Interpretacja Izby Skarbowej w Gdańsku
PI/005-1171/04/CIP/01
z 17 sierpnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PI/005-1171/04/CIP/01
Data
2004.08.17



Autor
Izba Skarbowa w Gdańsku


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług


Słowa kluczowe
obowiązek podatkowy
odszkodowania
podatek od towarów i usług


Pytanie podatnika
Podatnik zwrócił się z pytaniem, czy obciążenie pracownika kwotą wynikającą z ugody stanowiącą odszkodowanie za uszkodzony z jego winy sprzęt podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Zdaniem Podatnika odszkodowanie to nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.


Stan faktyczny w sprawie:

W prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej dochodzi do uszkodzeń na majątku spółki spowodowanych przez pracowników spółki. Podatnik spisuje z pracownikiem ugodę, w której zobowiązuje się on do zapłaty części odszkodowania za wyrządzoną szkodę, usuwaną we własnym zakresie lub przez jednostkę zewnętrzną za co spółka obciążana jest fakturą VAT.

Ocena prawna stanu faktycznego:

Stosownie do treści art. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przez dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarem jak właściciel (art. 7 ust. 1 w/w ustawy), natomiast przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, (art. 8 ust. 1 w/w ustawy).

Stwierdzić zatem należy, iż opodatkowaniu będą podlegały takie czynności, w których występuje możliwy do zidentyfikowania konsument usługi, co oznacza iż zaniechanie lub tolerowanie czynności lub stanów podlega opodatkowaniu jedynie wówczas, gdy w ramach odpłatnej umowy zobowiązaniowej jedna ze stron jest bezpośrednim beneficjentem zobowiązania. Mając powyższe na uwadze aby ustalić zasady opodatkowania danej czynności dokonanej w zamian za odszkodowanie, niezbędne jest rozstrzygnięcie czy te czynności skutkują uzyskaniem bezpośrednich korzyści przez wypłacającego.

W tej sytuacji zapłata przez pracownika odszkodowania za powstałe uszkodzenia nie wiąże się ze zobowiązaniem spółki do wykonania czynności powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji nie przynosi również korzyści Spółce. Odszkodowanie to stanowić będzie jednostronny ekwiwalent pieniężny za wyrządzoną podatnikowi szkodę, na którą składa się strata w postaci uszczerbku pomniejszającego majątek oraz utracony zysk jaki osiągnąłby, gdyby do szkody nie doszło.

Zatem przedmiotowe odszkodowanie nie będzie stanowić opłaty za świadczenie usługi, określonej w art. 8 w/w ustawy i nie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj