Interpretacja Urzędu Skarbowego Kraków-Stare Miasto
PP-1/443 2-58/101 905/122/04
z 15 kwietnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP-1/443 2-58/101 905/122/04
Data
2004.04.15



Autor
Urząd Skarbowy Kraków-Stare Miasto


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług --> Kasy rejestrujące


Słowa kluczowe
kasa rejestrująca
wydatki na zakup kasy rejestrującej
zwrot wydatków na zakup kasy rejestrującej


Pytanie podatnika
Kiedy należy się zwrot 50% wartości zakupionej kasy fiskalnej?


Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków - Stare Miasto, w związku z Państwa pismem z dnia 08.03.2004 r. działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) uprzejmie informuje:

Na podstawie art. 29 ust. 1 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.) podatnicy sprzedający towary i świadczący usługi, w tym również w zakresie handlu i gastronomii, na rzecz osób fizycznych, nie prowadzących działalności gospodarczej oraz prowadzący działalność gospodarczą w formie indywidualnych gospodarstw rolnych, są obowiązani do prowadzenia ewidencji obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących. Jak wynika z zacytowanego przepisu, obowiązek ten ma charakter ogólny i dotyczy wszystkich podmiotów wykonujących określone czynności.

Tym niemniej jednak na mocy § 2 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 23 grudnia 2002 r. w sprawie kas rejestrujących (Dz. U. Nr 234, poz. 1971 ze zm.) zwalnia się z obowiązku ewidencjonowania do dnia 31 grudnia 2004 r. czynności wymienione w załączniku nr 1 do rozporządzenia.

W poz. 39 załącznika nr 1 do rozporządzenia jako zwolnione z obowiązku ewidencjonowania wymienione zostały usługi świadczone przez organizacje członkowskie, gdzie indziej nie sklasyfikowane, mieszczące się w grupowaniu PKWiU 91. Zwolnieniem nie zostały jednak objęte usługi polegające na reprodukcji zapisanych nośników danych - PKWiU 22.32.

Zatem jeżeli Podatnik świadczy usługi sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 91 jest zwolniony z obowiązku ich ewidencjonowania, jednak w przypadku świadczenia usług polegających na reprodukcji zapisanych nośników danych Podatnik podlega obowiązkowi rozpoczęcia ewidencjonowania kwot obrotu i podatku przy zastosowaniu kas rejestrujących, z zachowaniem pozostałych przepisów ustawowych i wykonawczych.

Natomiast w myśl art. 29 ust 2b ustawy, podatnicy, którzy rozpoczną ewidencjonowanie obrotu i kwot podatku należnego w obowiązujących terminach, mogą odliczyć od tego podatku kwotę wydatkowaną na zakup każdej z kas rejestrujących zgłoszonych na dzień rozpoczęcia (powstania obowiązku) ewidencjonowania w wysokości 50% jej ceny zakupu (bez podatku od towarów i usług), nie więcej jednak niż 2.500 zł.

Jednocześnie Naczelnik urzędu informuje, iż zgodnie z § 8 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 23 grudnia 2002 r. w sprawie kas rejestrujących odliczenie, o którym mowa w art. 29 ust. 2b ustawy o podatku od towarów i usług (...) może być dokonane w rozliczeniu podatku od towarów i usług za miesiąc, w którym rozpoczęto ewidencjonowanie lub za miesiące następujące po tym miesiącu(...). Podstawą do odliczenia jest dowód zapłaty całej należności za kasę rejestrującą. W związku z powyższym Naczelnik Urzędu nie zgłasza zastrzeżeń do skorzystania z ulgi z tytułu zakupu kasy rejestrującej, pod warunkiem spełnienia określonych przepisami prawa wymogów.

Naczelnik Urzędu pragnie jednak podkreślić, iż objęcie danych usług obowiązkiem lub zwolnieniem z ewidencjonowania jest uzależnione w każdym przypadku od klasyfikacji tych czynności. Natomiast jedynym organem właściwym do wydania opinii na temat zakwalifikowania danego towaru lub usługi zgodnie z obowiązującą statystyką PKWiU jest Urząd Statystyczny, do którego należy się zwrócić w powyższej sprawie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj