Interpretacja Urzędu Skarbowego w Ostródzie
PD/415-01/05
z 11 marca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD/415-01/05
Data
2005.03.11



Autor
Urząd Skarbowy w Ostródzie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Skala podatkowa

Ewidencja i identyfikacja podatników --> Postępowanie w sprawie nadania NIP --> Aktualizacja danych


Słowa kluczowe
działalność gospodarcza
działalność na imię obojga małżonków
księgi rachunkowe
likwidacja działalności
podatek liniowy
spis z natury


Pytanie podatnika
1. Czy zmieniając wpis do ewidencji działalności gospodarczej z obojga małżonków na wpis na jednego małżonka Podatnik będzie mógł dalej rozliczać się według zadeklarowanego w roku 2004 podatku liniowego - 19%?
2. Czy pominięcie w roku 2005 w rozliczeniach żony w ciągu roku, która posiada oddzielny wpis do ewidencji działalności gospodarczej i nie zgłosiła obowiązku podatkowego w Urzędzie Skarbowym nie będzie traktowane jako likwidacja działalności gospodarczej prowadzonej na obojga małżonków i rozpoczęcie działalności przez drugiego małżonka (przy prowadzeniu ksiąg rachunkowych)?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 6.01.2005 r. z uzupełnieniem złożonym dnia 14.01.2005 r. w sprawie wydania pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej przerejstrowania działalności gospodarczej prowadzonej na imię obojga małżonków na jednego z nich Naczelnik Urzędu Skarbowego w Ostródzie uznaje przedstawione stanowisko za prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 6.01.2005 r. zwrócił się Pan z zapytaniem:

  • czy zmieniając wpis do ewidencji działalności gospodarczej z obojga małżonków na wpis na jednego małżonka będzie Pan mógł dalej rozliczać się według zadeklarowanego w roku 2004 podatku liniowego - 19%
  • czy pominięcie w roku 2005 w rozliczeniach żony w ciągu roku, która posiada oddzielny wpis do ewidencji działalności gospodarczej i nie zgłosiła obowiązku podatkowego w Urzędzie Skarbowym nie będzie traktowane jako likwidacja działalności gospodarczej prowadzonej na obojga małżonków i rozpoczęcie działalności przez drugiego małżonka (przy prowadzeniu ksiąg rachunkowych)?

Pana zdaniem:zmiana działalności gospodarczej prowdzonej na imię obojga małżonków na imię jednego z małżonków nie jest zmianą ani likwidacją dotychczas prowadzonej działalności gospodarczej, przy prowadzeniu ksiąg rachunkowych nie ma konieczności sporządzenia remanentu likwidacyjnego i ustalenia dochodu.
Powyższa zmiana daje Panu możliwość kontynuowania działalności gospodarczej na własne nazwisko i rozliczania podatku dochodowego według zadeklarowanego podatku liniowego 19%.

Na podstawie postanowień art. 68 ustawy z dnia 02.07.2004 r. - Przepisy wprowadzające ustawę o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. Nr 173, poz. 1808) małżonkowie prowadzący działalność gospodarczą pod wspólnym numerem ewidencyjnym są obowiązani do złożenia, w terminie do 31.12.2005 r., wniosku o zmianę wspólnego wpisu małżonków w ewidencji działalności gospodarczej.

W świetle powyższego, dokonanie zmiany dotychczasowej działalności prowadzonej na imię obojga małżonków, na działalność prowadzoną wyłącznie przez Pana nie jest likwidacją działalności, lecz jej kontynuacją przez jednego małżonka. Zmiana ta, przy prowadzeniu ksiąg rachunkowych nie powoduje obowiązku sporządzenia spisu z natury, powoduje jedynie obowiązek ustalenia w sposób określony w art. 24 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U z 2000 r., Nr 14, poz. 176 ze zm.) faktycznych dochodów przypadających na każdego z małżonków za okres prowadzenia przez każdego z nich działalności gospodarczej.

Zgodnie z art. 9a. ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podatnicy, z zastrzeżeniem ust. 3 mogą wybrać sposób opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c. tj. w wysokości 19% podstawy obliczenia podatku. W myśl art. 9a. ust. 4 ustawy wybór sposobu opodatkowania dokonany w oświadczeniu, dotyczy również lat następnych, chyba że podatnik, w terminie do dnia 20 stycznia roku podatkowego, zawiadomi w formie pisemnej właściwego naczelnika urzędu skarbowego o rezygnacji z tego sposobu opodatkowania lub złoży w tym terminie pisemny wniosek lub oświadczenie o zastosowanie form opodatkowania określonych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym.

W związku z powyższym, iż w 2004 roku opłacał Pan podatek od dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej zgodnie z art. 30c. tj. w wysokości 19% podstawy obliczenia podatku i do dnia 20 stycznia 2005 roku nie zawiadomił o rezygnacji z tego sposobu opodatkowania oraz nie złożył w tym terminie wniosku o zastosowanie form opodatkowania określonych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym wybór opodatkowania dokonany w 2004 roku dotyczy również 2005 roku.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Ostródzie informuje, że interpretacja dotyczy stanu faktycznego, przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Zgodnie z art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej na niniejsze postanowienie służy stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Olsztynie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Ostródzie w terminie siedmiu dni od daty jego doręczenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj