Interpretacja Izby Skarbowej w Gdańsku
PI/005-1746/04/CIP/01
z 8 października 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PI/005-1746/04/CIP/01
Data
2004.10.08



Autor
Izba Skarbowa w Gdańsku


Temat
Podatek od towarów i usług --> Dokumentacja --> Faktury --> Wystawianie faktury


Słowa kluczowe
komis
podatek od towarów i usług
rabaty


Pytanie podatnika
Podatnik zapytuje, czy przyjęty sposób rozliczenia umowy komisu za dany miesiąc po jego zakończeniu i ustalanie prowizji jest prawidłowy. W ocenie podatnika takie rozliczenie nie jest sprzeczne z obowiązującymi przepisami w zakresie podatku od towarów i usług.


Stan faktyczny w sprawie:

Spółka zawarła z kontrahentem umowę komisu, zgodnie z którą dostarcza swojemu kontrahentowi towary. Wynagrodzenie komisanta stanowi prowizja ustalona w umowie komisu jako określony stały procent od zrealizowanej w danym miesiącu sprzedaży komisowej. Spółka w ślad za wydanym towarem wystawia faktury VAT dokumentujące jego przekazanie Komisantowi, które zawierają sugerowane ceny detaliczne, stanowiące dla Komisanta faktyczne ceny detaliczne, według których dokonuje sprzedaży towarów z prawem ich zmiany jedynie za porozumieniem stron.

Komisant realizuje swoją prowizję w wysokości wyniku finansowego na zrealizowanej sprzedaży komisowej. Ostateczne rozliczenie prowizji Komisanta za dany miesiąc następuje wg wysokości prowizji określonej w umowie komisu po dokonaniu rozliczenia danego miesiąca. W przypadku występowania różnicy – zrealizowanie zbyt małej prowizji przez komisanta – spółka udziela rabatu cenowego, poprzez wystawienie faktur korygujących do faktur VAT dokumentujących przekazanie komisantowi towarów. Faktury korygujące – rabat cenowy wystawione są dla towarów dostarczonych Komisantowi w okresie pierwszego tygodnia rozliczanego miesiąca.

Ocena prawna stanu faktycznego:

Zgodnie z treścią art. 30 ust. 1 pkt 2 i 3 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), podstawę opodatkowania u komisanta stanowi kwota należna z tytułu dostawy towarów, pomniejszona o kwotę podatku – w przypadku dostawy towarów osobie trzeciej, na rachunek komitenta, lub kwota należna wraz z kwotą prowizji pomniejszona o kwotę podatku – w przypadku dostawy towarów nabytych przez komisanta na rzecz komitenta. Podstawę opodatkowania u komitenta stanowi kwota należna pomniejszona o kwotę prowizji komisanta, pomniejszona o kwotę podatku – w przypadku dostawy towarów dla komisanta.

Stosownie do treści art. 29 ust. 4 w/w ustawy, obrót zmniejsza się o kwoty udokumentowanych prawnie dopuszczalnych i obowiązkowych rabatów (bonifikat, opustów, uznanych reklamacji i skont) i o wartość zwróconych towarów, zwróconych kwot nienależnych w rozumieniu przepisów o cenach oraz zwróconych kwot dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze, a także kwot wynikających z dokonanych korekt faktur.

Kwotę prowizji, w przedstawionym stanie faktycznym, stanowi różnica pomiędzy kwotą brutto z tytułu dostawy komisanta na rzecz osoby trzeciej a kwotą brutto uzyskaną przez komisanta w związku z umową komisu.

Z uwagi na fakt, iż ostateczne rozliczenie prowizji za dany miesiąc następuje po dokonaniu rozliczenia danego miesiąca, już po dokonanej dostawie na rzecz osoby trzeciej, komisant nie może zmienić ceny sprzedanego osobie trzeciej towaru. Zatem rozliczenie udzielonego rabatu następuje poprzez zmniejszenie ceny zakupu towaru od komitenta.

W § 19 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 971), stwierdza się, że w przypadku, gdy po wystawieniu faktury udzielono rabatów określonych w art. 29 ust. 4 ustawy, podatnik udzielający rabatu wystawia fakturę korygującą. Fakturę taką wystawia się zgodnie z zasadami określonymi w w/w § 19.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj