Interpretacja Urzędu Skarbowego Łódź-Polesie
III-2/443/VAT/164/2005/AW
z 21 lutego 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
III-2/443/VAT/164/2005/AW
Data
2005.02.21



Autor
Urząd Skarbowy Łódź-Polesie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki


Słowa kluczowe
dostawa wewnątrzwspólnotowa
przepisy przejściowe


Pytanie podatnika
  1. Jaka stawka podatku VAT jest właściwa dla sytuacji kiedy spółka wystawia fakturę VAT dla kontrahenta z U.E. przed dniem 01.05.2005r. a wywóz towaru nastąpił po 30.04.2004r. (22% czy 0%) ?
  2. Jaka stawka podatku jest właściwa dla WWD towarów?


Postanowienie

Naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź - Polesie, działając na podstawie przepisów art. 14a §1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (j.t.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) w odpowiedzi na zapytanie przedstawione przez Podatnika w złożonym w dniu 15 grudnia 2004r. i uzupełnionym w dniu 18 stycznia 2005r. wniosku, w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w Pana indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym, uprzejmie informuje:

Na podstawie złożonego wniosku ustalono, Podatnik wnosi o udzielenie następującej informacji:

    1. Jaka stawka podatku jest właściwa dla sytuacji kiedy Spółka wystawiła faktury VAT dla kontrahentów z Wielkiej Brytanii i Austrii przed dniem 01.05.2004r. a wywóz towaru nastąpił po 30.04.2004r. (0% czy 22%)?
    2. Jaka stawka podatku VAT jest właściwa dla transakcji udokumentowanej fakturą nr 457/04/FB z dnia 07.06.2004r dla odbiorcy z Wielkiej Brytanii (tj. wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów).

    Ad. 1
    Przedstawiony powyżej problem nie znalazł uregulowania w przepisach przejściowych ustawy o VAT. Brak zaliczki w przedmiotowej transakcji wyeliminował z zastosowania art. 149 ustawy o VAT, który uprawniałby potraktowanie opisanego stanu faktycznego jak eksport towarów.

    Rozstrzygnięcie zostało zawarte w treści § 41 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm. - zwane dalej rozporządzeniem), który uprawnia do objęcia transakcji dokonanej na przełomie kwietnia i maja stawką 0%, gdy są spełnione łącznie warunki określone w ust. 1 przedmiotowego paragrafu, tj.:

    - wywożone towary zostały objęte procedurą wywozu przez wewnętrzny urząd celny przed dniem 1 maja 2004r.

    - wywóz z terytorium kraju nastąpił po 30 kwietnia 2004r.

    - podatnik przed złożeniem deklaracji dla podatku od towarów i usług za dany okres rozliczeniowy posiada w swojej dokumentacji dowody, o których mowa w art. 42 ust. 3 i 11 ustawy o PTU.

    Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż w późniejszym terminie (po 30.04.2004r) uzupełniono dokumenty określone w pkt 3 opisanej normy, natomiast brak jest wzmianki, iż wywożone towary zostały objęte procedurą wywozu przez wewnętrzny urząd celny przed dniem 1 maja 2004r. Użycie słowa łącznie oznacza, że tylko wtedy gdy towary zostały objęte procedurą wywozu w wewnętrznym urzędzie celnym przed 1 maja 2004r., a wywóz tych towarów z terytorium kraju nastąpił po dniu 30 kwietnia 2004r. (warunek spełniony) oraz gdy podatnik przed złożeniem deklaracji dla podatku od towarów i usług za dany okres rozliczeniowy posiada w swojej dokumentacji określone przepisami dowody, że towary objęte procedurą wywozu zostały wywiezione z terytorium kraju i dostarczone do nabywcy na terytorium państwa członkowskiego innego niż terytorium kraju - wówczas na podstawie § 41 ust. 1 powołanego wyżej rozporządzenia, podatnik będzie mógł zastosować stawkę podatku od towarów i usług obniżoną do wysokości 0%.

    Zasada ta ma zastosowanie do czynności podlegających opodatkowaniu na podstawie przepisów o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym obowiązujących przed dniem 1 maja 2004r., z wyłączeniem eksportu i importu towarów i usług w rozumieniu tych przepisów, jeżeli w wyniku tych czynności nastąpił wywóz towarów z terytorium kraju na terytorium państwa członkowskiego, inne niż terytorium kraju.

    Jeżeli określone wyżej warunki nie zostały spełnione przed dniem złożenia deklaracji dla podatku od towarów i usług za dany okres rozliczeniowy, podatnik wykazuje te czynności jako czynności wykonane na terytorium kraju (§ 41 ust. 12 rozporządzenia). Może natomiast dokonać korekty złożonej deklaracji dla podatku od towarów i usług, w której wykazał te czynności, w terminie późniejszym, jeżeli spełnione zostały wszystkie warunki, o których mowa wyżej (§ 41 ust. 13 wyżej opisanego rozporządzenia).

    Ad. 2
    Na podstawie pisma Podatnika ustalono, iż Spółka dokonała dostawy towaru dla kontrahenta z Wielkiej Brytanii potwierdzonej fakturą nr 457/04/FB z dnia 07.06.2004r.

    Przez wewnątrzwspólnotową dostawę rozumie się wywóz towarów z terytorium kraju w wykonaniu czynności określonych w art. 7 Ustawy o VAT na terytoriom państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju (art. 13 ust 1 ustawy o VAT) .Wyżej cytowany przepis prawa podatkowego stosuję się m.in. pod warunkiem, że nabywca towarów jest podatnikiem podatku od wartości dodanej zidentyfikowany na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju (art. 13 ust 2 Ustawy o VAT). Ponadto zgodnie z ust. 6 cyt. artykułu wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów występuje, jeżeli dokonującym dostawy jest podatnik (o którym mowa w art. 15 ustawy o VAT), który zgłosił zamiar dokonywania wewnątrzwspólnotowych dostaw towarów i został zarejestrowany jako podatnik VAT-UE.

    Zgodnie z art. 42 ust. 1 ustawy o VAT wewnątrzwspółnotowa dostawa towarów podlega opodatkowaniu według stawki 0%, m.in. pod warunkiem że podatnik w swojej dokumentacji posiada dowody, że towary będące przedmiotem wewnątrzwspólnotowej dostawy zostały wywiezione z terytorium kraju i dostarczone do nabywcy na terytorium innego państwa członkowskiego.

    Dowodami tymi są następujące dokumenty, jeżeli łącznie potwierdzają dostarczenie towarów (ust 3 cyt. przepisu prawa podatkowego):

    - dokumenty przewozowe otrzymane od przewoźnika odpowiadającego za wywóz towarów z terytorium kraju, z których jednoznacznie wynika, że towary zostały dostarczone do miejsca ich przeznaczenia w przypadku gdy przewóz towarów jest zlecany przewoźnikowi,

    - kopia faktury dostawy,

    - specyfikacja poszczególnych sztuk ładunku,

    - dokument potwierdzający przyjęcie przez nabywcę towaru.

    Zgodnie z ust. 4 cyt przepisu w przypadku wywozu towarów będących przedmiotem wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów bezpośrednio przez podatnika dokonującego takiej dostawy lub jego nabywcę, przy użyciu własnego środka transportu podatnika lub nabywcy, podatnik oprócz dokumentów o których mowa w ust 3 pkt 2 i 3 ( art. 42 ) powinien posiadać dokument zawierający co najmniej:

    - imię nazwisko lub nazwę oraz adres siedziby lub miejsca zamieszka podatnika dokonującego wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów oraz nabywcy tych towarów,

    - adres, pod którym są przewożone towary, w przypadku gdy jest inny niż adres siedziby lub miejsca zamieszkania nabywcy,

    - określenie towarów i ich ilości,

    - potwierdzenie przyjęcia towarów przez nabywcę do miejsca, o którym mowa w pkt 1 lub 2,

    - rodzaj oraz numer rejestracyjny środka transportu, lub nr lotu - w przypadku gdy towary przewożone są środkami transportu lotniczego.

    Przy założeniu, iż przedmiotowa transakcja miała charakter wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów oraz po spełnieniu ww. warunków Podatnik ma prawo do zastosowania stawki podatku VAT w wysokości 0%.

    Odpowiedzi niniejszej udzielono zgodnie ze stanem faktycznym przedstawionym w piśmie w oparciu o obowiązujące w dniu wydania interpretacji przepisy prawa podatkowego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj