Interpretacja Urzędu Skarbowego Łódź-Polesie
III-2/443/VAT/186/2005/AW
z 28 lutego 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
III-2/443/VAT/186/2005/AW
Data
2005.02.28



Autor
Urząd Skarbowy Łódź-Polesie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe


Słowa kluczowe
obliczenie podatku
pomoc bezzwrotna
zwolnienia przedmiotowe


Pytanie podatnika
  1. Czy otrzymywana przez mnie dotacja udzielona przez Agencję Rozwoju przedsiębiorczości jest związana z dostawą towarów i usług i czy powinno się doliczyć ją do obrotu?
  2. Czy przysługuje odliczenie podatku naliczonego z faktur zakupu finansowanych ze środków finansowanych bezzwrotnej pomocy zagranicznej?
  3. Czy w przypadku braku możliwości odliczenia podatku naliczonego przy zakupie towarów i usług finansowanych ze środków finansowych bezzwrotnej pomocy zagranicznej mogę ubiegać się o zwrot tego podatku na zasadach określonych w rozdziale 12 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27.04.2004r. w sprawie wykonywania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług?
  4. Czy przysługuje zwrot podatku naliczonego na podstawie par. 23 cyt. rozporządzenia z faktur dotyczących zakupu wyżywienia dla uczestników przeprowadzanych przeze mnie szkoleń zawodowych realizowanych w ramach projektu?
  5. W jakim terminie należy złożyć wniosek (o którym mowa w par 27 cyt. rozporządzenia) o zwrot podatku naliczonego?


Postanowienie

Naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź -Polesie w związku z żądaniem udzielenia pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego zawartym w piśmie Podatnika z dnia 14.12.2004r. (data wpływu do tut. Urzędu 15.12.2004r.), na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. 137, poz. 926 ze zm.) uprzejmie informuje:

Na podstawie złożonego wniosku ustalono, Podatnik wnosi o udzielenie następującej informacji:

  1. Czy otrzymywana przeze mnie dotacja udzielona przez Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości jest związana z dostawą towarów i usług i czy powinno się doliczyć ją do obrotu...
  2. Czy przysługuje odliczenie podatku naliczonego z faktur zakupu finansowanych ze środków finansowanych bezzwrotnej pomocy zagranicznej...
  3. Czy w przypadku braku możliwości odliczenia podatku naliczonego przy zakupie towarów i usług finansowanych ze środków finansowych bezzwrotnej pomocy zagranicznej mogę ubiegać się o zwrot tego podatku na zasadach określonych w rozdziale 12 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27.04.2004r. w sprawie wykonywania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług...
  4. Czy przysługuje zwrot podatku naliczonego na podstawie par. 23 cyt. rozporządzenia z faktur dotyczących zakupu wyżywienia dla uczestników przeprowadzanych przeze mnie szkoleń zawodowych realizowanych w ramach projektu...
  5. W jakim terminie należy złożyć wniosek (o którym mowa w par 27 cyt. rozporządzenia) o zwrot podatku naliczonego...

Ad.1)
Zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług, obrotem jest także otrzymana dotacja, subwencja i inna dopłata o podobnym charakterze związana z dostawą lub świadczeniem usług. Przepis ten oznacza zatem, że do podstawy opodatkowania podatkiem od towarów i usług wliczane są tylko takie dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze, które mają bezpośredni wpływ na kwotę należną (cenę) z tytułu dostawy lub świadczenia usługi. Podstawą zatem oceny opodatkowania podatkiem od towarów i usług dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze, jest stwierdzenie czy są one dokonywane w celu sfinansowania czy też dofinansowania konkretnej dostawy lub usługi.

Tym samym otrzymana dotacja, subwencja lub inna dopłata o podobnym charakterze niemająca bezpośredniego wpływu na wartość dostawy lub usługi, nie wchodzi do podstawy opodatkowania podatkiem od towarów i usług.

Ad. 2 i 3)
Zgodnie z zasadą zawartą w art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ) w zakresie, w jakim towary i usług są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. W związku z powyższym w części w jakiej zakupy są związane z czynnościami opodatkowanymi, Strona ma możliwości dokonania odliczenia podatku naliczonego na zasadach ogólnych.

Ponadto zarówno w stosunku do sprzedaży która związana jest z wykonywaniem czynności opodatkowanych jak i czynności zwolnionych Strona może ubiegać się o zwrot podatku naliczonego od przedmiotowych zakupów na podstawie przepisów rozdziału 12 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.) w przypadku spełnienia ściśle określonych warunków zawartych w rozporządzeniu w § 25 rozporządzenia, tj. złożenia zgłoszenia rejestracyjnego i posiadania numeru identyfikacji podatkowej prowadzenia ewidencji , o której mowa w art. 109 ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług. zapłacenia w całości należności obejmującej podatek naliczony z tytułu dokonanego nabycia towarów lub usług oraz posiadania oryginału faktury lub faktury korygującej, a w przypadku importu towarów – dokumentu stwierdzającego zapłatę cła i podatków pobieranych przez organy celne, zaś w przypadku wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca – faktury wewnętrznej lub faktury wystawionej przez dostawcę , a także dokumentów handlowych potwierdzających dokonanie dostawy lub świadczenie usług; posiadania rachunku bankowego, na którym są wyodrębnione środki bezzwrotnej pomocy zagranicznej posiadania zaświadczenia wydanego przez Urząd Komitetu Integracji Europejskiej, że nabycie zostało sfinansowane ze środków, o których mowa w § 6 ust. 3 i 4 rozporządzenia pkt 1, przedstawienia takiego zaświadczenia, gdy naczelnik urzędu skarbowego zażąda jego przedstawienia w związku z potrzebą jednoznacznej identyfikacji tych środków.

Należy jednak zaznaczyć, iż stosownie do par. 24 ust. 3 w/cyt Rozporządzenia zwrot podatku naliczonego nie przysługuje w przypadku, gdy kwota podatku została zaliczona do objęcia kosztami kwalifikowanymi w rozumieniu przepisów regulujących zasady korzystania ze środków bezzwrotnej pomocy zagranicznej.

Ad.4)
Przepisy rozdziału 12 w/w rozporządzenia określają szczegółowe zasady dokonywania zwrotu podatku naliczonego. Nie zawierają one żadnych zastrzeżeń, co do rodzaju zakupywanych towarów i usług ze środków pomocy zagranicznej, nie wykluczają więc możliwości zwrotu podatku naliczonego z tytułu zakupu wyżywienia dla uczestników przeprowadzanych przez Podatnika szkoleń zawodowych.

Ad.5)
Zwrot podatku następuje na wniosek podatnika złożony wraz z deklaracją podatkową w terminie 60 dni, przy czym termin ten może zostać przedłużony na zasadach określonych w art. 87 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług. Wniosek musi spełniać warunki określone w § 27 rozporządzenia. Zgodnie z ust. 10 art. 86 ustawy o PTU prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje w rozliczeniu za okres w którym podatnik otrzymał fakturę. W myśl ust. 11 cyt. przepisu prawa podatkowego Jeżeli podatnik nie dokona obniżenia kwoty podatku należnego w terminach określonych w ust 10 może obniżyć kwotę podatku należnego w deklaracji podatkowej za następny okres rozliczeniowy.

W związku z powyższym, do deklaracji VAT-7 za dany okres rozliczeniowy należy dołączyć wniosek o zwrot podatku naliczonego wynikającego z faktur zakupu finansowanych z bezzwrotnej pomocy zagranicznej z danego i poprzedniego okresu rozliczeniowego.

Odpowiedzi na zapytanie Podatnika dotyczące podatku dochodowego udzielono odrębnym pismem z dnia 14.01.2005r. nr IB-1-415/57/04/2005.

Odpowiedzi niniejszej udzielono zgodnie ze stanem faktycznym przedstawionym w piśmie w oparciu o obowiązujące w dniu wydania interpretacji przepisy prawa podatkowego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj