Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Gliwicach
IUSIPD1/PB/415/8/05
z 11 marca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
IUSIPD1/PB/415/8/05
Data
2005.03.11



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Gliwicach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
eksploatacja samochodu
koszty uzyskania przychodów
paliwo
samochód ciężarowy
wynajem samochodów


Pytanie podatnika
Czy wydatki poniesione z tytułu używania, na podstawie umowy najmu, samochodu ciężarowego (bez świadectwa homologacji), stanowią koszt uzyskania przychodów bez konieczności prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu.


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (j. t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz.60) Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Gliwicach stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 06.01.2005 r., który wpłynął w dniu 07.01.2005 r. o udzielenie pisemną interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowana prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej kosztów uzyskana przychodu w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 07.01.2005 r. do Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Gliwicach wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Pismem z dnia 04.02.2005 r. organ podatkowy wezwał wnioskodawcę do uzupełnienia braków formalnych wniosku. Braki formalne wniosku zostały uzupełnione pismem z dnia 15.02.2005 r. (data wpływu 21.02.2005 r.).

W wyżej wymienionym wniosku przedstawił Pan następujący stan faktyczny:
• Spółka Jawna, której jest Pan wspólnikiem używa do prowadzenia działalności gospodarczej (przewóz materiałów i towarów) wynajęty z wypożyczalni, na podstawie umowy najmu,
• dane wynikające z dowodu rejestracyjnego - samochód ciężarowy marki Peugeot Boxer 2,5 TD z 1996 r. o dopuszczalnej ładowności 1.450 kg oraz ilości miejsc 3,
• przedsiębiorca – wynajmujący nie udostępnił firmie wyciągu ze świadectwa homologacji ponieważ takiego nie posiada.

W związku z powyższym stanem faktycznym zadaje Pan pytanie „czy poniesione wydatki zaliczane do kosztów uzyskania przychodu (koszt paliwa, eksploatacji, czynsz) w całości mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodu bez obowiązku prowadzenia tzw. kilometrówki ”.

W powyższej sprawie wyraża Pan stanowisko, iż „samochód Peugeot Boxer posiada wpis w dowodzie rejestracyjnym jako samochód ciężarowy o ładowności 1.450 kg i rzeczywiście jest typowym samochodem dostawczym (ciężarowym) a brak wyciągu ze świadectwa homologacji niczego nie zmienia”. Uważa Pan, że mimo braku świadectwa homologacji rzeczony samochód można traktować jako ciężarowy zarówno w podatku dochodowym od osób fizycznych jak i w podatku VAT.

Ustosunkowując się do przedstawionego stanu faktycznego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych należy przeanalizować przepisy ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity Dz. U. z 2000 r., Nr 14, poz. 176 ze zm.) regulujące zagadnienie kosztów uzyskania przychodów.

Przepis art. 22 ust. 1 wspomnianej ustawy stanowi, że „kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23”.

Natomiast art. 23 ust. 1 pkt 46 stanowi, że „nie uważa się za koszty uzyskania przychodów poniesionych wydatków zaliczonych do kosztów uzyskania przychodów, z zastrzeżeniem pkt 36, z tytułu używania niewprowadzonego do ewidencji środków trwałych samochodu osobowego, w tym także stanowiącego własność osoby prowadzącej działalność gospodarczą, dla potrzeb działalności gospodarczej podatnika- w części przekraczającej kwotę wynikającą z pomnożenia liczby kilometrów faktycznego przebiegu pojazdu oraz stawki za 1 km przebiegu, określonej w odrębnych przepisach wydanych przez właściwego ministra; w celu ustalenia faktycznego przebiegu samochodu podatnik jest obowiązany do prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu”. Przy czym pojęcie samochodu osobowego w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zdefiniowane zostało w art.23 ust.3a tej ustawy.

W myśl zawartych tam postanowień, ”ilekroć w art. 23 ust. 1 jest mowa o samochodzie osobowym rozumie się przez to każdy samochód, który nie posiada homologacji producenta lub importera wymaganej dla samochodów innych niż osobowe oraz którego dopuszczalna ładowność nie przekracza 500 kg”.

Gdy w działalności gospodarczej używany jest samochód ciężarowy, który nie został uznany za środek trwały, za koszt uzyskania przychodu uważa się wydatki poniesione w związku z jego eksploatacją (w tym przypadku nie obciąża się kosztów amortyzacją bowiem nie dokonuje się odpisów amortyzacyjnych od samochodu, który nie został uznany za środek trwały).

W związku z powyższym do kosztów zalicza się między innymi wydatki związane z bieżącą eksploatacją np. paliwo, oleje, opłaty za najem.

Podstawą do zaliczenia tych wydatków w ciężar kosztów są dowody dokumentujące fakt ich poniesienia, a więc: faktury VAT, rachunki, dowody wpłat.

Istotne jest przy tym, iż w przypadku używania w działalności samochodu ciężarowego nie stanowiącego środka trwałego, obowiązujące przepisy prawne nie nakładają obowiązku prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu. Obowiązek ten dotyczy bowiem wyłącznie samochodów osobowych.

Jak wynika z wniosku oraz przedłożonej kserokopii dowodu rejestracyjnego powyższy samochód został zarejestrowany przez Urząd Miasta w (..) jako samochód ciężarowy.

Zarejestrowanie, zatem danego pojazdu jako samochodu ciężarowego jest wiążące dla organu, który wystawił dowód rejestracyjny mający charakter decyzji administracyjnej oraz strony i innych uczestników obrotu prawnego-w tym organów podatkowych.

Reasumując powyższe, jeżeli samochód o którym mowa w zapytaniu- w świetle warunków określonych w art. 23 ust. 3a cytowanej ustawy - nie jest zaliczony do samochodów osobowych, to w myśl przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w jej brzmieniu obowiązującym do dnia udzielenia niniejszej interpretacji-nie mają zastosowania ograniczenia wynikające z przepisu art. 23 ust. 1 pkt 46 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W ocenie tutejszego organu podatkowego, wyżej powołane przepisy pozwalają Panu zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki ponoszone w związku z używaniem w prowadzonej działalności gospodarczej samochodu ciężarowego marki Peugeot Boxer np.: zakup paliwa, czynsz z tytułu najmu.

Zatem, stanowisko przedstawione przez Pana we wniosku z dnia 06.01.2005 r., o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej kosztów uzyskania przychodu w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj