Interpretacja Izby Skarbowej w Gdańsku
PI/005-731/04/CIP/01
z 16 lipca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PI/005-731/04/CIP/01
Data
2004.07.16



Autor
Izba Skarbowa w Gdańsku


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Szczególne przypadki zastosowania stawki 0% --> Szczególne przypadki zastosowania stawki 0%


Słowa kluczowe
podatek od towarów i usług
transport
usługi spedycji


Pytanie podatnika
Podatnik pyta o prawidłowy sposób klasyfikowania w/w usług.
Do usług wymienionych w punkcie 1 Podatnik, w oparciu o art. 83 ust.3 pkt 3 Ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535) stosuje stawkę 0%. W zakresie usług opisanych w punkcie 2, w oparciu o art. 27 ust. 2 pkt 2 przywołanej ustawy, wykazuje sprzedaż jako nie podlegającą opodatkowaniu i prosi w zakresie tej usługi o informację, jakim dokumentem należy potwierdzić jej wykonanie.


Stan faktyczny

Czynny podatnik VAT świadczy usługi pośrednictwa i spedycji związane z usługami międzynarodowego transportu towarów polegające na organizowaniu frachtu morskiego i pobieraniu opłat terminalowych związanych z załadunkiem, wyładunkiem kontenerów i czynnościami manipulacyjnymi w porcie. Świadczone usługi związane są z przemieszczaniem towarów:

  1. z miejsca wyjazdu poza terytorium Wspólnoty do miejsca przeznaczenia na terytorium kraju i odwrotnie;
  2. z miejsca wyjazdu poza terytorium Wspólnoty do miejsca przeznaczenia na terytorium państwa członkowskiego innego niż terytorium kraju i odwrotnie.

Podatnik posiada konosament morski stwierdzający przekroczenie granicy UE.

Ocena prawna stanu faktycznego

Na podstawie art. 83 ust. 1 pkt 23 w/w Ustawy o podatku od towarów i usług (zwanej dalej: „ustawą”) do usług transportu międzynarodowego stosuje się stawkę podatku VAT w wysokości 0%. Ustawodawca przyjmuje, że usługami transportu międzynarodowego towarów w rozumieniu tego przepisu są przewóz lub inny sposób przemieszczania towarów:

  1. z miejsca wyjazdu (nadania) na terytorium kraju do miejsca przyjazdu (przeznaczenia) poza terytorium Wspólnoty,
  2. z miejsca wyjazdu (nadania) poza terytorium Wspólnoty do miejsca przyjazdu (przeznaczenia) na terytorium kraju,
  3. z miejsca wyjazdu (nadania) poza terytorium Wspólnoty do miejsca przyjazdu (przeznaczenia) poza terytorium Wspólnoty, jeżeli trasa przebiega na pewnym odcinku przez terytorium kraju (tranzyt),
  4. z miejsca wyjazdu (nadania) na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju do miejsca przyjazdu (przeznaczenia) poza terytorium Wspólnoty lub z miejsca wyjazdu (nadania) poza terytorium Wspólnoty do miejsca przyjazdu (przeznaczenia) na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju, jeżeli trasa przebiega na pewnym odcinku przez terytorium kraju

oraz usługi pośrednictwa i spedycji międzynarodowej, związane z usługami, o których mowa powyżej (art. 83 ust. 3 ustawy).

W świetle powyższego Podatnik prawidłowo zastosował do wynagrodzenia (prowizji) spedytora z tytułu świadczenia usług opisanych w punkcie 1, jako związanych z usługami transportu międzynarodowego w rozumieniu art. 83 ust. 3 ustawy, stawkę podatku VAT w wysokości 0% na podstawie art. 83 ust. 1 pkt 23.

Należy jednak podkreślić, że świadczenie usług transportu międzynarodowego, o których mowa w art. 83 ust. 1 pkt 23, musi być udowodnione odpowiednimi dokumentami. Zgodnie z art. 83 ust. 5 pkt 1 i 2, w przypadku transportu towarów przez przewoźnika lub spedytora dokumentami tymi są: list przewozowy lub dokument spedytorski stosowany wyłącznie w komunikacji międzynarodowej, lub inny dokument, z którego jednoznacznie wynika, że w wyniku przewozu z miejsca nadania do miejsca przeznaczenia nastąpiło przekroczenie granicy z państwem trzecim, faktura wystawiona przez przewoźnika (spedytora) oraz w przypadku towarów importowanych dodatkowo dokument potwierdzony przez urząd celny, z którego jednoznacznie wynika fakt wliczenia wartości usługi do podstawy opodatkowania z tytułu importu towarów.

W pojęciu usług transportu międzynarodowego zdefiniowanym w art. 83 ust. 3 ustawy nie mieszczą się natomiast usługi spedycji związane z transportem odbywającym się pomiędzy terytorium państwa członkowskiego UE innego niż terytorium kraju a państwem trzecim nie należącym do UE w sytuacji, kiedy trasa nie przebiega w żadnej części przez terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Usługi te, opisane przez Podatnika w punkcie 2 złożonego zapytania, nie są objęte zakresem działania ustawy i opodatkowane w Polsce, bowiem zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy - opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, zaś w przypadku usług transportowych miejscem ich świadczenia jest miejsce, gdzie odbywa się transport z uwzględnieniem pokonanych odległości (art. 27 ust. 2 pkt 2 ustawy).

Świadczenie usług, dla których miejscem opodatkowania jest terytorium państwa członkowskiego UE innego niż terytorium kraju lub terytorium państwa trzeciego, jeżeli dla tych czynności podatnicy wystawiający fakturę nie są zidentyfikowani dla podatku od wartości dodanej lub o podobnym charakterze, powinno być udokumentowane fakturą wystawioną stosownie do postanowień § 30 Rozporządzenia Ministra Finansów z 27.04.2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 97, poz. 971).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj