Interpretacja Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
US72/RPŁ/423-126/SS/04
z 29 października 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US72/RPŁ/423-126/SS/04
Data
2004.10.29



Autor
Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Pobór podatku lub zaliczek na podatek przez płatników --> Informacje dla podatników


Słowa kluczowe
informacja dla podatnika
łączenie spółek
następstwo prawne
obowiązek płatnika


Pytanie podatnika
Czy dla pracowników byłej spółki XXX powinny być wystawione informacje o dochodach oraz pobranych zaliczkach na podatek dochodowy za okres od 01.01.2004r do dnia przejęcia tj.30.09.2004r. czy nowa spółka jest zobowiązana do wystawienia informacji PIT za okres całego roku. Spółka X S.A. została przejęta przez spółkę Y SA. dni 01.10.2004r.


W odpowiedzi na pismo Spółki z dnia 06.10.2004r Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie działając na podstawie art. 14a Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr. 137 poz. 926 ze zm) udziela pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w odniesieniu do przedstawionego stanu faktycznego.

W wyniku łączenia się spółek, o którym mowa w art. 492 § 1 pkt. 1 ustawy z dnia 15 września 2000r. (Dz.U. z 2000r. Nr.94, poz. 1037 ze zm.) Kodeks spółek handlowych, na spółkę przejmującą przechodzi nie tylko majątek spółki przejmowanej, lecz drogą sukcesji uniwersalnej przechodzą na nią wszystkie prawa i obowiązki, jakie spółka ta posiadała na dzień wykreślenia jej z rejestru sądowego.

Wpisanie połączenia do rejestru właściwego dla siedziby spółki przejmującej (art. 493 § 2 K.s.h.) wywołuje skutek wykreślenia spółki przejmowanej i przejęcie przez spółkę przejmującą jako następcę prawnego wszelkich praw i obowiązków spółki przejmowanej.

Na podstawie art. 93 § 1 i 2 w/w ustawy Ordynacja podatkowa, osoba prawna łącząca się przez przejęcie innych osób prawnych, osobowych spółek handlowych bądź osobowych i kapitałowych spółek handlowych wstępuje we wszystkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki każdej z łączących się osób lub spółek.

Proces łączenia się spółek przez przejęcie jest związany z sukcesją podatkową spółki przejmującej. Skutkiem takiego połączenia jest utrata podmiotowości prawnej przez spółkę przejmowaną, natomiast spółka przejmująca zachowuje ciągłość prawną i organizacyjną, a zatem nie powstaje nowa jednostka.

Zgodnie z art. 12 ust. 3 ustawy z dnia 29 września 1994r. o rachunkowości (Dz.U. z 2000r. Nr. 76 poz. 694), ksiąg rachunkowych można nie zamykać i nie otwierać w przypadku połączenia jednostek, gdy w myśl ustawy rozliczenie przejęcia jednostki następuje metodą łączenia udziałów i nie powoduje powstania nowej jednostki.

W takiej sytuacji, z chwilą zarejestrowania połączenia, spółki nie kończą roku podatkowego i nie mają obowiązku rozliczenia podatku dochodowego.

Tak więc zgodnie z art. 23¹ kodeksu pracy (Dz.U. z 1998r. Nr. 21, poz. 94 ze zm.) przejęcie zakładu pracy (spółki) lub jego części przez innego pracodawcę skutkuje tym, że staje się on z mocy prawa stroną w dotychczasowych stosunkach pracy dotyczących pracowników przejętej spółki ( nowy zakład nie musi zawierać z pracownikami przejmowanego zakładu umów o pracę).

Tym samym nowy pracodawca przejmuje także wszelkie obowiązki płatnika wynikające z ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000r. Nr. 14, poz. 176 ze zm.), a więc ma też obowiązek zgodnie z art. 39 tejże ustawy sporządzenia i przekazania pracownikom i właściwym urzędom skarbowym informacji PIT-11/8B w terminie do końca lutego roku następującego po roku podatkowym.

Reasumując, Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie potwierdza stanowisko Spółki w przedmiotowej sprawie, że przejęci pracownicy powinni otrzymać jeden PIT za 2004r.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj