Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź-Górna
I-415/03/03/05
z 7 marca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
I-415/03/03/05
Data
2005.03.07



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy Łódź-Górna


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
sprzedaż nieruchomości
zwolnienia podmiotowe


Pytanie podatnika
Jestem prawnie ustanowionym opiekunem ubezwłasnowolnionej siostry. Planuję sprzedać mieszkanie stanowiące własność siostry, a uzyskane pieniądze przeznaczyć na dokończenie budowy budynku będącego moją własnością. W wybudowanym budynku będę zamieszkiwała wraz z siostrą, nad którą sprawuję opiekę. Czy w przedstawionym powyżej stanie faktycznym będzie miało zastosowanie zwolnienie wynikające z art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?


P O S T A N O W I E N I E

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź-Górna, działając na podstawie przepisów art. 14a §1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (j.t.: Dz. U. Nr 8, poz. 60) – uznaje za nieprawidłowe stanowisko przedstawione przez Panią w złożonym w dniu 1 lutego 2005r. wniosku, w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w Pani indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

U Z A S A D N I E N I E

Zgodnie z art. 14a § 1 cytowanej ustawy Ordynacja podatkowa - „stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt (...) na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Interpretacja, o której mowa powyżej następuje w drodze postanowienia i dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

W dniu 1 lutego 2005r. został przez Panią złożony w tutejszym organie podatkowym wniosek w sprawie „informacji o podatku od sprzedaży mieszkania przed upływem pięciu lat”.Opisany przez Panią stan faktyczny przedstawia się następująco :

Jest Pani sądownie ustanowionym opiekunem całkowicie ubezwłasnowolnionej siostry.Siostra Pani jest od dnia 28 listopada 2003r. właścicielką mieszkania nabytego od Gminy.Mieszkanie to (będące własnością siostry) planuje Pani sprzedać, a pieniądze uzyskane z tej sprzedaży przeznaczyć w terminie dwóch lat od dnia jej dokonania na dokończenie budowy domu stanowiącego Pani własność. W wybudowanym budynku będzie zamieszkiwała Pani wraz z siostrą, nad którą sprawuje Pani opiekę.

Według Pani oceny, w przedstawionym powyżej stanie faktycznym będzie miało zastosowanie zwolnienie wynikające z art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zmianami).

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź-Górna, po sprawdzeniu, że spełnione zostały warunki określone w art.14a §1 i 2 cytowanej ustawy Ordynacja podatkowa – udziela poniższej informacji :

Stosownie do art. 9 ust. 1 cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Źródła przychodu zostały określone w art. 10 ust.1 wyżej wymienionej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Uważa się za nie m.in. odpłatne zbycie nieruchomości, praw majątkowych i innych rzeczy, wymienionych w art. 10 ust.1 pkt 8 lit. a) - d) wyżej wymienionej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych tj. :

a) nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b) spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c) prawa wieczystego użytkowania gruntów,

d) innych rzeczy

- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a)-c) - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy – przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie.

Zgodnie z art. 28 ust. 1-2 cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) tejże ustawy nie łączy się z przychodami (dochodami) z innych źródeł i ustala się podatek w formie ryczałtu w wysokości 10% uzyskanego przychodu.

Podatek ten jest płatny bez wezwania w terminie 14 dni od dnia dokonania odpłatnego zbycia na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika. W terminie płatności podatku podatnik jest obowiązany złożyć deklarację według ustalonego wzoru (PIT-23).

Z powyższego obowiązku zwolnieni zostali podatnicy, którzy w tym samym terminie złożą oświadczenie, że przychód uzyskany ze sprzedaży przeznaczą na cele i w terminie określonym w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) lub e) cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych tj. w terminie dwóch lat od dnia sprzedaży m.in. na budowę własnego budynku mieszkalnego na terytorium RP.

Przedstawione powyżej uregulowania prawne wskazują, że omawiane zwolnienie może mieć zastosowanie wyłącznie w sytuacji, gdy pieniądze uzyskane ze sprzedaży zostaną wydatkowane na zaspokojenie określonych potrzeb mieszkaniowych sprzedającego np. na budowę własnego budynku mieszkalnego.

Z opisanego przez Panią stanu faktycznego wynika, że warunek ten nie zostanie spełniony.

Powyższe wynika z faktu, iż przychód ze sprzedaży zostanie uzyskany przez Pani siostrę (osobę ubezwłasnowolnioną, nad nad którą sprawuje Pani opiekę i w imieniu której działa Pani jako opiekun prawny). Natomiast pieniądze z tej sprzedaży nie zostaną wydatkowane na cele mieszkaniowe sprzedającego (Pani siostry), lecz na Pani cele mieszkaniowe (na budowę budynku mieszkalnego stanowiącego Pani własność).

Fakt, że siostra będzie z Panią zamieszkiwała w nowo wybudowanym budynku, nie przesądza o możliwości zastosowania omawianego zwolnienia.

Ponadto zauważyć należy, że zgodnie z art. 155 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego opiekun sprawując pieczę nad osobą i majątkiem ubezwłasnowolnionego podlega nadzorowi sądu opiekuńczego.

W myśl art. 161 § 2 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, gotówka należąca do ubezwłasnowolnionego powinna być złożona w instytucji bankowej. Opiekun może ją podejmować wyłącznie za zezwoleniem sądu.

Biorąc pod uwagę przedstawione powyżej uzasadnienie – postanowiono jak w sentencji, uznając, że przedstawione przez Panią własne stanowisko w sprawie – nie jest prawidłowe.

Końcowo informuję, że niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Panią we wniosku z dnia 1 lutego 2005r. oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi, za pośrednictwem Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź-Górna, w terminie 7 dni od dnia jego doręczenia (art. 14a § 4 cytowanej wyżej Ordynacji podatkowej).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj