Interpretacja Trzeciego Urzędu Skarbowego w Lublinie
P-1-443/203/04
z 31 grudnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
P-1-443/203/04
Data
2004.12.31



Autor
Trzeci Urząd Skarbowy w Lublinie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania


Słowa kluczowe
komis
samochód


Pytanie podatnika
Co powinien nabyć podatnik w rozumieniu art.120 ust.4 i ust.10 ustawy z dnia 11 marca 2004r o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54 poz. 535) podatnik będący komisantem od komitenta , by mógł zastosować w swej działalności zasady opodatkowania określone w art.120 ust 4 ustawy o VAT.


Działając na podstawie art.14a § 1, § 2 i § 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa /Dz. U. Nr 137 poz. 926 z późn. zm./ art.120 ust. 4 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54 poz. 535) w odpowiedzi na zapytanie Spółki „co na gruncie art.120 ust.4 ustawy o VAT powinien nabyć podatnik będący komisantem od komitenta by mógł zastosować w swej działalności zasady opodatkowania określone powyższym przepisem „ z dnia 30.11.2004r ( data wpływu do tut. Urzędu 01.12.2004r bez znaku) informuję,

Zgodnie z art.120 ust.4 ustawy o VAT „ W przypadku podatnika wykonującego czynności polegające na dostawie towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich lub antyków nabytych uprzednio przez tego podatnika dla celów prowadzonej działalności lub importowanych w celu odsprzedaży, podstawą opodatkowania podatkiem jest marża stanowiąca różnicę między całkowitą kwota, którą ma zapłacić nabywca towaru, a kwotą nabycia, pomniejszona o kwotę podatku.” Na gruncie przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54 poz. 535), komisant prowadząc działalność gospodarczą ma możliwość wyboru sposobu opodatkowania: bądź na zasadach ogólnych bądź w systemie marży. System opodatkowania zakreślony przez art.120 ust.4 przy uwzględnieniu warunków o których mowa w art. 120 ust. 10 w którym podstawą opodatkowania podatkiem jest marża stanowiąca różnicę między całkowitą kwotą, którą ma zapłacić nabywca towaru, a kwotą nabycia, pomniejszona o kwotę podatku, ma charakter fakultatywny. Warunkiem sine qua non skorzystania z zasad opodatkowania określonych powyższym przepisem jest jednak dokonanie dostawy towaru uprzednio nabytego przez komisanta.W przypadku umowy komisu przyjmuje się zgodnie z art.7 ustawy o VAT, że komitent oddając przedmiot umowy w komis dokonuje na rzecz komisanta dostawy towaru. Przez dostawę towarów o której mowa w art.5 ust.1 pkt.1 rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel w tym również (...) wydanie towarów na podstawie umowy komisu: między komitentem a komisantem. W związku z powyższym przyjąć należy, że komisant nabywa od komitenta towar którym następnie rozporządza.

Odpowiadając zatem na pytanie podatnika, przy uwzględnieniu powyższego, należy stwierdzić, że komisant dokonujący dostawy towarów oddanych mu w komis na zasadach określonych w art.120 ust.4 nabywa od komitenta towary bedące następnie przedmiotem dostawy. Jednocześnie raz jeszcze należy podkreślić iż art.120 ust.4 ustawy z dnia 11 marca 2004r o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54 poz. 535) o którego możliwość zastosowania pyta Strona, jako artykułu dającego podstawę do obliczania podatku od towarów i usług należnego od wynagrodzenia komisanta, ma zastosowanie tylko w odniesieniu do towarów używanych zdefiniowanych art.120 ust.1 pkt4 ustawy o VAT nabywanych uprzednio od podatników o których mowa w art.120 ust.10 ustawy o VAT.Szczegółowo zasady dotyczące sprzedaży komisowej przy zastosowaniu art.120 ust.4 ustawy o VAT określone zostały w piśmie nr P-1-443/163/04 z dnia 03.11.2004r. ( data odbioru przez Spółkę 08.11.2004) stanowiącym odpowiedz na zapytanie spółki z dnia 20.10.2004r



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj