Interpretacja Izby Skarbowej w Krakowie
PP-2/005/2/1350/03
z 6 lutego 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP-2/005/2/1350/03
Data
2004.02.06



Autor
Izba Skarbowa w Krakowie


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Przepisy ogólne --> Przedmiot opodatkowania


Słowa kluczowe
aport
korekta podatku
remanent likwidacyjny
spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
środek obrotowy
środek trwały
wyposażenie


Pytanie podatnika
Czy w przypadku wniesienia aportem do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością przedsiębiorstwa osoby fizycznej istnieje w podatku od towarów i usług obowiązek sporządzenia remanentu likwidacyjnego środków obrotowych oraz remanentu likwidacyjnego środków trwałych, obowiązek dokonania korekty podatku naliczonego od zakupu środków trwałych i wyposażenia wniesionego aportem oraz obowiązek dokonania korekty podatku naliczonego przy nabyciu środków obrotowych, wchodzących w skład wnoszonego aportem przedsiębiorstwa?


dotyczy: informacji Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Tarnowie z dnia 04.11.2003 r., nr PD-415/22/MK/03, w sprawie skutków podatkowych wniesienia aportem do spółki z o.o. przedsiębiorstwa osoby fizycznej.

Dokonując na podstawie art. 14b § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) weryfikacji ww. informacji, Dyrektor Izby Skarbowej w Krakowie przedstawia stanowisko dotyczące oceny prawnej stanu faktycznego opisanego w zapytaniu.

Jak wynika z powyższego opisu, w związku z planowaną zmianą formy prowadzonej działalności gospodarczej, zamierza Pani wnieść aportem do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością przedsiębiorstwo, w rozumieniu art. 55" ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.).

Przedmiotem zapytania były następstwa prawa podatkowego w w/w przypadku, między innymi obowiązek sporządzenia remanentu likwidacyjnego środków obrotowych oraz remanentu likwidacyjnego środków trwałych, obowiązek dokonania korekty podatku naliczonego od zakupu środków trwałych i wyposażenia wniesionego aportem oraz obowiązek dokonania korekty podatku naliczonego przy nabyciu środków obrotowych, wchodzących w skład wnoszonego aportem przedsiębiorstwa.

Ocena prawna stanu faktycznego, dokonana w ww. informacji, jest prawidłowa w części dotyczącej uznania czynności wniesienia wkładu niepieniężnego w postaci przedsiębiorstwa do spółki z o.o. - za czynność nie podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
Przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 55" Kodeksu cywilnego stanowi bowiem zespół składników materialnych i niematerialnych przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych i tym samym nie odpowiada definicji towaru zawartej w art. 4 pkt 1 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.).

Prawidłowo także została Pani poinformowana przez Naczelnika Urzędu Skarbowego, iż w przypadku, o którym mowa, nie zachodzi sukcesja praw i obowiązków.

Dyrektor tutejszej Izby zgadza się również ze stanowiskiem Naczelnika, iż nie ma obowiązku sporządzenia remanentu likwidacyjnego środków obrotowych oraz remanentu likwidacyjnego środków trwałych, a także obowiązku dokonania korekty podatku naliczonego od zakupu środków trwałych i wyposażenia wniesionego aportem.
Przepisy prawa podatkowego nie nakładają obowiązku sporządzenia remanentu likwidacyjnego środków trwałych. Na dzień likwidacji środki trwałe należy wykreślić z ewidencji środków trwałych, dokonując odpowiedniej adnotacji w ewidencji.
Obowiązek sporządzenia spisu z natury towarów własnej produkcji oraz towarów, które po nabyciu nie zostały odsprzedane, celem ustalenia ich wartości i kwoty podatku należnego, zgodnie z art. 6a ww. ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym, powstaje w przypadku zaprzestania przez podatnika będącego osobą fizyczną wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu. Zatem w przedmiotowej sytuacji obowiązek taki nie występuje.

Natomiast odnośnie obowiązku korekty podatku naliczonego przy nabyciu towarów handlowych Dyrektor Izby Skarbowej tytułem sprostowania wyjaśnia:

W przypadku wniesienia przedsiębiorstwa osoby fizycznej aportem do spółki prawa handlowego, powstanie obowiązek korekty „in minus" podatku naliczonego przy nabyciu towarów handlowych i innych, które przed aportem nie posłużyły do sprzedaży opodatkowanej. Korekty tej winna Pani dokonać w ostatniej składanej przez siebie deklaracji podatkowej VAT-7. Zgodnie bowiem z art. 19 ust. 1 ww. ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym podatnik ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych ze sprzedażą opodatkowaną.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj