Interpretacja Izby Skarbowej w Krakowie
PD-2/005/2-427/03/WK
z 30 lipca 2003 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PD-2/005/2-427/03/WK
Data
2003.07.30



Autor
Izba Skarbowa w Krakowie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Szczególne zasady ustalania dochodu

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Ustalenie podstawy opodatkowania

(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Przepisy ogólne --> Obowiązek podatkowy przy zaprzestaniu działalności


Słowa kluczowe
obowiązek podatkowy
spedycja
spółka cywilna
ustąpienie wspólnika
wspólnik


Pytanie podatnika
W jaki sposób należy ustalić dochód w przypadku wystąpienia wspólnika z trzyosobowej spółki cywilnej?
Czy istnieje obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług w przypadku wystąpienia wspólnika z trzyosobowej spółki cywilnej?


Izba Skarbowa w Krakowie działając na podstawie przepisów art. 14b § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) zmienia informację udzieloną Spółce cywilnej (...) przez Urząd Skarbowy w Olkuszu z dnia 07.05.2003 r., Nr US PDF I/17410/05/2003 będącą odpowiedzią na zapytanie Spółki cywilnej z dnia 22.04.2003 r. (data wpływu) w następujący sposób:

1) w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych:

Stosownie do art. 871 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.) wspólnikowi występującemu ze spółki zwraca się w naturze rzeczy, które wniósł do spółki w celu używania oraz wypłaca się wartość jego wkładu oznaczonego w umowie spółki, a w razie braku takiego oznaczenia - wartość, którą wkład ten miał w chwili wniesienia.
Nie podlega zwrotowi wartość wkładu polegającego na świadczeniu usług albo na używaniu przez spółkę rzeczy należących do wspólnika.
Ponadto występującemu wspólnikowi wypłaca się w pieniądzu taką część wartości wspólnego majątku pozostałego po odliczeniu wartości wkładów wszystkich wspólników, jaka odpowiada stosunkowi, w jakim występujący uczestniczył w zyskach spółki.
Wspólnikowi występującemu ze spółki zawsze przysługuje wypłata wkładu o wartości oznaczonej w umowie spółki.
W przypadku zgodnego działania wszystkich wspólników, występujący może otrzymać z majątku wspólnego określoną sumę pieniędzy albo inne przedmioty majątkowe odpowiadające swoją wartością części majątku spółki cywilnej przypadającej na niego.
Gdy wspólnik otrzyma wyższą wartość od wniesionego wkładu (oznaczonego w umowie spółki) oraz od przypadającej na niego (stosownie do udziału w zyskach) wartości netto środków trwałych nabytych na rzecz spółki za wypracowane przez nią środki i od wartości zapasów opodatkowanych w formie ryczałtu, to wówczas nadwyżka stanowi przychód podlegający opodatkowaniu.

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 50 lit. a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) przychód związany ze zwrotem wkładu w spółce jest zwolniony od podatku dochodowego, natomiast otrzymana w formie pieniężnej wartość nadwyżki majątku spółki po odliczeniu wartości wkładów wszystkich wspólników podlega opodatkowaniu jako przychód z działalności gospodarczej, zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 3 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Jeżeli wystąpienie wspólnika ze spółki cywilnej jest dla niego równoznaczne z wygaśnięciem źródła przychodów, jakim jest działalność gospodarcza (tzn. nie będzie on kontynuował tej działalności samodzielnie lub w ramach innej spółki cywilnej), to po stronie tego wspólnika powstanie obowiązek zapłacenia 10% zryczałtowanego podatku od dochodu z remanentu likwidacyjnego (zgodnie z przepisem art. 44 ust. 4 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych) w terminie płatności zaliczki na podatek dochodowy za ostatni miesiąc prowadzenia działalności gospodarczej.

Sporządzony remanent likwidacyjny (dla odchodzącego wspólnika) służy dwóm celom:

    - ustaleniu wysokości kosztów i dochodów za okres od początku danego roku podatkowego do dnia likwidacji, a więc do rozliczenia podatku dochodowego za ten okres,
    - ustaleniu dochodu stanowiącego podstawę obliczenia zryczałtowanego podatku dochodowego (dochodu z remanentu likwidacyjnego nie łączy się celem opodatkowania z innymi dochodami podatnika).

2) w zakresie podatku od towarów i usług:

Odpowiedź Urzędu Skarbowego pozostaje bez zmian.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj