Interpretacja Urzędu Skarbowego w Chorzowie
USPPIII/440/P-I/13/05
z 9 marca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
USPPIII/440/P-I/13/05
Data
2005.03.09



Autor
Urząd Skarbowy w Chorzowie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki

Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Zwolnienia --> Zwolnienie od podatku


Słowa kluczowe
stawki podatku
usługi gastronomiczne
usługi związane z kulturą


Pytanie podatnika
Jaka stawka podatku VAT obowiązuje dla: wpisowego i opłat dokonywanych przez uczestników zajęć w Miejskim Domu Kultury, usługi prezentacji artystycznej dla szkoły, usług współorganizowania imprez kulturalnych dla mieszkańców miasta, usług organizowania imprez z zapewnieniem części artystycznej bez konsumpcji oraz usług organizowania imprez z zapewnieniem części artystycznej i konsumpcji?


W dniu 04.02.2005 r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Chorzowie wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

Podatnik w złożonym wniosku zwrócił się o potwierdzenie prawidłowości stosowanych stawek i zwolnień z podatku VAT dla następujących usług:

1)Opłaty i wpisowe dokonywane przez uczestników zajęć w Miejskim Domu Kultury„X”. Usługi zostały zakwalifikowane do PKWiU 92.32-10-00.00 -„usługi związane z funkcjonowaniem obiektów kulturalnych”. Zdaniem podatnika usługi te są zwolnione z podatku od towarów i usług.2)Organizowanie imprezy kulturalnej - prezentacji artystycznej dla Szkoły lub innej instytucji w placówce. Usługi zostały zakwalifikowane do PKWiU 92.32.10-00.00 - „usługi związane z funkcjonowaniem obiektów kulturalnych”. Zdaniem podatnika usługi te są zwolnione z podatku VAT.3) Współorganizowanie imprez kulturalnych dla mieszkańców miasta z innymi instytucjami. Usługi zostały zaklasyfikowane jako PKWiU 92.32.10-00.00 -„usługi związane z funkcjonowaniem obiektów kulturalnych”. Zdaniem podatnika winny być zwolnione z podatku VAT. 4) Organizowanie imprez takich jak: bal sylwestrowy, wieczór andrzejkowy, biesiady i inne imprezy z zapewnieniem części artystycznej, bez zapewnienia konsumpcji. Na powyższe imprezy sprzedawane są bilety wstępu. Usługi zostały zaklasyfikowane do PKWiU 92.34.12-00.00 - „ usługi związane z działalnością sal balowych, dyskotek i instruktorów tańca”. Zdaniem podatnika usługi te są zwolnione z podatku VAT. 5) Organizowanie imprez takich jak: bal sylwestrowy, wieczór andrzejkowy, biesiady i inne imprezy z zapewnieniem części artystycznej i konsumpcji. Na powyższe imprezy sprzedawane są bilety wstępu. Usługi zostały zaklasyfikowane do PKWiU 55.30.11-00.00 - „usługi gastronomiczne w restauracjach”. Zdaniem podatnika usługi te są opodatkowane 7% podatkiem VAT. 6) Organizowanie imprez takich jak: studniówki dla szkół, biesiady dla zakładów pracy i inne imprezy z zapewnieniem części artystycznej bez konsumpcji. Usługi zostały zaklasyfikowane do PKWiU 92.34.12-00.00 -„ usługi związane z działalnością sal balowych, dyskotek i instruktorów tańca”. Zdaniem podatnika usługi te są zwolnione z podatku VAT.

Ustosunkowując się do przedstawionego zapytania stwierdzić należy, iż zgodnie z treścią art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U Nr 54, poz. 535) zwalnia się od podatku usługi wymienione w załączniku nr 4 do ustawy.

W pozycji 11 tego załącznika ustawodawca wymienił usługi związane z kulturą, rekreacją i sportem określone symbolem ex.92 (słowo ex dotyczy tylko danego wyrobu, w tym wypadku danej usługi z danego grupowania) z wyłączeniem pewnych usług, które nie podlegają zwolnieniu.

Do usług, które nie podlegają powyższemu zwolnieniu zaliczamy m.in. wstępy na spektakle , koncerty, przedstawienia i imprezy w zakresie twórczości i wykonawstwa artystycznego i literackiego (PKWiU 92.31.2), związane z funkcjonowaniem obiektów kulturalnych (PKWiU 92.32.10), świadczone przez wesołe miasteczka, parki rozrywki i cyrki (PKWiU 92.33 i 92.34.11) oraz wstępy na imprezy sportowe. Jednocześnie w pozycji 156 załącznika nr 3 do ww ustawy,zawierającego towary i usługi opodatkowane stawką 7%, umieszczono usługi rozrywkowe pozostałe – wyłącznie wstęp na spektakle, koncerty, przedstawienia i imprezy:

w zakresie twórczości i wykonawstwa artystycznego i literackiego (PKWiU 92.31.2), związane z funkcjonowaniem obiektów kulturalnych (PKWiU 92.32.10), świadczone przez wesołe miasteczka, parki rozrywki i cyrki (PKWiU 92.33 i 92.34.11).

Tak więc reasumując usługi sklasyfikowane wg PKWiU 92 korzystają ze zwolnienia od podatku VAT oprócz wymienionych jako wyłączone w załączniku nr 4 do ustawy, które opodatkowane będą stawką 22%, natomiast usługi z grupowania PKWiU 92 wymienione w załączniku nr 3 do ustawy będą opodatkowane stawką 7%.

Uwzględniając powyższe wyjaśnienia należy wskazać:

Jeżeli podatnik świadczy usługi polegające na wypełnianiu podstawowych zadań statutowych (pyt.1) i organizowaniu imprez (pyt. 2 i 3) zakwalifikowanych do PKWiU 92.32.10-00.00 jako „usługi związane z funkcjonowaniem obiektów kulturalnych” to wówczas usługi te są zwolnione od podatku VAT (art. 43 ust. 1 pkt 1 - poz. 11 zał. Nr 4 do ustawy).

Jeżeli jednak podatnik będzie za organizowane imprezy pobierał wstęp to powyższe czynności winny być opodatkowane stawką podatku VAT w wysokości 7% (art. 41 ust. 2 - poz. 156 zał. Nr 3 do ustawy).

Jednocześnie wskazuję, że do obowiązków podatnika należy zdecydować, czy opłaty i wpisowe dokonywane przez uczestników zajęć w MDK należy traktować jako wstęp na imprezę.

Natomiast usługi związane z organizowaniem imprez z zapewnieniem części artystycznej bez konsumpcji, na które sprzedawane są bilety wstępu (pyt. 4 i 6) zakwalifikowane do PKWiU 92.34.12-00.00 jako „usługi związane z działalnością sal balowych, dyskotek i instruktorów tańca” są zwolnione z podatku VAT (art. 43 ust. 1 pkt 1 - poz. 11 zał. Nr 4 do ustawy).

Organizowanie imprez jak wyżej z zapewnieniem części artystycznej oraz konsumpcji zakwalifikowanych do PKWiU 55.30.11-00.00 jako „usługi gastronomiczne w restauracjach" będzie opodatkowana do 31 grudnia 1997 r. stawką podatku 7% z wyłączeniem:

-sprzedaży napojów alkoholowych o zawartości powyżej 1,2 % oraz napojów alkoholowych będących mieszaniną piwa i napojów bezalkoholowych, w których zawartość alkoholu przekracza 0,5%,

-sprzedaży kawy, i herbaty (wraz z dodatkami), napojów bezalkoholowych gazowanych wód mineralnych, a także sprzedaży w stanie przetworzonym innych towarów opodatkowanych stawką 22 %.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj