Interpretacja Urzędu Celnego w Krośnie
404000-PA- 9101-24/04
z 27 grudnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
404000-PA- 9101-24/04
Data
2004.12.27



Autor
Urząd Celny w Krośnie


Temat
Podatek akcyzowy --> Organizacja obrotu wyrobami akcyzowymi zharmonizowanymi --> Składy podatkowe --> Działalność w składzie podatkowym


Słowa kluczowe
skład podatkowy
zezwolenie


Pytanie podatnika
Podatnik zajmuje się w ramach prowadzonych usług serwisowych przetwarzaniem produktów olejowych w zakresie zmiany ich właściwości fizycznych. Przetwarzanie to polega na procesie filtracji mającym za zadanie uzyskanie wymaganej klasy czystości produktu (zawartość zanieczyszczeń stałych w oleju ) oraz klasy zawartości wody związanej. Czy prowadzony przez firmę proces technologiczny polegający na daje podstawę do uzyskania zezwolenia na prowadzenie składu podatkowego?


Naczelnik Urzędu Celnego w Krośnie, działając na podstawie art.14a § 1 i § 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r.-Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137 poz.926 z późn. zm.) wyjaśnia, co następuje:

Zgodnie z art. 30 ust. 1 ustawy z dnia 23 stycznia 2004r. o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 29, poz.257 z późn. zm. ) w składzie podatkowym może być prowadzona działalność polegająca na produkcji, przetwarzaniu lub magazynowaniu wyrobów akcyzowych zharmonizowanych oraz na ich przyjmowaniu i wysyłce. Natomiast art. 2 pkt 12 w/w ustawy definiuje skład podatkowy jako miejsce określone w zezwoleniu wydanym przez właściwego naczelnika urzędu celnego, podlegające szczególnemu nadzorowi podatkowemu na podstawie przepisów o służbie celnej, w którym wyroby akcyzowe zharmonizowane są objęte procedurą zawieszenia poboru akcyzy i mogą być poddane czynnościom zgodnie z ustalonymi warunkami.

Na podstawie art. 31 ust. 1 ustawy o podatku akcyzowym zezwolenie na prowadzenie składu podatkowego jest wydawane podmiotowi, który spełnia łącznie określone warunki, między innymi -prowadzi co najmniej jeden rodzaj działalności polegającej na produkcji, przetwarzaniu lub magazynowaniu wyrobów akcyzowych zharmonizowanych.Ponieważ w przepisach ustawy o podatku akcyzowym brak jest definicji produkcji, przetwarzania i magazynowania, zdaniem tut. organu w przedmiotowej sprawie należy posłużyć się definicjami słownikowymi. Przyjmując definicje przetwarzania ze Słownika Współczesnego Języka Polskiego ( Warszawa 1998r.)

    Przetwarzać to: zmieniać coś, przerabiać coś przez nadanie mu innej postaci, formy, innego kształtu, innych właściwości; przekształcać, przeobrażać, przemieniać (przetworzyć surowiec, przetworzyć energię elektryczną na ciepło,
  • dokonywać obróbki, transformacji, przekształceń zebranych danych, informacji itp. (przetwarzać dane, pliki wsadowe) Przy przetwarzaniu towarów indywidualna postać towaru nie zostaje zachowana; jest to zmienianie, nadawanie innego kształtu, wyglądu, innej postaci, formy. Produkcja to:
  • seryjne wytwarzanie dóbr materialnych, zwykle z wykorzystaniem urządzeń technicznych; wytwarzanie, wytwórczość, produkcja przemysłowa:
  • ogół tego, co zostało wytworzone, wyprodukowane, Wobec powyższego należy uznać, że produkcją jest celowe działanie zmierzające do tworzenia określonego dobra mającego na cechy użytkowe.Magazynować to:
  • umieszczać, przechowywać coś w magazynie, składać,
  • zbierać, gromadzić,

W przedstawionej w zapytaniu sytuacji nie występuje przetwarzanie produktu. W wyniku procesu filtracji i dehydratyzacji oleju jest on tylko nieznacznie oczyszczony z zanieczyszczeń stałych i wody, pozostałe parametry oleju pozostają bez zmian. Jego skład fizyczny ulega zmianie w bardzo małym stopniu, nie zmienia się indywidualna postać towaru. Nie następuje przeklasyfikowanie wyrobu, zmianie nie ulega symbol PKWiU ani skład chemiczny. Opis procesu przetwarzania produktów olejowych jest w zasadzie czynnością mającą na celu utrzymanie tych wyrobów w niezmienionym stanie.

Szczegółowy sposób wydawania zezwoleń na prowadzenie składu podatkowego oraz warunki jakie winne być spełnione przez podmioty ubiegające się o wydanie takiego zezwolenia zostały określone w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 1 marca 2004r. w sprawie zezwoleń na prowadzenie składu podatkowego, działalności jako zarejestrowany handlowiec oraz niezarejestrowny handlowiec, a także wykonywanie czynności w charakterze przedstawiciela podatkowego (Dz.U. Nr 35, poz. 312 z późn. zm. ).

Zgodnie z § 13 ust. 5 w/w rozporządzenia wyroby akcyzowe zharmonizowane, magazynowane w składzie podatkowym mogą być poddawane zwyczajowym czynnościom mającym na celu zapewnienie ich utrzymania w niezmienionym stanie oraz przygotowanie ich do dystrybucji lub odsprzedaży.

    Odnosząc się do przedstawionej w zapytaniu sytuacji właściwym rodzajem składu podatkowego dla firmy jest magazynowy skład podatkowy. Podmiot ubiegający się o wydanie zezwolenia na magazynowy skład podatkowy winien dodatkowo spełnić warunki w zakresie( art. 31 ust. 2 ustawy o podatku akcyzowym):
  • minimalnej wysokości obrotu wyrobami akcyzowymi zharmonizowanymi,
  • wysokości złożonego zabezpieczenia akcyzowego,
  • sposobu i minimalnego okresu magazynowania wyrobów akcyzowych zharmonizowanych

Odpowiedzi powyższej udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony w zapytaniu oraz stan prawny wynikający z przepisów podatkowych obowiązujących w dniu jej datowania.

Powyższa interpretacja obowiązuje do najbliższej zmiany przepisów prawa podatkowego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj