Interpretacja Izby Skarbowej w Gdańsku
PI/005-1178/04/CIP/01
z 23 sierpnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PI/005-1178/04/CIP/01
Data
2004.08.23



Autor
Izba Skarbowa w Gdańsku


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług --> Świadczenie usług


Słowa kluczowe
delegacja
podatek od towarów i usług
zwrot kosztów


Pytanie podatnika
Podatnik zwrócił się z pytaniem, czy obciążenie kosztami delegacji kontrahenta winno nastąpić na podstawie faktury VAT, czy wystarczająca jest nota księgowa. Zdaniem podatnika koszty delegacji stanowią zapłatę za usługę zakupioną od kontrahenta wobec tego podlega ona opodatkowaniu.


Stan faktyczny w sprawie:

Podatnik obciąża kontrahenta kosztami delegacji pracownika uczestniczącego w szkoleniu zorganizowanym przez kontrahenta. Koszty delegacji wyliczono w oparciu o przedstawioną „ewidencję przebiegu pojazdu pracownika”. Koszty te zgodnie z zaproszeniem pokrywać ma organizator szkolenia.

Ocena prawna stanu faktycznego:

Zgodnie z art. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535),opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Z kolei art. 8 w/w ustawy, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej, jednostki organizacyjnej nie posiadającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7.

Przez świadczenie, zgodnie z art. 353 § 2 kodeksu cywilnego, rozumie się określone zachowanie dłużnika polegające na działaniu lub zaniechaniu działania. Uwzględniając powyższe zasadne jest przyjęcie, iż ze świadczeniem usługi, w rozumieniu art. 8 w/w ustawy, będziemy mieli do czynienia w przypadku istnienia stosunku zobowiązaniowego pomiędzy podatnikiem, a firmą która zobowiązała się do zwrotu kosztów delegacji pracownika.

Zobowiązanie kontrahenta podatnika nie dotyczy świadczenia mającego charakter usługi, lecz świadczenia pieniężnego w postaci zwrotu kosztów delegacji pracownika, który udał się na szkolenie zorganizowane przez tą firmę. Zatem pomiędzy firmą a podatnikiem nie istnieje świadczenie wzajemne, gdyż nie istnieje podmiot będący bezpośrednim beneficjentem tego zobowiązania. Natomiast opodatkowaniu podlegają tylko te czynności, które przyczyniają się bezpośrednio do uzyskania korzyści przez wypłacającego.

Stwierdzić zatem należy, iż kontrahent podatnika nie otrzymał jakiejkolwiek korzyści dokonując na rzecz Podatnika zwrotu kosztów delegacji związanych z wyjazdem na szkolenie. Zwrot kosztów delegacji pracownika jest zatem jednostronnym ekwiwalentem pieniężnym wynikającym z zobowiązania kontrahenta do zwrotu na rzecz Podatnika kosztów delegacji pracowników uczestniczących w szkoleniu. Wobec powyższego czynność ta nie stanowi świadczenia usług i będzie dokumentowana nota księgową.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj