Interpretacja Izby Skarbowej w Krakowie
PP-1/005/2/1087/03
z 1 grudnia 2003 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP-1/005/2/1087/03
Data
2003.12.01



Autor
Izba Skarbowa w Krakowie


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług --> Stawki podatku


Słowa kluczowe
garaż
sprzedaż nieruchomości
stawki podatku
zwolnienia przedmiotowe


Pytanie podatnika
Czy podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług sprzedaż nieruchomości gruntowej zabudowanej garażami?


dotyczy: pisma Urzędu (...) skierowanego do Urzędu Skarbowego Kraków-Stare Miasto w sprawie opodatkowania podatkiem od towarów i usług sprzedaży nieruchomości gruntowej zabudowanej garażami.

Dyrektor Izby Skarbowej w Krakowie działając na podstawie art. 14b § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) wyjaśnia:

Urząd zamierza zbyć działki gruntowe stanowiące własność Miasta (...), na których zostały wybudowane murowane garaże przez osoby fizyczne bez wymaganych w tym zakresie pozwoleń. Garaże są użytkowane, brak jednakże dokumentów potwierdzających datę zakończenia budowy garaży. Ewentualnymi nabywcami zbywanych działek zabudowanych garażami mają być osoby fizyczne, które poniosły koszty budowy garaży, toteż Urząd przy sprzedaży odstąpi od pobrania ceny za budowle, pobierając jedynie cenę za działki.

Pytanie dotyczy prawa do zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług wartości budowli (garaży) w sytuacji, gdy brak dokumentów potwierdzających jednoznacznie datę zakończenia ich budowy.

Ocena prawna stanu faktycznego przedstawionego przez Urząd w piśmie z dnia 03.07.2003 r., uzupełnionego pismem z 13.08.2003 r., przedstawia się następująco:

Przedmiotem opodatkowania podatkiem od towarów i usług są czynności określone w art. 2 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.), w tym sprzedaż towarów.

Zgodnie z art. 4 pkt 1 powołanej ustawy towarami są między innymi budynki, budowle i ich części. Nie jest natomiast towarem - w rozumieniu powołanego przepisu - grunt.

W przypadku sprzedaży nieruchomości w rozumieniu art. 46 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 64 ze zm.) w postaci gruntu, którego częścią składową są (art. 48 Kodeksu cywilnego) trwale z nim związane budynki (budowle) - w świetle przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym dochodzi do sprzedaży towarów, tj. budynków i budowli i nie - towaru, tj. gruntu.

Podstawą opodatkowania dla potrzeb podatku od towarów i usług z tytułu powyższej sprzedaży ustala się w sposób wskazany w art. 15 ust. 2a ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym - wyłączając z podstawy opodatkowania wartość gruntu, z którym budynek jest trwale związany.

Zgodnie z postanowieniami art. 32 powołanej ustawy na sprzedawcy spoczywa obowiązek wystawienia faktury stwierdzającej w szczególności: sprzedaż towarów, jej datę, cenę jednostkową bez podatku, wartość sprzedaży, kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy.

Wartość sprzedaży w rozpatrywanym przypadku będzie stanowiła rzeczywista wartość towarów (garaży), bez względu na fakt, iż Urząd będący ich właścicielem zgodnie z zasadą superficies solo cedit (art. 191 Kodeksu cywilnego) odstąpi od pobrania należności za budowle ze względu na fakt sfinansowania kosztów ich budowy przez nabywców.

Sprzedaż wolnostojących garaży podlega opodatkowaniu z zastosowaniem stawki 22% podatku od towarów i usług, zgodnie z art. 18 ust. 1 powołanej ustawy.

Zwolnienie, o którym mowa w art. 7 ust. 1 pkt 5 powołanej ustawy, będzie miało zastosowanie w przypadku, gdy sprzedaż garaży nastąpi po upływie 5 lat od końca roku, w którym zakończono ich budowę - w związku z art. 4 pkt 7 lit. a - przy jednoczesnym braku okoliczności, o których mowa w art. 7 ust. 2e ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym. Brak dokumentów potwierdzających datę ukończenia budowy garaży nie przesądza o niemożności zastosowania zwolnienia, o którym mowa, jeżeli okoliczność ukończenia budowy może być udowodniona innymi dowodami.

Niniejsze wyjaśnienie jest sprostowaniem informacji Urzędu Skarbowego Kraków-Stare Miasto z dnia 09.09.2003 r., nr PP-1/005/2/1087/03.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj