Interpretacja Urzędu Skarbowego w Przemyślu
US.IX/443-98/HM/04
z 12 listopada 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US.IX/443-98/HM/04
Data
2004.11.12



Autor
Urząd Skarbowy w Przemyślu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Zwolnienia --> Zwolnienie od podatku

Podatek od towarów i usług --> Procedury szczególne --> Szczególne procedury dotyczące drobnych przedsiębiorstw --> Drobni przedsiębiorcy

Podatek od towarów i usług --> Zmiany w przepisach obowiązujących, przepisy przejściowe i końcowe --> Przepisy przejściowe i końcowe --> Utrata zwolnienia


Słowa kluczowe
nauka zawodu
stołówka szkolna
szkoły
usługi edukacyjne
wartość sprzedaży


Pytanie podatnika
Szkoła w ramach przygotowania młodzieży do zawodu prowadzi zajęcia praktyczne zaliczone do symbolu PKWiU „80”, które zwolnione są od podatku VAT. Wyroby gastronomiczne produkowane w trakcie zajęć praktycznych są sprzedawane na terenie szkoły przez uczniów w ramach programu nauczania – obsługa konsumenta. Czy powyższa czynność podlega opodatkowaniu podatkiem VAT, czy też zwolniona jest od podatku?


Działając na podstawie art. 14a §1 i § 3 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Przemyślu, w odpowiedzi na państwa pismo z dnia 11.10.2004 r. (znak: ZSGiPS/V/2004), uzupełnione pismem z dnia 21.10.2004 r., wyjaśnia:

Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika, iż szkoła w ramach przygotowania młodzieży do zawodu prowadzi zajęcia praktyczne zaliczone do symbolu PKWiU „80”, które zwolnione są od podatku VAT. Wyroby gastronomiczne produkowane w trakcie zajęć praktycznych są sprzedawane na terenie szkoły przez uczniów w ramach programu nauczania – obsługa konsumenta. Problem podatnika sprowadza się do tego, czy powyższa czynność podlega opodatkowaniu podatkiem VAT, czy też zwolniona jest od podatku.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) opodatkowaniu podatkiem VAT podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Z kolei art. 8 ust. 1 ustawy o VAT definiuje świadczenie usług, jako każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 ustawy.

Zgodnie z postanowieniami art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT zwalnia się od podatku usługi wymienione w załączniku nr 4 do tej ustawy. W poz. 7 załącznika nr 4 pod symbolem PKWiU ex 80 wymienione zostały usługi w zakresie edukacji. Organ podatkowy podziela zatem stanowisko szkoły, iż zajęcia praktyczne przygotowujące młodzież do zawodu, w trakcie których produkowane są wyroby gastronomiczne, mieszczące się w symbolu PKWiU ex 80, zwolnione są od podatku VAT na podstawie załącznika nr 4 do ustawy. Wątpliwości sprowadzają się do tego, czy sprzedaż przez młodzież przedmiotowych wyrobów można zaklasyfikować do symbolu PKWiU 80.

Kierując się opinią Ośrodka Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych, według której prowadzenie stołówki w szkole przez personel szkoły dla uczniów i pracowników szkoły pod warunkiem, że stołówka nie jest odrębnym podmiotem gospodarczym, a prowadzenie jej jest ściśle związane z działalnością mieści się w symbolu PKWiU 80, przez analogię można by uznać, iż sprzedaż wyrobów gastronomicznych wyprodukowanych przez młodzież w ramach zajęć praktycznych dla uczniów i pracowników tej szkoły można również zaklasyfikować do symbolu PKWiU 80, która korzystać będzie ze zwolnienia z podatku VAT. W przypadku natomiast sprzedaży tych wyrobów dla odbiorców zewnętrznych, sprzedaż ta podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem VAT. Niemniej jednak Urząd zauważa, iż nie jest organem władnym do wydawania opinii interpretacyjnych podstawowych standardów klasyfikacyjnych (PKWiU, PKOB, PCN), właściwym organem jest tylko jeden organ statystyczny – Urząd Statystyczny w Łodzi Ośrodek Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych. Dla oceny, czy przedmiotową sprzedaż wyrobów można zaklasyfikować do symbolu PKWiU 80 szkoła powinna zwrócić się o opinię do Urzędu Statystycznego w Łodzi.

Obowiązek podatkowy z tytułu dostawy towarów czy świadczenia usług podlegających opodatkowaniu podatkiem VAT u podatnika korzystającego ze zwolnienia podmiotowego na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) powstanie w momencie przekroczenia kwoty 10.000 euro, a opodatkowaniu podlega nadwyżka sprzedaży ponad tę kwotę (ust. 5 art. 113). Do wartości sprzedaży, o której mowa w art. 113 ust. 1 nie wlicza się kwoty podatku, jak również odpłatnej dostawy towarów oraz odpłatnego świadczenia usług zwolnionych od podatku, a także towarów, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji (art. 113 ust. 2 ustawy). Zgodnie z przepisami przejściowymi (art. 168 ust. 3 ustawy) do obliczenia wartości sprzedaży opodatkowanej, o której mowa w art. 113 za rok 2003 oraz za okres od dnia 1.01.2004 do dnia 30.04.2004 r. przyjmuje się wartość sprzedaży towarów w rozumieniu art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 8.01.1993 r. Na podstawie przepisu art. 168 ust. 1 ustawy VAT postanowiono, że w 2004 r. kwotę 10.000 euro przeliczoną na złote przyjmuje się w wysokości określonej przepisem wykonawczym wydanym na podstawie art. 14 ust. 11 pkt 1 dotychczasowej ustawy z dnia 8.01.1993 r. Oznacza to, że wartość sprzedaży towarów i usług za 2003 r., która uprawnia do zwolnienia podmiotowego od podatku VAT w 2004 r. wynosi 45.700 zł, co zostało określone w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 17.11.2003 r. w sprawie określenia kwoty uprawniającej do zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 202, poz. 1962). Kwota ta obowiązuje również w trakcie 2004 r.

Powyższej odpowiedzi udzielono w oparciu o przedstawiony stan faktyczny oraz obowiązujące, na dzień jej datowania, przepisy prawa.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj