Interpretacja Lubelskiego Urzędu Skarbowego
PP1-443/46/04
z 24 sierpnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP1-443/46/04
Data
2004.08.24



Autor
Lubelski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Dokumentacja --> Faktury

Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki --> Stawki podatku


Słowa kluczowe
dostawa towarów
dostawa wewnątrzwspólnotowa
kopia faktury
potwierdzenie


Pytanie podatnika
Stan faktyczny:
Spółka w ramach prowadzonej działalności dokonała wspólnotowej dostawy według faktury nr 1/2004 z dnia 03 czerwca 2004 r. zgrzewarki. Odbiorcą wspólnotowej dostawy była firma niemiecka za listem przewozowym w dniu 07 czerwca 2004 r. Za powyższym listem przewozowym oraz dokumentem CMR potwierdzonym przez Urząd Celny wyjścia dokonany został zwrot innej maszyny zgrzewającej, która była wprowadzona na Polski obszar celny czasowo z Niemiec w dniu 30 września 2002 r. według dokumentu SAD zgodnie z pozwoleniem na korzystanie z procedury odprawy czasowej.
Spółka przed złożeniem deklaracji V A T -7 za miesiąc czerwiec 2004 r. otrzymała od kontrahenta niemieckiego potwierdzenie na kopii faktury V AT nr 1/2004 r. że towarwymieniony na fakturze został przez odbiorcę odebrany. Jest tojedyny dokument z którego wynika, że towar wymieniony na fakturze dotarł do odbiorcy. Według spółki ten dokument (ksero w załączeniu) stanowi dowód o którym mowa w art. 42 ust. 3 pkt. 2, 3 i 4 ustawy o podatku od towarów i usług wymienionej na wstępie z których łącznie wynika, że towar będący przedmiotem wewnątrzwspólnotowej dostawy został odebrany przez nabywcę na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium RP. Tak więc stanowi podstawę do zastosowania stawki podatku VAT „O” jako wspólnotowa dostawa.
Pytanie:
Przedstawiając powyższe Zarząd Sp. z o.o. zwraca się z uprzejmą prośbą o odpowiedź czy załączona kopia potwierdzająca dostarczenie towaru do nabywcy wspólnotowego stanowi spełnienie warunków o których mowa w art. 42 ust. 3 wyżej wymienionej ustawy o podatku V AT ?


Zgodnie z art. 42 ust. 3 ustawy z dnia 11marca 2004 r. o podatku od towarów i usług ( Dz.U. Nr 54, poz. 535 ) dowodami na to, że towary będące przedmiotem wewnątrzwspólnotowej dostawy zostały wywiezione z terytorium kraju i dostarczone nabywcy na terytorium państwa członkowskiego innego niż terytorium kraju są :
- dokumenty przewozowe otrzymane od przewoźnika, z których jednoznacznie wynika,że towary zostały dostarczone do miejsca przeznaczenia na terytorium innego państwa członkowskiego - kopie faktury dostawy, - specyfikacja poszczególnych sztuk ładunku, - dokument potwierdzający przyjęcie przez nabywcę towaru na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju.Jednocześnie należy zauważyć, że w ust. 11 art. 42 ustawodawca przewidział sytuację gdy dokumenty wymienione w ust. 3 nie potwierdzają jednoznacznie dostarczenia towarów do nabywcy znajdującego się na terytorium państwa członkowskiego innym niż z terytorium kraju.Takimi dokumentami potwierdzającymi WDT będą : • korespondencja handlowa z nabywcą, w tym jego zamówienie,
• dokumenty dotyczące ubezpieczenia lub kosztów frachtu,
• dokument potwierdzający zapłatę za towar.
Tak więc katalog dowodów, potwierdzających WDT wymieniony w ustawie jest bardzo szeroki..Mając na względzie treść ust 3 i 11 art. 42 ustawy należy stwierdzić, że z załączonych przez Spółkę kserokopii dokumentów jedynie faktura może stanowić dowód o jakim mowa w art. 42 ust.1 pkt 2.Z kserokopii dostarczonego listu przewozowego przewoźnika nie wynika by towar dostarczony został do miejsca jego przeznaczenia na terytorium państwa członkowskiego innego niż terytorium kraju .
Także brak dokumentu CMR z potwierdzeniem dostarczenia towaru powoduje ,że nie można w przypadku opisanym przez Spółkę we wniosku mówić iż posiadane dowody potwierdzają, że towar będący przedmiotem WDT został wywieziony z kraju i dostarczony do nabywcy na terytorium państwa członkowskiego innego niż terytorium kraju.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj