Interpretacja Urzędu Skarbowego w Przemyślu
US.IX/443-117/HM/04
z 30 grudnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US.IX/443-117/HM/04
Data
2004.12.30



Autor
Urząd Skarbowy w Przemyślu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zmiany w przepisach obowiązujących, przepisy przejściowe i końcowe --> Przepisy przejściowe i końcowe --> Okresy przejściowe

Podatek od towarów i usług --> Podstawa opodatkowania --> Podstawa opodatkowania


Słowa kluczowe
dotacja
dotacja przedmiotowa
faktura wewnętrzna
książka
wydawnictwo naukowe
wydawnictwo specjalistyczne


Pytanie podatnika
dotyczy opodatkowania i dokumentowania otrzymanych dotacji przedmiotowych do sprzedaży wydawnictw naukowych


Działając na podstawie art. 14a § 1 i § 3 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Przemyślu, w odpowiedzi na państwa pismo z dnia 10.12.2004 r. (znak: Ldz.406/04, data wpływu do Urzędu 16.12.2004 r.) w sprawie opodatkowania i dokumentowania otrzymanych dotacji przedmiotowych do sprzedaży wydawnictw naukowych, wyjaśnia:

Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika, iż T. otrzymuje z różnych źródeł (Ministerstwa Nauki i Informatyzacji, Funduszu Ochrony Środowiska oraz od osób prywatnych) dotacje przedmiotowe na wydawanie wydawnictw naukowych przeznaczonych do sprzedaży. Dotacje te mają wpływ na cenę sprzedaży tych publikacji. Z uwagi na to, że sprzedaż wydawnictw o symbolu ISBN i ISSN objęta jest stawką 0-procentową na podstawie art. 146 ust. 1 pkt 3a i ust. 4 ustawy o VAT, zdaniem T. również otrzymane dotacje do sprzedaży tych wydawnictw są opodatkowane stawką podatku VAT w wysokości 0 %, w konsekwencji czego jednostka ma prawo do odliczenia podatku naliczonego związanego z zakupem usług druku tych wydawnictw.

W rozumieniu art. 29 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2 - 22, art. 30 - 32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrotem jest także otrzymana dotacja, subwencja i inna dopłata o podobnym charakterze związana z dostawą lub świadczeniem usług. Z regulacji tej wynika, że w sytuacji gdy podatnik – w związku z konkretną dostawą towarów lub świadczeniem usług – otrzymuje od innego podmiotu dofinansowanie w postaci dotacji, subwencji lub innej dopłaty o podobnym charakterze stanowiące dopłatę do ceny towaru lub usługi, jako np. pokrycie części ceny lub rekompensata z powodu obniżenia ceny – tego rodzaju dofinansowanie stanowi obok ceny, uzupełniający ją element podstawy opodatkowania z tytułu tej dostawy lub świadczenia usług. Stawką właściwą dla dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze będzie taka stawka, jaką opodatkowuje się daną czynność.

Zgodnie z art. 146 ust. 1 pkt 3 ustawy, w okresie do dnia 31.12.2007 r. stawkę podatku 0 % stosuje się do:

  • dostaw w kraju i wewnątrzwspólnotowego nabycia:
    - książek (PKWiU ex 22.11) - z wyłączeniem książek adresowych o zasięgu krajowym, regionalnym i lokalnym, książek telefonicznych, teleksów i telefaksów (PKWiU 22.11.20-60.10), nut, map i ulotek – oznaczonych stosowanymi na podstawie odrębnych przepisów symbolami ISBN,
    - czasopism specjalistycznych,
  • importu:
    - drukowanych książek i broszur (ex PCN 4901), oznaczonych stosowanymi na podstawie odrębnych przepisów symbolami ISBN,
    - czasopism specjalistycznych.

Określając pojęcie czasopism specjalistycznych w art. 146 ust. 4 ustawy stwierdzono, że są to wydawnictwa periodyczne oznaczone symbolem ISSN, objęte kodem PKWiU 22.13, PCN 4902 i CN 4902, o tematyce szeroko pojętych zagadnień odnoszących się do działalności kulturalnej i twórczej, edukacyjnej, naukowej i popularnonaukowej, społecznej, zawodowej i metodycznej, regionalnej i lokalnej, a także przeznaczone dla niewidomych i niedowidzących, publikowane nie częściej niż raz w tygodniu w postaci odrębnych zeszytów (numerów) objętych wspólnym tytułem, których zakończenia nie przewiduje się, ukazujące się na ogół w regularnych odstępach czasu w nakładzie nie wyższym niż 15.000 egzemplarzy (z określonymi wyłączeniami).

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż T. otrzymuje dotacje do sprzedaży wydawnictw naukowych opodatkowanych stawką podatku VAT w wysokości 0 %. Tutejszy organ podatkowy zgadza się więc ze stanowiskiem, że otrzymane dotacje należy również opodatkować stawką 0-procentową. Wobec czego jednostka będzie miała prawo do odliczenia podatku naliczonego związanego z zakupem usług druku tych wydawnictw.

Ponadto Urząd zauważa, że ustawodawca nie przewidział możliwości dokumentowania otrzymanych dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze fakturą VAT. Z treści art. 106 ust. 7 ustawy wynika, iż dla udokumentowania zwróconych kwot dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze wystawia się faktury wewnętrzne. Przez analogię można uznać, że również otrzymanie dotacji, subwencji czy dopłat można dokumentować fakturą wewnętrzną lub innym dokumentem księgowym (np. notą księgową).

Powyższej odpowiedzi udzielono w oparciu o przedstawiony stan faktyczny oraz obowiązujące, na dzień jej datowania, przepisy prawa.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj