Interpretacja Urzędu Skarbowego w Oświęcimiu
PDFI/415-64/04
z 24 stycznia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PDFI/415-64/04
Data
2005.01.24



Autor
Urząd Skarbowy w Oświęcimiu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Pobór podatku lub zaliczek na podatek przez płatników


Słowa kluczowe
opłata licencyjna
opodatkowanie
umowa


Pytanie podatnika
Czy od przekazanej zapłaty na konto firmy działającej na terenie Niemiec za udzielenie licencji na przedruk jej książki w Polsce, należy pobrać i odprowadzić w Polsce podatek dochodowy?


Naczelnik Urzędu Skarbowego w Oświęcimiu, na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137 poz. 926 ze zm.), w odpowiedzi na pismo z dnia 29 listopada 2000 r., złożone w dniu 30 listopada 2004 r., uzupełnione pismem z dnia 30 listopada 2004 r. złożonym 1 grudnia 2004 r., sprecyzowanym w dniu 08.12.2004 r. oraz umową licencyjną z dnia 2 czerwca 2003 r., złożoną 30.12.2004 r., dotyczące udzielenia informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, w sprawie zapłaty podatku od przekazanej kwoty na konto firmy działającej na terenie Niemiec za udzielenie zgody na przedruk książki w Polsce – wyjaśnia, co następuje:

Zgodnie z okazaną umową licencyjną firma prowadzona przez podatnika otrzymała od podmiotu z terenu Niemiec prawo do opublikowania książki. W związku z powyższym miała być uiszczona opłata stanowiąca określony procent od ceny netto sprzedaży za każdy sprzedany egzemplarz książki. Opłata miała być uiszczona w części w momencie zawarcia umowy, natomiast pozostała część wg rozmiarów sprzedaży (rozliczenie następuje co roku wg stanu na dzień 31 grudnia).
Stosownie do art. 12 ust. 1 umowy między Polską Rzeczpospolitą Ludową a Republiką Federalną Niemiec w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu w zakresie podatków od dochodu i majątku, podpisaną w Warszawie dnia 18 grudnia 1972 r. (Dz. U. z 1975 r. Nr 31, poz. 163 zm. Dz. U. z 1982 r. Nr 1, poz. 1) - „opłaty licencyjne, pochodzące z Umawiającego się Państwa, wypłacane osobie mającej miejsce zamieszkania lub siedzibę w drugim Umawiającym się Państwie, mogą być opodatkowane tylko w tym drugim Państwie”.
Użyte powyżej wyrażenie „opłaty licencyjne” oznacza wszelkiego rodzaju wynagrodzenia, które się płaci za użytkowanie lub prawo do użytkowania praw autorskich, patentów, znaków towarowych (trade mark lub trade name), wzorów albo modeli, planów, tajnych formuł i procesorów produkcyjnych za użytkowanie lub prawo do użytkowania wyposażenia przemysłowego, handlowego lub naukowego, albo za udostępnienie doświadczeń przemysłowych, handlowych lub naukowych, albo za użytkowanie lub prawo do użytkowania filmów kinematograficznych, taśm filmowych lub magnetofonowych dla telewizji lub radia – art. 12 ust. 2 ww. umowy.

Reasumując powyższe, wypłacone przez podatnika kwoty dla podmiotu z terenu Niemiec, w związku z zawartą umową licencyjną, będą podlegać opodatkowaniu przez ten podmiot na terenie Niemiec, a zatem podatnik nie jest zobowiązany do odprowadzania zaliczek od wypłaconych kwot i przekazywania ich na konto właściwego urzędu skarbowego.

Zatem stanowisko podatnika jest zgodne z obowiązującymi przepisami prawa podatkowego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj