Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Wawer
1439/DF/410/87/2005/Art.14a
z 29 marca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1439/DF/410/87/2005/Art.14a
Data
2005.03.29



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Wawer


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z działalności gospodarczej


Słowa kluczowe
leasing
moment powstania przychodów
odszkodowania
podatek dochodowy od osób fizycznych
przychód
samochód


Pytanie podatnika
Czy kwota jaką otrzymałem od firmy leasingowej jest przychodem do opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych?


Pismem z dnia 02.02.2005r /data wpływu do Urzędu 09.02.2005r/ zwrócił się Pan o udzielenie pisemnej interpretacji w sprawie stosowania przepisów z zakresu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych tj. opodatkowania otrzymanego odszkodowania od firmy leasingowej.

Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika, że prowadząc działalność gospodarczą użytkował Pan samochód na podstawie umowy leasingu, który z uwagi na wypadek uległ całkowitemu zniszczeniu. Zgodnie z § 6 ust. 10 Ogólnych Warunków Umowy Leasingu Operacyjnego, umowa leasingu została rozwiązana. Finansujący, który ubezpieczył przedmiot leasingu otrzymał odszkodowanie i dokonał jego rozliczenia z Panem potrącając należności oraz równowartość 19% podatku dochodowego. W piśmie twierdzi Pan, że nie powinien zapłacić podatku dochodowego od kwoty otrzymanego od firmy odszkodowania.

Zgodnie z § 6 ust. 1 w/w warunków umowy leasingu koszty ubezpieczenia przedmiotu leasingu przez cały czas trwania umowy, których zakres i rodzaj ustalił finansujący ponosi korzystający. Każda zapłacona składka jest refakturowana na korzystającego. Dlatego też uprawnionym do otrzymania ubezpieczenia w przypadku utraty przedmiotu leasingu był korzystający. Jednakże prawo do ubezpieczenia zostało scedowane na rzecz finansującego, czyli właściciela pojazdu, który zgodnie z postanowieniami umowy potrącił należne mu kwoty, a pozostałą część odszkodowania przeznaczył korzystającemu.

Zgodnie z powszechną zasadą wyrażoną w treści art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r o podatku dochodowym od osób fizycznych /Dz.U. z 2000r Nr 14 poz. 176 z późn. zm./ opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem wymienionych w art. 21, 52 i 52a oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano pobór podatku. Na podstawie art. 21 ust. 1 lit. e powołanej wyżej ustawy otrzymane odszkodowania za szkody dotyczące składników majątku związanego z prowadzoną działalnością gospodarczą nie są zaliczane do katalogu zwolnień przedmiotowych. Stanowią zatem przychód z działalności gospodarczej zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 12 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Bez względu na formę rozliczeń dokonanych między finansującym i korzystającym cała kwota z tytułu otrzymanego odszkodowania stanowi u korzystającego przychód podlegający opodatkowaniu i winna być wpisana w podatkowej księdze przychodów i rozchodów w kolumnie 8 tj. pozostałych przychodów /Rozp. Min. Fin. Z 26.08.2003r Dz.U. Nr 152, poz. 1475 z późn. zm./.

Mając powyższe na uwadze Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Wawer stwierdza, że stanowisko zajęte przez Pana we wniosku jest nie prawidłowe.

Jednocześnie Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Wawer informuje, iż niniejsza interpretacja o zakresie stosowania prawa podatkowego, dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Zgodnie z art. 14 b § 1 ustawy ordynacja podatkowa udzielona interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika , inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie, zgodnie z art. 14 a § 4 Ordynacja podatkowa przysługuje prawo złożenia zażalenia. Zażalenie składa się do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia /art. 236 § 2 Ordynacji podatkowej/ za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj