Interpretacja Urzędu Skarbowego w Tychach
OP/PP/443/9/PIn-4/05 A.S.
z 18 lutego 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
OP/PP/443/9/PIn-4/05 A.S.
Data
2005.02.18



Autor
Urząd Skarbowy w Tychach


Temat
Podatek od towarów i usług --> Miejsce świadczenia --> Miejsce świadczenia przy świadczeniu usług


Słowa kluczowe
miejsce świadczenia usług
stawki podatku
usługi transportowe


Pytanie podatnika
Jakie jest miejsce świadczenia oraz stawka podatku VAT w przypadku usług transportu towarów wykonywanych na terenie Polski na rzecz podatnika z Czech?


Spółka zwróciła się z zapytaniem dotyczącym miejsca świadczenia oraz właściwej stawki podatku VAT w przypadku usługi transportu towarów wykonywanej przez wnioskodawcę na zlecenie kontrahenta zarejestrowanego w Czechach do dokonywania transakcji wewnątrzwspólnotowych (który przy zlecanych transakcjach posługuje się czeskim numerem VAT), na trasie przebiegającej od miejsca zakupu towaru w Polsce, do miejsca przeznaczenia w Polsce.

Przedstawiając swoje stanowisko strona wskazała, iż w przypadku opisanej usługi miejsce świadczenia przypada na kraj, które nadało usługobiorcy numer VAT (czyli Czechy), co powoduje, że do rozliczenia podatku VAT jest zobowiązany usługobiorca, natomiast usługodawca do przedmiotowej usługi zastosuje stawkę 0%. Jako podstawę prawną przedstawionego stanowiska strona wskazała przepis art. 28 ust. 1-3 ustawy o podatku od towarów i usług. Zgodnie z powołanymi przepisami, w przypadku wewnątrzwspólnotowej usługi transportu towarów, tj. transportu towarów, którego rozpoczęcie i zakończenie ma miejsce odpowiednio na terytorium dwóch różnych państw członkowskich, miejscem świadczenia jest co do zasady miejsce, gdzie transport towarów się rozpoczyna. Jeśli jednak zgodnie z art. 28 ust. 3 ustawy nabywca takiej usługi podał dla tej czynności świadczącemu usługę numer, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego inny, niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia transportu, wówczas miejscem świadczenia jest terytorium kraju, które wydało nabywcy ten numer.

Zdaniem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Tychach przedstawione przez stronę stanowisko należy uznać za nieprawidłowe.Opisana we wniosku usługa transportowa, wykonywana na zlecenie kontrahenta czeskiego od miejsca załadunku w Polsce do miejsca przeznaczenia w Polsce, nie stanowi wewnątrzwspólnotowej usługi transportu towarów w rozumieniu przepisu art. 28 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), lecz usługę transportu krajowego. Zgodnie bowiem z powołanym przepisem wewnątrzwspólnotową usługę transportu towarów stanowi transport towarów, którego rozpoczęcie i zakończenie ma miejsce odpowiednio na terytorium dwóch różnych państw członkowskich. W związku z tym w odniesieniu do opisanej usługi nie znajduje zastosowania regulacja dotycząca miejsca świadczenia przewidziana w art. 28 ust. 1 i 3 ustawy. Miejsce świadczenia w przedstawionym stanie faktycznym należy ustalić na podstawie przepisu art. 27 ust. 2 ustawy. Przepis ten stanowi, iż w przypadku świadczenia usług transportowych miejscem świadczenia jest miejsce, gdzie odbywa się transport, z uwzględnieniem pokonanych odległości, za zastrzeżeniem regulacji przewidzianej w art. 28, właściwej dla wewnątrzwspólnotowej usługi transportu towarów. W konsekwencji powyższego w przypadku usługi transportu towarów z miejsca załadunku do miejsca przeznaczenia w Polsce miejscem świadczenia jest w całości terytorium Polski, co powoduje, że ww. usługa podlega opodatkowaniu w Polsce. Zasadę terytorialności w podatku VAT sankcjonuje przepis art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy, zgodnie z którym opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m. in. odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. W związku z tym do rozliczenia podatku VAT od ww. usługi zobowiązany jest podmiot świadczący usługę na zasadach przewidzianych w powołanej ustawie o podatku od towarów i usług. W myśl bowiem art. 15 ust. 1 ustawy podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, bez względu na cel i rezultat tej działalności. Zgodnie z przepisem art. 41 ust. 1 ustawy - stawka podatku VAT wynosi 22%, z wyjątkami przewidzianymi w ustawie oraz przepisach wykonawczych. W odniesieniu do usług krajowego transportu towarów ustawodawca nie przewidział szczególnej regulacji, a zatem stawka podatku VAT dla ww. usługi wynosi 22%.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj