Interpretacja Urzędu Miasta w Zawadzkiem
SN3110/P/2/05
z 22 lutego 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
SN3110/P/2/05
Data
2005.02.22



Autor
Urząd Miasta w Zawadzkiem


Temat
Podatki i opłaty lokalne --> Podatek od nieruchomości --> Podatnicy podatku od nieruchomości


Słowa kluczowe
podatek od nieruchomości
posiadacz zależny
umowa najmu


Pytanie podatnika
Dotyczy ustalenia na kim ciąży obowiązek podatkowy w świetle art. 3 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych ( Dz. U. z 2002 r. Nr 9 poz. 84 ze zm. )- właściciel nieruchomości jednostka samorządu terytorialnego, użytkownik nieruchomości osobs prawna ( wpis ewidencji geodezji - użytkownik ), użytkownik zawiera umowę najmu pomieszczenia z osobą Y do prowadzenia działalności gospodarczej.


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a 1, 2, 3 i 4, art. 14 b 1, 2 i 7,art. 216 w związku z art. 217 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja Podatkowa( Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ) w związku z art. 3 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych ( Dz. U. z 2002 r. Nr 9 poz. 84 ze zm. )

p o s t a n a w i a m

uznać , że podatnikiem podatku od nieruchomości - od lokalu zajętego do prowadzenia działalności gospodarczej w budynku szpitala położonego w ........ firmie Y jest X .

U z a s a d n i e n i e

X wnioskiem z dnia 24 XI 2004 r zwrócił się w trybie art. 14 a wyżej wymienionej ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja Podatkowa z prośbą o udzielenie pisemnej interpretacji, na kim ciąży obowiązek podatkowy od wynajętego pomieszczenia w budynku szpitala do prowadzenia działalności gospodarczej przez firmę Y.

Wnioskodawca przedstawił stan faktyczny oraz własne stanowisko w sprawie.

Po rozpatrzeniu wniosku stwierdzam , co następuje: zgodnie z wpisem w ewidencji geodezji pod nr jednostki rejestrowej ............ - jest zapis , że właścicielem nieruchomości jest Z , a użytkownikiem jest X.

X jest posiadaczem nieruchomości stanowiących własność jednostki samorządu terytorialnego i posiadanie to wynika z umowy zawartej z właścicielem , o czym świadczy: Uchwała Nr XXVIII/186/2001 Rady Powiatu....................... z dnia .................r. w sprawie: przekazania nieruchomości Powiatu .................w nieodpłatne użytkowanie; Uchwała Nr XXIX/191/2001 Rady Powiatu..................... z dnia .................... w sprawie: przekazania nieruchomości Powiatu ................ w nieodpłatne użytkowanie oraz umowa użytkowania zawarta w dniu .................... pomiędzy Zarządem Powiatu ............... a X.

Na podstawie przytoczonych powyżej uchwał i umowy użytkowania stwierdzam, że X uzyskał władanie nieruchomością i prowadzi na niej działalność we własnym imieniu i na własny rachunek - a więc jest zgodnie z art. 336 Kodeksu cywilnego posiadaczem zależnym. Innymi słowy - posiadacz zależny to osoba fizyczna lub prawna , która nie jest ani właścicielem, ani użytkownikiem wieczystym a włada nieruchomością w oparciu o uregulowany stosunek prawny / w omawianym przypadku jest to umowa użytkowania /.

W związku z powyższym na podstawie art. 3 ust.1 pkt. 4 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych na posiadaczu zależnym - użytkowniku nieruchomości stanowiących własność jednostki samorządu terytorialnego ciąży obowiązek podatkowy w podatku od nieruchomości.
Zawarcie umowy najmu pomieszczenia przez X / użytkownika nieruchomości będących własnością jednostki samorządu terytorialnego / z firmą Y do prowadzenia działalności gospodarczej nie przenosi obowiązku podatkowego na najemcę nieruchomości.Umowa najmu nie została zawarta bezpośrednio z właścicielem nieruchomości - ............ - tylko z posiadaczem zależnym - użytkownikiem nieruchomości, dlatego też ,w tym przypadku nie może mieć zastosowania art. 3 ust. 1 pkt. 4 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych.
W tym stanie rzeczy postanowiono jak wyżej.

POUCZENIA:

Niniejsza interpretacja przepisów prawa podatkowego nie jest wiążąca dla podatnika. Jeżeli jednak podatnik zastosował się do tej interpretacji, organ nie może wydać decyzji określającej lub ustalającej jego zobowiązanie podatkowe bez zmiany albo uchylenia danego postanowienia , jeżeli taka decyzja byłaby niezgodna z interpretacją zawartą w tym postanowieniu.
Niniejsza interpretacja jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji.
Niniejsze postanowienie , jak stanie się ostateczne , po usunięciu danych identyfikujących podatnika, zostanie przesłane do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu, celem jego zamieszczenia na stronie internetowej izby skarbowej.
Na postanowienie niniejsze przysługuje stronie prawo wniesienia zażalenia w terminie 7 dni od daty jego doręczenia, za pośrednictwem ...................... do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Opolu.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj