Interpretacja Pierwszego Śląskiego Urzędu Skarbowego w Sosnowcu
PSUS/PPO I/443/22/ 05 /AD
z 16 lutego 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PSUS/PPO I/443/22/ 05 /AD
Data
2005.02.16



Autor
Pierwszy Śląski Urząd Skarbowy w Sosnowcu


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
komis
marża
towar
towar używany


Pytanie podatnika
Czy w przypadku umów komisu zawieranych przez Spółkę (jako komisanta) z osobami fizycznymi, nie będącymi podatnikami VAT, w celu sprzedaży samochodów używanych przez komitentów przez okres ponad pół roku, podstawą opodatkowania jest marża stanowiąca różnicę pomiędzy całkowitą kwotą, którą ma zapłacić nabywca towaru a kwotą nabycia, pomniejszona o kwotę podatku, czy też podstawą opodatkowania jest cała kwota, którą ma zapłacić nabywca, pomniejszona o kwotę należnego podatku?


Z opisanego w przedmiotowym piśmie stanu faktycznego wynika, że Spółka w ramach prowadzonej działalności gospodarczej sprzedaje samochody - zarówno nowe jak i używane. Obrót samochodami używanymi dokonywany jest przez Spółkę w szczególności w drodze zakupu tychże samochodów od osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej w celu dalszego ich zbywania. Spółka również sprzedaje samochody używane na podstawie umowy komisu zawieranej z właścicielami tych samochodów - osobami fizycznymi nieprowadzącymi działalności gospodarczej i niebędącymi podatnikami VAT. Zatem Spółka - jako komisant, sprzedaje za wynagrodzeniem, w zakresie swojej działalności, samochody używane na rachunek komitentów, lecz w imieniu własnym. W tym przypadku sprzedaż dotyczy samochodów używanych przez komitentów przez okres co najmniej pół roku.

W związku z powyższym Spółka w przedmiotowym piśmie zwróciła się z następującym zapytaniem: czy w przypadku umów komisu zawieranych przez Spółkę (jako komisanta) z osobami fizycznymi niebędącymi podatnikami VAT, w celu sprzedaży samochodów używanych przez komitentów przez okres ponad pół roku, podstawą opodatkowania jest marża stanowiąca różnicę pomiędzy całkowitą kwotą, którą ma zapłacić nabywca towaru a kwotą nabycia, pomniejszona o kwotę podatku, czy też podstawą opodatkowania jest cała kwota, którą ma zapłacić nabywca, pomniejszona o kwotę należnego podatku.

Zdaniem Spółki, gdy komitentem jest osoba fizyczna niebędąca podatnikiem podatku VAT, wtedy komisant (Spółka), po spełnieniu warunków określonych w art. 120 ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 11.03.2004 r., może zastosować przepisy w zakresie szczególnej procedury opisanej w tym przepisie, gdzie podstawą opodatkowania jest marża.

Zgodnie z przepisem art. 120 ust. 4 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), w przypadku podatnika wykonującego czynności polegające na dostawie towarów używanych, w tym także samochodów używanych spełniających warunki towaru używanego według art. 120 ust. 1 pkt 4 (przez towary używane rozumie się ruchome dobra materialne nadające się do dalszego użytku w ich aktualnym stanie lub po naprawie, inne niż określone w pkt 1-3 oraz inne niż metale szlachetne lub kamienie szlachetne...), podstawą opodatkowania podatkiem jest marża stanowiąca różnicę między całkowitą kwotą, którą ma zapłacić nabywca towaru, a kwotą nabycia, pomniejszona o kwotę podatku.

Powyższy system opodatkowania, w myśl art. 120 ust. 10 pkt 1 ww. ustawy, dotyczy tych towarów używanych, które podatnik nabył m. in. od osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, niebędącej podatnikiem, o którym mowa w art. 15. Jednocześnie należy nadmienić, iż opisany powyżej system opodatkowania ma charakter fakultatywny, tzn. podatnik może podjąć decyzję o opodatkowaniu towarów używanych (w rozumieniu art. 120 ust. 1 pkt 4 ww. ustawy, przy spełnieniu warunków, o których mowa w art. 120 ust. 10 cyt. ustawy) w systemie marży bądź na zasadach ogólnych.

W związku z powyższym, Spółka może skorzystać ze specjalnej procedury opodatkowania marży według zasad określonych w art. 120 ust. 4 ww. ustawy.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj