różnicy za kwiecień 2004r. stosuje się nowe przepisy ustawy o podatku od towarów i usług?


Spółka zwróciła się pismem z dnia 27.07.2004r. (data wpływu 30.07.2004) do Naczelnika Lubuskiego Urzędu Skarbowego w Zielonej Górze o udzielenie informacji w zakresie stosowania prawa w niżej opisanej sytuacji.Stan faktyczny: Podatnik złożył deklarację VAT-7 w której wystąpiła nadwyżka podatku naliczonego nad należnym. Wraz ze złożoną deklaracją Spółka złożyła wniosek o zwrot naliczonego podatku VAT na swoje konto. Powodem dla którego Spółka złożyła ww. wniosek jest fakt, że zgodnie z art. 157 ust. 2 pkt 2 nowej ustawy o VAT oddziały, a takim podmiotem jest podatnik, nie są już podatnikami podatku VAT a więc nie mogą rozliczyć sobie podatku naliczonego z podatkiem należnym w następnych okresach rozliczeniowych.

Mając powyższe na uwadze Spółka skierowała do Naczelnika tutejszego Urzędu następujące pytanie: W jaki sposób Spółka, będąca oddziałem przedsiębiorcy zagranicznego, ma dokonać rozliczenia nadwyżki podatku naliczonego nad należnym, o której mowa w art. 21 ust. 1 ustawy z dnia 8 stycznia 1993r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym, wynikającej z deklaracji za kwiecień 2004r.? Czy zgodnie z art. 162 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarow i usług stosuje się przepisy art. 87 tej ustawy i może wystąpić o zwrot tej nadwyżki na rachunek bankowy?

Podatnik uważa, że zgodnie z art. 162 ust. 2 "nowej" ustawy stosuje się przepisy korzystniejsze dla niego to jest art. 87 nowej ustawy o VAT, gdyż art. 162 ust. 2 "nowej" ustawy mówi wprost, że do nadwyżki podatku naliczonego nad należnym, o której mowa w art. 21 ust. 1 ustawy wymienionej w art. 175 (starej ustawy o VAT), wynikającej z ostatniej deklaracji podatkowej złożonej za okres przed dniem wejścia w życie ustawy stosuje się art. 87.

Działając w oparciu o art. 14a § 1 i 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) Naczelnik Lubuskiego Urzędu Skarbowego w Zielonej Górze wyjaśnia:

Zgodnie z art. 160 ust. 3 ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54. poz. 535) osoba prawna, której zakłady (oddziały) rozliczały się jako odrębni podatnicy, wstępuje z dniem 1 maja 2004r. we wszystkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki swojego zakładu (oddziału), który przestał być wyodrębnionym podatnikiem – w zakresie, w jakim dotyczą podatku od towarów i usług. Ze złożonego przez Spółkę pisma oraz z dokumentów rejestracyjnych wynika, że jest ona oddziałem podmiotu zagranicznego w związku z czym nie mają do niej zastosowania przepisy art. 157 ust. 2 pkt 2 oraz art. 160 ustawy o VAT, które odnoszą się do odziałów osoby prawnej, w rozumieniu art. 5 ust. 2 ustawy z dnia 8 stycznia 1993r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz.U. Nr 11, poz. 50 ze zm.), co oznacza, iż Spółka ma prawo do rozliczenia nadwyżki podatku naliczonego nad należnym wynikającej z deklaracji VAT-7 za miesiąc kwiecień 2004r. w deklaracji VAT-7 za miesiąc maj 2004r. (art. 162 ust. 2 ustawy o VAT).

W związku z powyższym podatnik, który wykazał w deklaracji VAT-7 za miesiąc kwiecień 2004r. kwotę nadwyżki podatku naliczonego nad należnym do przeniesienia na następny okres rozliczeniowy tj. miesiąc maj 2004r., winien w deklaracji VAT-7 za m-c maj 2004r. wykazać tę kwotę w poz. 39 jako kwotę nadwyżki z poprzedniej deklaracji (kwota z poz. "Kwota do przeniesienia na następny okres rozliczeniowy" z poprzedniej deklaracji lub wynikająca z decyzji). Natomiast zgodnie z art. 162 ust. 2 ustawy o VAT do nadwyżki podatku naliczonego nad należnym, o której mowa w art. 21 ust. 1 ustawy wymienionej w art. 175 ("starej" ustawy), wynikającej z ostatniej deklaracji podatkowej złożonej za okres przed dniem wejścia w życie ustawy stosuje się art. 87.

I tak w terminie 60 dni od dnia złożenia rozliczenia przez podatnika następuje zwrot różnicy podatku VAT na rachunek bankowy podatnika stanowiący wartość podatku naliczonego związanego z nabyciem towarów i usług, które na podstawie odrębnych przepisów o podatku dochodowym są zaliczane do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji, powiększoną o 22% obrotu podatnika opodatkowanego stawkami niższymi niż 22% (art. 87 ust. 1, ust. 2 i 3).Pozostała kwota podlega zwrotowi w terminie 180 dni (art. 87 ust. 3).Terminy te mogą zostać skrócone odpowiednio do 25 i 60 dni (art. 87 ust. 6) pod warunkiem, że kwoty podatku naliczonego, wykazane w deklaracji podatkowej, wynikają z:

1. faktur dokumentujących kwoty należności, które zostały w całości zapłacone bezpośrednio podatnikowi będącemu wystawcą faktury, z uwzględnieniem art. 13 ust. 1 pkt 1 Prawa działalności gospodarczej;

2. dokumentów celnych oraz decyzji, o których mowa w art. 33 ust. 2 i 3 oraz art. 34, i zostały przez podatnika zapłacone,

3. wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub importu usług lub dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca, jeżeli w deklaracji podatkowej została wykazana kwota podatku należnego od tych transakcji,

– przy czym przepis ust. 2 zdanie drugie i trzecie stosuje się odpowiednio.

Mając powyższe na uwadze tut. Organ podatkowy stwierdza, iż Spółka, jako oddział podmiotu zagranicznego, miała możliwość rozliczenia podatku naliczonego w przyszłych okresach rozliczeniowych, gdyż w świetle "nowej" ustawy o VAT jest nadal podatnikiem podatku od towarów i usług.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj