Interpretacja Izby Skarbowej w Poznaniu
BD-M/436-32/04
z 24 marca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
BD-M/436-32/04
Data
2005.03.24



Autor
Izba Skarbowa w Poznaniu


Temat
Podatek od spadków i darowizn --> Przedmiot opodatkowania --> Wyłączenia


Słowa kluczowe
nabycie
ulga mieszkaniowa
utrata prawa do ulgi
zbycie


Pytanie podatnika
Czy nabycie, w ciągu sześciu miesięcy od dnia zbycia nabytego w darowiźnie lokalu, innego mieszkania do wspólności majątkowej małżeńskiej powoduje utratę prawa do ulgi mieszkaniowej ?


Zgodnie z art. 16 ust. 7 ustawy z dnia 28 lipca 1983r. o podatku od spadków i darowizn / tekst jedn. Dz. U. z 2004r. Nr 142 poz. 1514 z późn. zm. / nie stanowi podstawy do wygaśnięcia decyzji zbycie udziału w budynku lub lokalu na rzecz innego z obdarowanych oraz zbycie budynku lub lokalu, jeżeli było ono uzasadnione koniecznością zmiany warunków mieszkaniowych, a nabycie innego budynku lub uzyskanie pozwolenia na jego budowę albo nabycie innego lokalu nastąpiło nie później niż w ciągu sześciu miesięcy od dnia zbycia.

Z przepisu tego wynika, iż dla zachowania ulgi mieszkaniowej wymagane jest łączne spełnienie obu warunków : zbycie przez obdarowanego nabytego w darowiźnie lokalu uzasadnione winno być koniecznością zmiany warunków mieszkaniowych, a nabycie przez obdarowanego innego lokalu winno nastąpić nie później niż w ciągu sześciu miesięcy od dnia zbycia nabytego w darowiźnie lokalu.

Jeżeli zatem zbycie przedmiotu darowizny uzasadnione będzie koniecznością zmiany warunków mieszkaniowych, nabycie innego mieszkania do wspólności majątkowej małżeńskiej nie będzie powodować utraty prawa do ulgi mieszkaniowej.

W takim przypadku uznaje się bowiem, że strona obdarowana nadal spełnia warunki uprawniające do korzystania z ulgi mieszkaniowej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj