Interpretacja Izby Skarbowej w Gdańsku
PO/005-0007/05
z 31 stycznia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PO/005-0007/05
Data
2005.01.31



Autor
Izba Skarbowa w Gdańsku


Temat
Podatek od spadków i darowizn --> Wysokość podatku --> Nabycie budynku mieszkalnego


Słowa kluczowe
darowizna
nabycie nieruchomości
nieodpłatne nabycie
obliczanie terminów
podatek od spadków i darowizn
sprzedaż
sprzedaż nieruchomości
termin
termin ustawowy
ulga podatkowa
utrata prawa do ulgi


Pytanie podatnika
W wystąpieniu sformułowano zapytanie, czy sprzedaż nieruchomości po upływie wskazanego terminu skutkować będzie utratą przedmiotowej ulgi. Zdaniem podatnika w/w okres jest wystarczający, aby ulga została zachowana.


Stan faktyczny

Podatnik otrzymał w drodze darowizny zabudowaną nieruchomość i skorzystał z ulgi określonej w art. 16. ust. 1 i 2 ustawy o podatku od spadków i darowizn.

Podatnik rozpoczął zamieszkiwanie w nabytym budynku 11 lutego 2000 r. Aktualnie rozważana jest możliwość sprzedaży nieruchomości po dniu 11 lutego 2005 r.

Ocena prawna stanu faktycznego

Podstawą prawną ulgi w podatku od spadków i darowizn, z której korzysta występujący z zapytaniem podatnik, jest art.16 ustawy z dnia 28 lipca 1983 roku o podatku od spadków i darowizn, zwanej dalej Ustawą (t. j. Dz. U. z 2004 r. nr 142, poz. 1514 ze zm.), zgodnie z którym przy nabyciu w drodze darowizny m.in. budynku mieszkalnego lub jego części, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość przez osobę zaliczaną do I grupy podatkowej nie wlicza się do podstawy opodatkowania jego wartości do łącznej wysokości nie przekraczającej 110 m2 powierzchni użytkowej lokalu (ust.1). Ulga ta przysługuje jednakże osobom, które spełnią łącznie wszystkie określone w ustawie warunki, w tym będą zamieszkiwać w nabytym lokalu lub budynku przez 5 lat od dnia zamieszkania – przy czym zamieszkanie powinno nastąpić w ciągu roku od dnia złożenia zeznania podatkowego, zawarcia umowy darowizny (art. 16 ust. 2 pkt 5 lit b Ustawy).

W zapytaniu podatnik zwraca się o jednoznaczne potwierdzenie, czy przyznana - w związku ze spełnieniem powyższych warunków - ulga zostanie zachowana w przypadku sprzedaży nieruchomości po upływie wskazanego terminu.

W piśmie podatnika wymienione zostały następujące daty:

  1. 11 styczeń 2000 r.- nabycie własności nieruchomości
  2. 11 luty 2000 r - początek zamieszkiwania w nabytym budynku
  3. 11 luty 2005 r. – zgodnie ze stanowiskiem podatnika - dzień, w którym upływa minimalny okres zamieszkiwania, jaki musi być dotrzymany, aby zachowana została przedmiotowa ulga w przypadku sprzedaży przedmiotu darowizny.

Odnosząc powyższe okoliczności do stanu prawnego zauważyć należy iż ustawodawca operuje pojęciem „przez 5 lat od dnia...”. Sposób, w jaki należy liczyć terminy związane z zastosowaniem przepisów prawa podatkowego precyzują art. 11 i 12 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r – Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.). Do cytowanego zapisu z art. 16 ust. 2 pkt 5 lit. b ustawy o podatku od spadków i darowizn odnosi się regulacja art. 12 § 4 O. p., w brzmieniu: Terminy określone w latach kończą się z upływem tego dnia w ostatnim roku, który odpowiada początkowemu dniowi terminu, a gdyby takiego dnia w ostatnim roku nie było – w dniu, który poprzedzałby bezpośrednio ten dzień. W związku z powyższym potwierdzić należy stanowisko podatnika, iż 11 luty 2005 r. jest ostatnim dniem ustawowego 5 – letniego okresu zamieszkiwania w nabytym budynku, którego bieg rozpoczął się w dniu 11 lutego 2000 r.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj