Interpretacja Urzędu Skarbowego Kraków-Nowa Huta
PP-3/443/3/03/MJ
z 23 czerwca 2003 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP-3/443/3/03/MJ
Data
2003.06.23



Autor
Urząd Skarbowy Kraków-Nowa Huta


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług --> Wystawianie dokumentów sprzedaży


Słowa kluczowe
dokumentowanie
lokal użytkowy
podatek naliczony
sprzedaż opodatkowana
świadczenie usług
usługi medyczne
usługi najmu


Pytanie podatnika
Kiedy należy dokumentować świadczenie usług najmu lokali użytkowych oraz świadczenie usług medycznych?
Czy istnieje możliwość ewidencjonowania w rejestrze zakupów VAT wyłącznie podatku naliczonego związanego ze sprzedażą opodatkową?


Urząd Skarbowy Kraków - Nowa Huta działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) w odpowiedzi na zapytanie doręczone w dniu 28.05.2003 r., a następnie uzupełnione pismem w dniu 11.06.2003 r. oraz oświadczeniem do protokołu w dniu 13.06.2003 r. wyjaśnia, co następuje:

W ww. piśmie Wnioskodawca porusza dwie sprawy:

Ad. 1. Dotyczy momentu rejestrowania sprzedaży w ewidencji - dla celów podatku od towarów i usług.

Szpital zadaje pytanie, czy usługi przez niego świadczone, tj. najem pomieszczenia na cele użytkowe oraz sprzedaż usług medycznych może fakturować po zakończeniu miesiąca, czy w miesiącu, w którym wykonano usługę.
W ocenie Wnioskodawcy faktury za wykonane usługi mogą być dokumentowane fakturami wystawionymi 7 dni po zakończeniu miesiąca, natomiast winny być rozliczane za miesiąc, w którym wykonano usługę.

Ogólna zasada zawarta w art. 6 ust. 4 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.) stanowi, że jeżeli sprzedaż towaru lub wykonanie usługi powinno być potwierdzone fakturą, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7 dniu od dnia wydania towaru lub wykonania usługi. Wydany na podstawie art. 6 ust. 10 ww. ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym przepis § 35 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 marca 2002 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy od podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 27, poz. 268 ze zm.) zawiera szczegółowe informacje, jakie winny zawierać faktury. Przepis powyższy dopuszcza możliwość podawania na fakturze wyłącznie miesiąca i roku sprzedaży, ale tylko w przypadku sprzedaży towarów (świadczenia usług) o charakterze ciągłym.

Z wyżej przedstawionej zasady wystawiania faktur wynika, że czynności w nich wykazane winny być rozliczone za miesiąc, który odpowiada dacie wystawienia faktury. W przypadku usług najmu lokali obowiązuje tzw. szczególny moment powstania obowiązku podatkowego, wynikający z art. 6 ust. 8b pkt 4 ww. ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym. Przepis ten stanowi, że m.in. w przypadku usług najmu, dzierżawy, leasingu lub usług o podobnym charakterze obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty nie później jednak niż z upływem terminu płatności. W powyższym przypadku faktury za świadczenie tych usług winny być wystawiane nie później niż z chwilą otrzymania części lub całości zapłaty za usługę, względnie w dniu, w którym przypada umowny termin płatności za usługę - co wynika z dyspozycji § 40 ust. 1 ww. rozporządzenia Ministra Finansów. Za miesiąc, w którym wystawiono fakturę należy rozliczyć przedmiotowe czynności.

Stanowisko Strony pytającej nie jest zatem zgodne z obowiązującymi przepisami z tego zakresu. Jak wynika z treści zapytania Szpital nie zwraca uwagi na szczególny moment powstania obowiązku podatkowego przy rozliczaniu usług najmu lokalu.

Odnośnie drugiej ze świadczonych usług: usług medycznych sprzedawanych Małopolskiej Kasie Chorych (obecnie Narodowemu Funduszowi Ochrony Zdrowia) ww. ustawa o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym nie rozstrzyga o szczególnym terminie fakturowania i rozliczania tych usług, należy więc stosować zasady ogólne. Przepisy zawarte w art. 6 ww. ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. uzależniają termin wystawienia i rozliczenia faktur od momentu powstania obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług. W przypadku świadczenia usług zwolnionych z opodatkowania nie powstaje obowiązek podatkowy. Wyłączne świadczenie usług zwolnionych z opodatkowania nie uprawnia podatnika do wystawiania faktur VAT oraz zwalnia go z obowiązku składania deklaracji VAT-7.

W przypadku podatników podatku od towarów i usług, którzy wykonują czynności opodatkowane i zwolnione z opodatkowania istnieje obowiązek wykazywania sprzedaży zwolnionej z opodatkowania. Wobec braku szczególnych uregulowań w tym zakresie w ocenie Urzędu do wystawiania faktur i rozliczania czynności zwolnionych z opodatkowania należy zastosować dyspozycję art. 6 ust. 4 ww. ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. W przypadku, gdy usługa ma charakter ciągły (co niewątpliwie występuje w przypadku usług medycznych) istnieje możliwość wystawienia jednej zbiorczej faktury za cały miesiąc. Data sprzedaży obejmuje miesiąc i rok. Termin jej wystawienia w tym przypadku nie może być późniejszy od 7 dnia miesiąca następującego po miesiącu, którego dotyczy usługa - zgodnie z § 38 cytowanego rozporządzenia Ministra Finansów. Rozliczenie tych czynności winno następować w miesiącu, którego dotyczy data wystawienia faktury (art. 6 ust. 4 ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym).

Z treści zapytania wynika, że Szpital obciążał Małopolską Kasę Chorych za świadczenie usług na podstawie faktur wystawianych do 10 dnia każdego miesiąca i za dany miesiąc wykazywał w deklaracji sprzedaż zwolnioną z opodatkowania. Tak przedstawiony sposób fakturowania i rozliczania sprzedaży zwolnionej z opodatkowania nie leży w sprzeczności z wyżej przedstawionymi przepisami podatkowymi.

Ad. 2. Dotyczy formy rozliczania podatku naliczonego do odliczenia.

Z uwagi na wykonywanie czynności zwolnionych z opodatkowania oraz opodatkowanych Szpital obniżając podatek należny o naliczony może uwzględniać wyłącznie tą część podatku naliczonego, która posiada związek ze sprzedażą opodatkowaną. W przypadku, gdy poniesione wydatki i zawarty w nich podatek posiadają związek zarówno ze sprzedażą zwolnioną z opodatkowania oraz opodatkowaną należy zastosować metodę obliczenia podatku do odliczenia zawartą w art. 20 ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym. Strona pytająca stwierdza, że uwzględnia w sporządzanych rozliczeniach tylko te wydatki, które posiadają wyłącznie związek ze sprzedażą opodatkowaną oceniając, że metoda ta jest prawidłowa. Podatek zawarty w tych zakupach w całości obniża podatek należny. Przedmiotem zapytania Wnioskodawcy jest uzyskanie odpowiedzi, czy taki sposób rozliczania jest prawidłowy. W świetle wyżej przedstawionej wykładni przepisów sposób rozliczania podatku naliczonego stosowany przez Szpital nie narusza przepisów zawartych w art. 20 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym. Należy wskazać, że obniżanie podatku należnego o naliczony jest prawem podatnika, przysługującym mu, gdy spełnione są łącznie wszystkie warunki zawarte w art. 19-25 ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym oraz przepisach wykonawczych do ustawy.

Naruszenie przepisów podatkowych stanowi m.in. wykazanie przez podatnika podatku do odliczenia w zawyżonej wysokości. Odliczenie podatku w kwocie należnej bądź mniejszej od należnej nie stanowi o naruszeniu prawa podatkowego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj