Interpretacja Podkarpackiego Urzędu Skarbowego
PUS.II/443/332/2004
z 31 grudnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PUS.II/443/332/2004
Data
2004.12.31



Autor
Podkarpacki Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Podstawa opodatkowania --> Podstawa opodatkowania

Podatek od towarów i usług --> Dokumentacja --> Faktury --> Wystawianie faktury


Słowa kluczowe
czynsz
dzierżawa
faktura VAT
umowa dzierżawy
usługi reklamowe


Pytanie podatnika
W jaki sposób i w jakiej wysokości należy naliczyć podatek od towarów i usług od czynszu płaconego w ramach umowy dzierżawy oraz od świadczonych usług reklamowych?


W odpowiedzi na pismo z dnia 29.11.2004 r. (bez znaku, data wpływu 2.12.2004 r.), w sprawie udzielenia pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, na podstawie przepisu art. 14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), Naczelnik Podkarpackiego Urzędu Skarbowego informuje jak niżej:

Z treści skierowanego do tut. organu pisma wynika, iż wątpliwości podatnika dotyczą kwestii, w jaki sposób i w jakiej wysokości należy naliczyć podatek od towarów i usług od czynszu płaconego w ramach umowy dzierżawy oraz od świadczonych usług reklamowych.

Rozpatrując powyższy problem należy zwrócić uwagę na fakt, iż opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), podlegają:

  1. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju,
  2. eksport towarów,
  3. import towarów,
  4. wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju,
  5. wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Czynności określone w ust. 1 cyt. powyżej przepisu art. 5 podlegają opodatkowaniu niezależnie od tego, czy zostały wykonane z zachowaniem warunków oraz form określonych przepisami prawa. Przepis art. 7 ust. 1 pkt 2 ww. ustawy, stanowi, iż wydanie towarów na podstawie umowy dzierżawy, najmu, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze zawartej na czas określony lub umowy sprzedaży na warunkach odroczonej płatności, jeżeli umowa przewiduje, że w następstwie normalnych zdarzeń przewidzianych tą umową lub z chwilą zapłaty ostatniej raty prawo własności zostanie przeniesione. Przepis art. 8 ust. 1 ww. ustawy, określa, iż przez świadczenie usług, o których mowa w przepisie art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w tym również przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej.

Natomiast przepis art. 29 ust. 1 ww. ustawy, wskazuje, że podstawą opodatkowania jest obrót. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrotem jest także otrzymana dotacja, subwencja i inna dopłata o podobnym charakterze związana z dostawą lub świadczeniem usług.

W niniejszej sytuacji podatnik dokonuje odpłatnego świadczenia usług z tytułu używania plandek przez przewoźnika na podstawie zawartej umowy dzierżawy. Natomiast w przypadku świadczonych przez dzierżawcę usług reklamowych polegających na umieszczeniu znaku towarowego (logo podatnika na plandekach) ma miejsce nabycie usług. Dla celów prawidłowego rozliczania ww. transakcji podatnicy, na podstawie przepisu art. 106 ustawy, są obowiązani do wystawiania faktur stwierdzających w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonanie sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy oraz stosować szczegółowe zasady określone w przepisie § 12 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27.04.2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 971).

Mając na uwadze powyżej cyt. przepisy ustawy o podatku od towarów i usług, organ podatkowy informuje, iż przedstawione przez podatnika w zapytaniu stanowisko jest zgodne z obowiązującym stanem prawnym.

Jednocześnie tut. organ podatkowy informuje, iż powyższa informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego obowiązuje jedynie w zakresie zadanego przez stronę zapytania i w przedstawionym stanie faktycznym oraz jest zgodna z obowiązującym stanem prawnym tylko w przypadku przedstawienia przez stronę rzeczywistego stanu faktycznego sprawy na dzień wydania informacji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj