Interpretacja Urzędu Skarbowego w Drawsku Pomorskim
USP-I-443/5/2005
z 11 lutego 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
USP-I-443/5/2005
Data
2005.02.11



Autor
Urząd Skarbowy w Drawsku Pomorskim


Temat
Podatek od towarów i usług --> Miejsce świadczenia --> Miejsce świadczenia przy świadczeniu usług --> Miejsce świadczenia usług

Podatek od towarów i usług --> Miejsce świadczenia


Słowa kluczowe
majątek ruchomy
miejsce świadczenia usług
usługi na majątku rzeczowym


Pytanie podatnika
Pytanie dotyczy miejsca świadczenia usług oraz miejsca opodatkowania usług na ruchomym majątku rzeczowym.


Zgodnie z art. 14a § 1 wyżej cytowanej ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa, stosownie do swojej właściwości Naczelnik Urzędu Skarbowego w Drawsku Pomoskim na pisemny wniosek podatnika udziela pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawie w sposób następujący:

Przedsiębiorca w złożonym wniosku przedstawił stan faktyczny, z którego wynika, że od 01.05.2004 r. prowadzi działalność gospodarczą w zakresie obróbki mechanicznej elementów metalowych. Przychody uzyskiwane z tego tytułu podatnik opodatkował podatkiem dochodowym od osób fizycznych na zasadach ogólnych oraz korzysta ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem VAT. W 2004 r. wykonywał usługi ślusarskie wyłącznie na terenie Niemiec, z materiałów powierzonych i na maszynach odbiorcy usług.

Odbiorcą usług jest obywatel niemiecki będący podatnikiem podatku VAT. Za wykonane usługi przedsiębiorca wystawia rachunek w Euro. Do wniosku dołączono kserokopię (tłumaczenie na język polski) umowy o dzieło zawartej między podmiotem niemieckim - zwanej zleceniodawcą, a Panem X - zwanym zleceniobiorcą. W umowie wskazano, że zleceniobiorca odpowiada za wykonanie usług wymienionych w spisie stanowiącym załącznik do niniejszej umowy. Zakres usług wymienionych w spisie zostanie wykonany w terminie od 03.05.2004 r. do końca 2005 r. za cenę netto 32.512,50 Euro. Terminy wykonania usług będą uzależnione od terminowości wszelkich zezwoleń na pobyt dla zleceniobiorcy wydawanych przez urzędników Republiki Niemiec. Zleceniobiorca ma prawo na koniec każdego miesiąca wymagać rozliczenia częściowo wykonanych usług, na podstawie przyjętego i podpisanego protokołu odbioru sporządzanego na koniec miesiąca. Podstawą do zapłaty są ustalone w wykazie usług ceny jednostkowe. Płatności należne są w ciągu 14 dni po wpłynięciu faktury, na konto wskazane przez zleceniobiorcę.

Do wniosku dołączono ponadto kserokopię rachunku nr 07/2004 z dnia 30.11.2004 r. o wartości 1.901 Euro potwierdzającego wykonanie usług dla firmy niemieckiej.

Podatnik w piśmie wyjaśnia, iż niedotrzymanie terminu uzupełnienia wniosku spowodowane było jego nieobecnością w Polsce. Po powrocie w dniu 29.01.2005 r. zapoznał się z treścią wezwania i przedstawia własne stanowisko oraz uzupełnia dane dotyczące stanu faktycznego.

W myśl art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku VAT - opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej podatkiem, podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Zgodnie z art. 113 ust. 9 ustawy o podatku VAT - podatnik rozpoczynający wykonywanie czynności określonych w art. 5 w trakcie roku podatkowego jest zwolniony od podatku, jeżeli przewidywana przez podatnika wartość sprzedaży nie przekroczy, w proporcji do okresu prowadzonej sprzedaży, kwoty określonej w ust. 1 lub w ust. 8.

Stosownie do art. 27 ust. 1 ustawy o VAT - w przypadku świadczenia usług miejscem świadczenia jest miejsce, gdzie świadczący usługę posiada siedzibę, a w przypadku posiadania stałego miejsca prowadzenia działalności, z którego świadczy usługi miejsce, gdzie świadczący usługę posiada stałe miejsce prowadzenia działalności, w przypadku braku takiej siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności miejsce stałego zamieszkania, z zastrzeżeniem ust. 2 - 6 i art. 28. Natomiast w ust. 2 pkt 3d tego artykułu wskazano - w przypadku świadczenia usług na ruchomym majątku rzeczowym - miejscem świadczenia usług jest miejsce, gdzie usługi są faktycznie świadczone, z zastrzeżeniem art. 28.

Z cytowanych przepisów wynika, że dla prawidłowego rozliczenia podatku od towarów i usług, istotne jest określenie miejsca świadczenia danej usługi. Od poprawności określenia miejsca świadczenia zależy, czy dane świadczenie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w Polsce, czy też nie. Opodatkowanie następuje bowiem w miejscu (państwie), które ustawa o podatku VAT uznaje za miejsce ich świadczenia.

Biorąc pod uwagę stan faktyczny przedstawiony we wniosku oraz warunki wykonywania usług na podstawie umowy o dzieło zawartej z firmą niemiecką należy zauważyć, iż przedsiębiorca wykonuje usługi wyłącznie na terenie Niemiec. Usługi w zakresie obróbki elementów metalowych wykonywane są z materiałów należących do zleceniodawcy i na jego maszynach. Zleceniobiorca w tym procesie jest podmiotem świadczącym pracę na rzecz zleceniodawcy. Zatem miejscem świadczenia i opodatkowania tych usług podatkiem VAT jest państwo, w którym prace są faktycznie wykonywane tj. Niemcy. Podatek VAT zobowiązany jest rozliczyć nabywca tych usług lub podmiot wykonujący usługi, jeżeli przepisy ustawy o podatku od wartości dodanej obowiązujące w tym państwie nakładają obowiązek ich opodatkowania przez wykonującego usługę. W Polsce usługa ta nie podlega opodatkowaniu.

W sytuacji przedsiębiorcy uzyskanie w miesiącu październiku 2004 r. przychodów w kwocie przekraczającej 45.700 zł. nie powoduje obowiązku rejestracji dla potrzeb podatku VAT na terenie Polski.

Nadmienić należy, iż zgodnie z cytowanym art. 113 ust. 9 ustawy o VAT - podatnik, który rozpoczął wykonywanie czynności określonych w art.5 w trakcie roku podatkowego, traci zwolnienie z opodatkowania podatkiem VAT po przekroczeniu kwoty 10 tysięcy Euro (w 2004 r. kwota ta w przeliczeniu na PLN wynosiła 45.700 zł) liczonej w proporcji do okresu prowadzonej sprzedaży w danym roku podatkowym. W stanie faktycznym przedstawionym w zapytaniu, wartość osiągniętej sprzedaży w 2004 r. nie ma jednak znaczenia, gdyż nie wykonuje Pan czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, wymienionych w cytowanym art. 5 ustawy o VAT tj. nie świadczy Pan usług na terytorium kraju.

Ponadto informujemy, że podatek dochodowy od osób fizycznych z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej rozlicza Pan prawidłowo, wybierając zasady ogólne i prowadząc podatkową księgę przychodów i rozchodów.

Nadmienia się, że powyższa interpretacja dotyczy jedynie stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę, w oparciu o stan prawny obowiązujący w dacie jego zaistnienia. Nie jest ona wiążąca dla wnioskodawcy, natomiast wiąże organ podatkowy i organ kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj