Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Tarnowie
II.US.OP.005/34/2003
z 9 czerwca 2003 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
II.US.OP.005/34/2003
Data
2003.06.09



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Tarnowie


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek akcyzowy --> Podstawa opodatkowania


Słowa kluczowe
dokumenty celne
import (przywóz)
naprawa gwarancyjna
obniżenie podatku należnego
odliczenie podatku od towarów i usług
podatek akcyzowy


Pytanie podatnika
Czy przysługuje prawo do odliczenia podatku akcyzowego wyszczególnionego na fakturze zakupowej, w sytuacji gdy towar zakupiony został u pośrednika zwolnionego z podatku akcyzowego?
Czy przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z dokumentu SAD związanego z importem bezpłatnych próbek oraz części na gwarancję dla potrzeb własnych?


Na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) Drugi Urząd Skarbowy w Tarnowie w odpowiedzi na pismo z dnia 09.06.2003 r. znak: FG/GP/NIP: (...)/23/2003 informuje:

Ad. 1Ze złożonego pisma wynika, iż (...) zakupiły sól kamienną z przeznaczeniem dochemicznego przerobu. Przedmiotowego zakupu dokonano w firmie (u pośrednika), która niejest podatnikiem podatku akcyzowego, w fakturze przy sprzedaży pośrednik wyszczególniłwartość podatku akcyzowego taką, jaką kopalnia wykazała w fakturze VAT wystawionej dlapośrednika.

Zgodnie z § 24 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 marca 2002 r. w sprawie podatkuakcyzowego (Dz. U. Nr 27, poz. 269 ze zm.) na żądanie nabywcy podatnik podatkuakcyzowego, który nie został zwolniony z obowiązku podatkowego w tym podatku, jestobowiązany określić w fakturze kwotę podatku akcyzowego, zawartą w wartości sprzedażytowarów wykazanych w tej fakturze.

Jednocześnie w myśl § 25 w przypadkach określonych w § 14 ust. 2, § 15-17 i 19-20 podatnik może obniżyć należny podatek akcyzowy lub zwiększyć podatek naliczony, o którym mowa w art. 19 ust. 1 i 2 ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym, pod warunkiem, że posiada dowód, iż zapłacił kwoty podatku akcyzowego wynikające z faktur korygujących, a w przypadku dokumentów celnych - kwoty podatku akcyzowego, wynikające z tych dokumentów.

Podstawą do obniżenia należnego podatku akcyzowego jest faktura z wyszczególnioną kwotąpodatku akcyzowego zawartego w cenie netto zakupionego towaru.Z uwagi na to, iż podmiot, który wystawia fakturę VAT dla (...) jest zwolnionyz podatku akcyzowego na podstawie § 12 ust. 1 pkt 7 ww. rozporządzenia dlatego też nie miałprawa wyodrębnić tegoż podatku w fakturze VAT.Zatem w sytuacji, gdy podatek akcyzowy nie może być wyodrębniony na fakturze VAT, to niemoże zwiększać podatku naliczonego, o którym mowa w art. 19 ust. 1 i 2 ww. ustawy.
Dlatego też zdaniem tut. Urzędu zajęte przez Spółkę stanowisko należałoby uznać za nieprawidłowe.

Ad. 2W § 8 rozporządzenia Ministra Finansów z 22 marca 2002 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 27, poz. 268 ze zm.), w jego poprzednio obowiązującym brzmieniu, określono zasadę, zgodnie z którą w przypadku przyjęcia w używanie towarów z importu, obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z dokumentu celnego jest dokonywane według zasad określonych w ustawie, bez względu na zaliczenie poniesionych wydatków do kosztów uzyskania przychodów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt 3 ww. ustawy. Obecnie uprawnienie dotyczące odliczenia VAT od importu rozszerzono o: „import części zamiennych do napraw gwarancyjnych opodatkowanych”.

Z zapytania zawartego w piśmie wynika, iż (...) importują części w ramach gwarancji, nie wykonując jednocześnie napraw gwarancyjnych.
Zdaniem tut. Urzędu w przypadku importu części zamiennych w ramach gwarancji, kiedy podmiot sprowadzający nie świadczy usług gwarancyjnych (serwisowych) opodatkowanych podatkiem VAT - nie przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego od importu tych części.
Dlatego też zajęte przez Spółkę stanowisko należałoby uznać za nieprawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj