Interpretacja Urzędu Skarbowego w Kolbuszowej
US.I-1.415/8/2004
z 1 grudnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US.I-1.415/8/2004
Data
2004.12.01



Autor
Urząd Skarbowy w Kolbuszowej


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie i wysokość kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
cena nabycia
cena rynkowa
opinia biegłego
wartość początkowa środków trwałych
wartość rynkowa


Pytanie podatnika
dotyczy wyceny środków trwałych do celów dokonywania odpisów amortyzacyjnych


Działając na podstawie art. 14a ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), w odpowiedzi na pismo z dnia 18.11.2004 r. dotyczące stosowania przepisów prawa podatkowego w zakresie wyceny środków trwałych do celów dokonywania odpisów amortyzacyjnych, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Kolbuszowej wyjaśnia, mając na uwadze przedstawiony poniżej następujący stan faktyczny:

Podatnik w maju 2004 r. rozpoczął wykonywania działalności gospodarczej w zakresie handlu artykułami spożywczo-przemysłowymi. Działalność ta (sklep) wykonywana jest w nowo wybudowanym budynku. Budowa tego budynku była realizowana przez podatnika jeszcze przed rozpoczęciem wykonywania działalności gospodarczej. Materiały na budowę sklepu gromadzone były przez kilka lat i podatnik nie posiada dokumentów na ich zakup. W ocenie pytającego istnieje możliwość wyceny budynku wg wartości rynkowej do celów dokonywania odpisów amortyzacyjnych.

Zasady określania wartości początkowej środków trwałych zawierają przepisy art. 22g ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.). Zgodnie z nimi za wartość początkową środków trwałych wytworzonych we własnym zakresie uważa się koszt wytworzenia. Według art. 22g ust. 4 ww. ustawy za koszt wytworzenia uważa się wartość, w cenie nabycia, zużytych do wytworzenia środków trwałych: rzeczowych składników majątku i wykorzystanych usług obcych, koszt wynagrodzeń za pracę wraz z pochodnymi i inne koszty dające się zaliczyć do wartości wytworzonych środków trwałych. Jednakże do kosztów tych nie zalicza się wartości własnej pracy podatnika, jego małżonka i małoletnich dzieci, kosztów ogólnych zarządu, kosztów sprzedaży oraz pozostałych kosztów operacyjnych i kosztów operacji finansowych, w szczególności odsetek od pożyczek (kredytów) i prowizji, z wyłączeniem odsetek i prowizji naliczonych do dnia przekazania środka trwałego do używania. Wycena środka trwałego przez biegłego możliwa jest, na podstawie art. 22g ust. 9 ww. ustawy, w sytuacji, gdy podatnik wytworzył we własnym zakresie środek trwały i nie może ustalić jego wartości w sposób wyżej wskazany. W takim przypadku wartość początkową ustala się w wysokości określonej z uwzględnieniem cen rynkowych środków trwałych tego samego rodzaju z grudnia roku poprzedzającego rok założenia ewidencji lub sporządzenia wykazu środków trwałych oraz stanu i stopnia ich zużycia przez biegłego powołanego przez podatnika.

Biorąc pod uwagę powyższe należy stwierdzić, że jeżeli nie jest pan w stanie ustalić wartości wybudowanego budynku, zgodnie z ww. przepisami art. 22g ust. 4, to znajdzie zastosowanie w powyższej sytuacji art. 22g ust. 9 ww. ustawy, tzn. wycena wartości środka trwałego przez biegłego z uwzględnieniem cen rynkowych.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj