Interpretacja Urzędu Skarbowego Poznań-Nowe Miasto
ZG-4150/4/LUG/05
z 31 stycznia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
ZG-4150/4/LUG/05
Data
2005.01.31



Autor
Urząd Skarbowy Poznań-Nowe Miasto


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zeznania podatkowe

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Odliczenia od podatku


Słowa kluczowe
lokal mieszkalny
małżonek
ulga remontowa
zawarcie związku małżeńskiego
zeznanie roczne


Pytanie podatnika
W jaki sposób małżonkowie powinni rozliczyć poniesione przez nich wydatki na remont dwóch lokali mieszkalnych w sytuacji, gdy pierwsze wydatki ponieśli przed zawarciem związku małżeńskiego?


Ze stanu faktycznego przedstawionego w zapytaniu wynika, iż podatnicy w czerwcu 2004r. zawarli związek małżeński i zamieszkali wspólnie w lokalu mieszkalnym X. Jednocześnie, zgodnie z normą art. 27a ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity - Dz.U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2004r., zwanej dalej "updof", Podatniczka w roku 2003 skorzystała z ulgi remontowej, remontując lokal mieszkalny Y. Podobnie Podatnik poniósł w 2003 roku wydatki na remont lokalu mieszkalnego X. Kwota odliczenia ulgi od podatku, przekroczyła jednak kwotę podatku obliczonego za rok 2003 zgodnie z art. 27 updof. Niemniej na podstawie art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 12 listopada 2003r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 202, poz. 1956 ze zm.), zwanej w dalszej części "nowelizacją", Podatnik zachował prawo do odliczenia tych wydatków od podatku obliczonego za lata następne, aż do całkowitego ich odliczenia.

W roku 2004, już po zawarciu związku małżeńskiego, Podatniczka poniosła kolejne wydatki na remont mieszkania Y, natomiast Podatnik poniósł wydatki na remont mieszkania X.

Zapytanie podatników dotyczy sposobu rozliczenia poniesionych wydatków na remont obu lokali mieszkalnych za rok 2004, przy uwzględnieniu odliczeń z roku 2003.

Wysokość odliczeń od podatku za dany rok podatkowy z tytułu wydatków poniesionych na remont lub modernizację lokalu mieszkalnego dotyczy łącznie obojga małżonków, z wyjątkiem małżonków, w stosunku do których orzeczono separację. Jeżeli małżonkowie podlegają odrębnemu opodatkowaniu, a tak niewątpliwie jest w przypadku wnioskodawców - odliczeń dokonuje się zgodnie z wnioskami zawartymi w zeznaniach rocznych bądź od podatku każdego z małżonków, w proporcji wskazanej we wniosku, bądź od podatku jednego z małżonków (art. 27a ust. 10 pkt 1 updf w brzmieniu przed 1 stycznia 2004r. w zw. z art. 12 ust. 2 nowelizacji, o której mowa wyżej). Z przepisów tych wynika, że wydatki poniesione w roku 2004 przez podatników w okresie, zarówno przed zawarciem związku małżeńskiego jak i po, muszą być rozliczone wspólnie i w ramach jednego limitu ulgi remontowej.

Należy również zauważyć, że wcześniejsze wydatki wnioskodawców, poniesione oddzielnie w 2003r., już odliczone (także odliczenia, które nie znalazły pokrycia w podatku za lata ubiegłe) w związku z ulgą remontową, obniżają wspólny limit ulgi remontowej obowiązujący w latach 2003-2005 (w tym konkretnym przypadku jest to limit do kwoty 5.670,00zł).

Aby skorzystać z odliczenia w ramach rozliczenia podatku za 2004r., należy wypełnić jeden PIT-D i wykazać w nim wydatki poniesione w 2004r. na remont indywidualnie, przed zawarciem związku małżeńskiego, oraz wspólnie po zawarciu związku. W informacji tej należy także przedstawić sumę kwot wydatków poniesionych oddzielnie w 2003r. Z uwagi na to, że małżeństwo nie trwało cały rok podatkowy, podatnicy muszą złożyć odrębne zeznania (PIT-36 lub PIT-37). Dlatego w końcowej części PIT-D (składanego wspólnie) powinni wskazać, w jaki sposób kwota przysługującego im odliczenia od podatku dochodowego zostanie rozliczona przez każdego z nich. Wnioskodawcy mają przy tym prawo do dowolnego zadysponowania tym rozliczeniem.

Konkludując, podatnicy mają prawo do odliczenia wydatków na remont tylu lokali mieszkalnych, do ilu mają tytuł prawny - oczywiście do kwoty wspólnego limitu, zaś kwota odliczenia z tytułu wydatków poniesionych w 2003r. pomniejsza limit odliczeń przysługujący podatnikom wspólnie za lata 2003-2005.

Powyższa interpretacja jest oparta o stan faktyczny przedstawiony we wniosku podatników oraz o stan prawny obowiązujący w dacie zaistnienia przedstawionego zdarzenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj