Interpretacja Urzędu Skarbowego w Jaśle
PP/443/94/04
z 22 grudnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443/94/04
Data
2004.12.22



Autor
Urząd Skarbowy w Jaśle


Temat
Podatek od towarów i usług --> Dokumentacja --> Kasy rejestrujące --> Kasy rejestrujące


Słowa kluczowe
kasa rejestrująca
korekta
paragony
prowadzenie ewidencji


Pytanie podatnika
dotyczy możliwości dokonania korekty obrotu w kasie rejestrującej


Mając na uwadze art. 14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), w związku z wniesionym pismem z dnia 26.11.2004 r., Naczelnik Urzędu Skarbowego w Jaśle informuje:

Zgodnie z § 5 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z 4.07.2002 r. w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące, oraz warunków stosowania tych kas przez podatników (Dz. U. Nr 108, poz. 948) podatnicy prowadzący ewidencję przy zastosowaniu kas rejestrujących, z zastrzeżeniem ust. 2, są obowiązani do dokonywania rejestracji każdej sprzedaży przy zastosowaniu kasy i dokonywania wydruku z każdej sprzedaży paragonu fiskalnego lub faktury VAT oraz do wydawania oryginału wydrukowanego dokumentu nabywcy.

Paragon jest specyficznym dokumentem sprzedaży emitowanym przez kasę rejestrującą. Do jego otrzymania uprawnione są wyłącznie osoby fizyczne, nieprowadzące działalności gospodarczej oraz prowadzący tę działalność w formie indywidualnych gospodarstw rolnych. Osoby wymienione powinny zawsze otrzymać paragon od sprzedawców towarów i świadczących usługi, bez względu na to czy zażądają jego otrzymania, czy też nie. Gdy nabywca otrzymał paragon kasowy, a następnie zażądał wystawienia faktury - wystawienie tego dokumentu uzależnione jest od zwrotu paragonu. Korekta paragonu może być dokonana przed zakończeniem transakcji sprzedaży. Transakcja, która została zakończona wydaniem paragonu, nie podlega korekcie przez kasę. Zakaz korekty transakcji sprzedaży zakończonej wydrukiem dotyczy wprost jedynie zakazu korekty paragonu, nie oznacza jednak korekty obrotu oraz kwot podatku należnego. W przypadku, gdy sprzedaż była zarejestrowana jedynie w kasie, a tym samym udokumentowana tylko paragonem, korekt można dokonywać jedynie poprzez zapisy w specjalnie do tego celu stworzonym rejestrze korekt sprzedaży kasowej (pomyłek rachunkowych, reklamacji, zwrotów, rabatów, zmian wartości sprzedaży, itp.). Zwrot paragonu stanowi najbardziej wiarygodną podstawę dla podatnika do dokonania korekty obrotu zarejestrowanego przez kasę i zamieszczenia zapisu w ewidencji korekt sprzedaży kasowej podatnik powinien opisać zaistniałą sytuację, a opis dołączyć do specjalnie prowadzonej ewidencji korekt. Do opisu dołączyć należy również błędny paragon, opatrzony napisem „anulowana”. Na podstawie ewidencji pod koniec miesiąca dokonać korekty wartości obrotów zaewidencjonowanych w pamięci kasy rejestrującej.

Ponieważ w zaistniałej sytuacji niemożliwe jest we wszystkich opisanych przypadkach posłużenie się oryginałami wyemitowanych paragonów fiskalnych, należy zatem posłużyć się ich kopiami. Podstawą do dokonania korekty może być zatem tylko wskazana ewidencja, z której musi dokładnie wynikać kwota zawyżonego podatku przypisana do konkretnego paragonu. Stanowisko to jest zgodne z zawartym w piśmie Departamentu Podatków Pośrednich Ministerstwa Finansów z dnia 28.05.1999 r. (znak: PP7-7253/581/99/JC). Skorzystanie z takiego rozwiązania jest możliwe wyjątkowo, gdy niezgodność danych wynikających z ewidencji prowadzonej przez kasę fiskalną ze stanem faktycznym jest spowodowana np. jak w pani przypadku oczywistymi omyłkami. Oznacza to (wyrok NSA, sygn. akt III SA 5200/98), że „ewidencja prowadzona z zastosowaniem kas zawsze stanowi dowód kluczowy, a obalenie go innym dowodem, aczkolwiek dopuszczalne może zachodzić w sytuacjach wyjątkowych (...) i jest możliwe tylko wówczas, gdy niezgodność danych wynikających z tej ewidencji ze stanem faktycznym nie tylko wynika z kontrdowodów przedstawionych przez podatnika – ale obiektywnie rzecz biorąc – jest prawdopodobna w stopniu graniczącym z pewnością”.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj